Milloinkohan tulee kasvattajien sivuille tietoon ensi vuoden pentuesuunnitelmat? En haluaisi alkaa varaamaan, ennen kun tiedän millaisia pentuja on tulossa.
Kasvattajat hoi!
13
192
Vastaukset
- Ilmottaa ku huvittaa.
Hei ei niitä pentuja vaan varata ehkä sun kannattais ottaa selvää haluuko kukaan sulle pentua ees antaa ja alkaa sitte kyselee koska niitä mahdollisesti on tulossa. Ei kukaan kasvattaja pentuja pelkästään puhelinsoitolla anna/varaa ja moni ei ilmottele hirveesti koska haluajia on niin paljon. Soittelet ja tutustut kasvattajiin niin kyllä ne kertovat sitten suunnitelmistaan ja koirista millä pentuja ollaan tekemässä saattaa helposti mennä vuosikin ennen kun pennun saat.
- öööööö
Koirista?
- Frettejä
Tässä syksyn ja alkutalven aikana kasvattajilla yleensä on seuraavan kevään pentusuunnitelmat sivuillaan. Seurailet vaan aktiivisesti eri kasvattajien sivuja kunnes sinne suunnitelmat päivittyy ja kun olet mieleisesi pentueen löytänyt lähetät kyseiselle kasvattajalle sähköpostia jossa kerrot itsestäsi sekä siitä miten frettiä tulisit pitämään. Jos olet ala-ikäinen kannattaa myös vanhempiesi olla kasvattajaan yhteydessä siinä vaiheessa kun alkaa siltä näyttämään että sieltä on se pentu tulossa. Alaikäisen kohdalla vanhempien tulee myös allekirjoittaa fretin ostosopimukset. Kasvattajiin voi olla yhteydessä jo heti kun pentuesuunnitelmat ilmestyvät heidän kotisivuilleen - ja kannattaakin.
Nyt sinulla on kuitenkin hyvin aikaa etsiä freteistä kaikki mahdollinen tieto netistä mitä löydät. Esim. hoidosta, luonteesta, ruokinnasta ja ruoan proteiini ym. -arvoista, sairauksista ja oireista sekä kouluttamisesta ja sen vaatimasta tilasta ja yleisesti fretin kanssa elämisestä. Sekä kaikesta muustakin mahdollisesta! (:
Frettikuumeeseen hieman luettavaa:
www.taskuvarkaani.blogspot.com
www.tassujentahdissa.blogspot.com
www.hillerinvarjossa.blogspot.com
- lol
kasva pari vuotta vielä kakara
- nauran
"kasva pari vuotta vielä kakara" haha oli pakko tulla kommentoimaan asiasta poiketen! :'D mua vaa nii ihmetyttää miks suurinosa fretti ihmisistä on nii säälittävii ja kusipäitä... iha vatsaan sattuu tää jatkuva nauraminen !!
Suurinosa kylläkin vastaa tosi ystävällisesti ja niin pois päin, mut sit on kans tosi paljon näitä nenäkkäitä ihmisiä.. Oon nähnyt monta keskustelua jossa joku etsii frettiä, niin heti joku on sanomassa miljoonannen kerran että etsi tietoa ennenku hankit plaaplaaplaa.. naurettavaa :D eiköhän he osaa .
Mistä moinen syy??- Viivapisteviivax
Suurin osa fretti ihmisistä on kusipäitä/ suurinosa kyllä vastaa ystävällisesti ? Eiköhän kaikki ole yksilöitä, et edes itsekään tiedä onko fretti ihmiset nyt kusipäitä vai ystävällisiä. Jos fretti ihmiset niin ärsyttävät niin ei varmaan sillon kannata olla yhteyksissä, voi siirtyä vaikka jyrsijä tai matelija foorumeille :)
- pennun hankkija
Myönnän että olen vähän kärsimätön, mutta en malta odottaa että saan fretin. Tuntemani fretin omistajatkin asuu sen verran kaukana ettei voi jatkuvasti käydä frettejä katsomassa. Luulisin, etten jää ihan häntäpäähän sentään jonossa, kun olen mielestäni hyvin ottanut freteistä selvää enkä aijo pitää niitä häkissä niinkuin jotain jyrsijöitä. Pastelli olisi toiveissa.
- Rosa
Täällä toinen malttamaton, mutta hyvää kannattaa odottaa ja sinä aikana on hyvä haalia kaikkia tavaroita leluja ja petejä kasaan ;) Minusta on jopa paljon parempi, että ihmiset joutuvat odottamaan sinne seuraavaan kevääseen saakka, eipähän ainakaan tule hätiköityjä päätöksiä ja näin säästytään useammilta kodinvaihtajilta! :)
- rfwaedsfge
Tuntemani fretin omistajatkin asuu sen verran kaukana ettei voi jatkuvasti käydä frettejä katsomassa.
Missä päin itse asut? Pohjoisessakin on paljon frettien omistajia, esimerkiksi itse olen Oulun lähettyviltä. Käyppäs esimerkiksi petsien frettikeskustelusta katselemassa, löytyisikö sieltä omistajaa läheltä paikkakuntaasi.
- ...
kuule Viivapisteviivax. "Jos fretti ihmiset niin ärsyttävät niin ei varmaan sillon kannata olla yhteyksissä, voi siirtyä vaikka jyrsijä tai matelija foorumeille :)"
varmaa ihmiset jotka haluu puhuu freteistä, menee matelija sivuille? :'D
mun mielest jos joku pitää jotain keskusteluu tyhmänä tai joku kysyy mielestänne tyhmästi, ei tartte vastata. kirjottais vaik päiväkirjaan tai ois vaa hiljaa.- Viivapisteviivax
Kuka täällä mitään kysymyksistä on puhunut? Mitä hemmetin järkeä siinä on, että haluaa puhua fretti ihmisten kanssa mutta samaan aikaan haukkuu suurinta osaa kusipääksi? Itse en kusipäihin aikaani tuhlaisi joten minun mielipide on, että silloin voi pitää suunsa kiinni.
- AnuP.
Asiallisempaa keskustelua http://frettiliitto.proboards.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24645322Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19010849Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 341576
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500