Moro, elikkä onko kokemuksia sähkötupakoiden ja nesteiden tilaamisesta? Kun olen vertaillut ja katsellut niin eniten tykkään tuosta 510-mallista. Kestääkö se kuinka kauan? Tähän mennessä http://sheriffecig.com/classic-sheriff-starter-kit-black-510.html ja http://www.sauhuton.fi/product/6/510-t vaikuttavat parhailta, mutta en sitten tiedä, onko kumpikaan sivu luotettava, eli siis tuleeko tavara edes perille.. Onko kokemuksia Sauhuttomasta tai Sheriffista?
Sähkötupakkaa netistä
Epäröivä
20770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sauhuttomalta itse tilannut hyvä kauppa, sheriffecigistä ei kokeusta varmaan luotettava.
Tilaa mieluummin eGo-T tai vastaava, noissa on isomat akut kuin 510:ssä
http://www.finnvape.com/category/14/aloituspaketit
Finnvape palannut lomilta kauppa on taas auki, täältä saat nikotiininesteetkin ja hyvä kauppa myös.
Tuolta olen itse tilaillut ja tuotteet toimineet hyvin toimitus ollut nopeea, jotain nesteitäkin löytyy. Itse tykkään tuosta eGo-CE4 mallista mutta sehän on maku asioita joista turha kiistellä. ;)
http://www.startsmog.com/collections/aloituspakkaukset
Ilmeisesti olet tykästynyt 510-malliin lähinnä sen pienen koon takia? Moni on tilannut ensimmäiseksi laitteekseen tuollaisen 510:n, joka onkin ihan hyvä laite, kunhan ei mistään ylihintaisesta G****S****sta tilaa.
Suuri osa kuitenkin ostaa melko nopeasti toisen laitteen, koska 510:n akku on todella pieni, eli sitä saa olla koko ajan lataamassa. Tehotkaan eivät ole samaa luokkaa kuin isommissa, eli höyryn määrä ja kurrkutuntuma ovat pienemmät kuin tehokkaammissa.
Jokaisen täytyy tietysti itse miettiä kumman haluaa: Pienen mutta ei kovin tehokkaan, vai tehokkaamman, mutta isomman.
Itse en kyllä tällä hetkellä ostaisi 510-mallia, koska on tullut uusi, samaa kokoluokkaa oleva laite. Aloituspakkauksen hinta on samaa luokkaa 510:n kanssa ja Joytech on laadukas valmistaja. Akkukoko noin kaksi kertaa niin suuri kuin 510:ssä.
Tässä laite testissä:
http://www.youtube.com/watch?v=ibpRR_L888A&feature=plcp
...ja ainakin täältä saa tilattua:
http://www.esmoke.fi/product/189/joyetech-ecab-aloituspakkaus
Joo unohda sheriff sähkötupakka.
Itsellä hajosi heti yhden viikon sisällä 2höyrystäjää.
Ylihintaista ja toimimatonta,en suosittele.
Puffilla on hyviä Ego CE4 aloituspakkauksia, suosittelen niitä. Akku kestää helposti koko päivän.
Suosottelen finnvapea. Homma toimii hienosti ja sieltä saa nikotiininesteitäkin nykyään. Toinen hyvä on elektrosavu, mutta nesteet joudut tilaamaan muualta.
En suosittelisi noilla hinnoilla noita kahta kauppaa. Samoja tuotteita saa toisista kaupoista paljon halvemmalla kun vähän viitsii selata nettiä niin säästää kymppejä.
Ai joltain uk-huijariltako saa halavalla hyvää.
Monia asiallisia kauppoja on tarjolla jos vaan viitsii etsiä esim. googlesta hakusanoilla. En suosittele ketään mutta esim. finnvape, nikotiiniton, puff ym. mitä kauppiaat itse mainostavat joka palstoilla niin ovat todella törkeän hintaisia.Toisilta kauppiailta löyty samat tuotteet puolta halvemmalta.
Sheriffiltä ostin itse Classic-mallin ja siihen tankkihöyrystin -setin. Toiminut loistavasti jo pari kuukautta! Aikaisemmin tilasin EcigWizardilta.
Sähkötupakkakauppiaat voi tänä päivänä jakaa kolmeen ryhmään:
Helykauppiaat
Ulkoasu näillä sivuilla on viimeistelty ja kiiltokuvamainen. Lisäksi nämä tunnistaa siitä, että valikoima keskittyy oikean savukkeen näköisiin laitteisiin. Vähänkin asiaa tunteva tietää, että tällaiset laitteet ovat aivan kaikki varsin tehottomia ja nikotiinipatruunat käytössä käsittämättömän kalliita. Liki kaikki niitä kokeilleet joko luopuvat sähkötupakasta taikka hankkivat varsin pian tehokkaamman laitteiston ja nikotiininesteet.
