Osaisiko joku kertoa mitä tatteja nämä koivujen viereltä poimitut tatit ovat? Omat veikkaukseni on herkkutatti ja koivunpunikkitatti.
linkki kuvaan: http://aijaa.com/0003810712453
t. Aloitteleva sienestäjä
Apua kaivataan, Tunnista tatit!
5
1076
Vastaukset
- joku vaan
Toienen voisi olla nuorehko herkkutatti.
Punikkitatiksi veikkaamastasi en osaa sanoa, siinä pitäisi leikkauspinnat tummua aika nopeasti lähes mustiksi.
Ihan yhtä hyvin voi olla jopa sappitatti. Maista, et voi erehtyä. - sienestäjä69
Vasemmalla näyttäs ihan herkkutatilta ja oikeella punikkitatti --> tunnistaa hyvin tuosta mustasta rihmastosta jalassa, sellaista ei herkkutateissa ole
- .
Vasemmanpuoleinen voi olla lehmäntattikin?
Vasemmalla on tietysti herkkutatti. Pullean jalan lisäksi pettämätön tuntomerkki on VAALEA verkkokuvio jalan yläosassa. Sappitatissa verkkokuvio on TUMMA. Sappitatti on myös rakenteeltaan selvästi pehmeämpi, kuten myös lehmäntatit. Lehmäntattien jalka ole koskaan pullea, eikä siinä ole verkkokuviota vaan tummaa nystyä.
Kuvassa oikealla on tietysti punikkitatti. Nämä perustatit on hyvä oppia tunnistamaan. Se ei ole edes vaikeaa. Eikä edes tarvitse muistaa, mikä punikkitattilajeista on kysessä, kunhan vain tunnistaa ne punikkitateiksi. Kaikki ne ovat hyviä.
Tässä mainittujen neljän tatin lisäksi suosittelen, että opettelee tunnistamaan ainakin voitatin, kangastatin, ruskotatin sekä syötäväksi kelpaamattoman äikätatin. Herkullinen lehtikuusentattikin kannattaa ottaa repertuaariin, mikäli sattuu asumaan alueella, jossa lehtikuusia on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4908561Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2734828Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889