Nikotiinipatruunoiden kalleutta peitelläkseen nämä liikkeet tarjoavat erilaisia kestosopimuksia patruunoiden hankkimiseksi. Nikotiinin hinta pysyy kuitenkin hirvittävänä, vaikkei sitä ehkä heti osaa laskea. Tehdyistä sopimuksista näyttää olevan liki mahdoton päästä kunnialla eroon.
Peruskauppiaat
Näillä on harkittu ja yleensä varsin moipuolinen valikoima ja usealla myös eu-alueen kumppani nikonesteiden toimitusta varten. Hinnat ovat keskitasoa ja huollot ja vaidot toimivat ongelmitta. Nämä ovat yrittäjiä, jotka tekevät kovasti työtä alalla pysyäkseen.
Suuri osa näistä kauppiaista löytyy esimerkikisi sivustolta
http://www.e-savuke.com/forum/index.php?board=4.0
Sieltä löytyy myös lisää tietoa em. helykauppiaista.
Torimyyjät
Näillä on suppeahko valikoima ja hyvin vaihtelevat hinnat joka suuntaan. Moni näistä kaatuu aikanaan, osa melko pian perustamisensa jälkeen osaamisen puutteeseen ja huolto ja takuuasiat voivat olla onnenkauppaa. Osa näistä kuitenkin kasvaa peruskauppiaiksi, mikäli yrittäjällä riittää sitkeyttä ja omistautumista.
Johan oli huvittava selvitys torimyyjistä ja peruskauppiaista... Torimyyjät myyvät käsittääkseni ulkona toreilla ja peruskauppias käsitettä ei ole suomessa vielä kuultukaan.
Jos nyt tosissaan etsii niin katselee eri palstoilta eri kauppiaita ja palautteita niin siitä ne löytyy ilman tori ja peruskauppiaiksi jaottelemista.
Torilla en ole vielä näitä nähnyt myytävän.
"Lisäksi nämä tunnistaa siitä, että valikoima keskittyy oikean savukkeen näköisiin laitteisiin. Vähänkin asiaa tunteva tietää, että tällaiset laitteet ovat aivan kaikki varsin tehottomia ja nikotiinipatruunat käytössä käsittämättömän kalliita."
En tiedä mitä "tavallisten" polttajien pitäisi sitten käyttää. Niitä vapottajan kamaako ja kantaa mukanaan sellaista "uraaniputken näköistä himo-mod-sähkötupakkaa" joka on isompi kuin elämä ja loppuen lopuksi ei tuota yhtään enempää höyryä kuin hyvä 510 tai sitten tuottaa ihan tolkuttoman liikaa jota ihminen ei edes tarvitse?!
Jos yhtään seuraat jotain muuta elämää vaikka jonkun suomalaisen vapottajien foorumia niin huomaat että maailmalla eniten myyvät ja käytetyimmät sähkösavukkeet ovat juuri näitä minikokoisia perinteisen tupakan näköisiä laitteita joihin on helppo vaihtaa valmiiksi täytetty cartomizers tai vastaava.
Ihmiset kun eivät vaan halua kantaa mitään isoa möhkölettä mukanaan!
Suomihan laahaa vielä perässä tässä kehityksessä. Täällä vasta opetellaan sähkösavukkeen käyttöä ja aloitetellaan monesti jollain ego-t ym. vastaavilla ja sitten huomataan että olisi kiva että tämä muistuttaisi enemmän perinteistä tupakkaa ja olisi helpompi käyttää. Se on vähän kuin vertaisi sätkiä ja tavallista tupakkaa. Tai vaikka että olihan nokian 2110 ihan hyvä puhelin, mutta vähän turhan iso;)
"Ulkoasu näillä sivuilla on viimeistelty ja kiiltokuvamainen."
Itse ainakin tykkään vierailla siisteillä ja ammattimaisesti tyylikkäästi tehdyillä sivuilla jotka ovat selkeät ja toimivat;) Emme voi syyttää firmoja tekemästä tyylikkäitä sivuja;) Vai pitäisikö kaikkien sivujen näyttää ensikertalaisen tekemiltä missä on miljoona eri tuotetta joita sieltä yrität etsiä, saako se sinut tuntemaan siltä että tuotteet ovat hyviä ja halpoja, ehkä?;)
Kun seuraa suomalaisten vapottajien foorumeita ja suurimpia ulkomaisia foorumeita huomaa, että tupakan näköisistä laitteista saa kehnot savut, nikopatruunat tulevat kalliiksi ja akkuja saa olla jatkuvasti latailemassa, ne kun kestävät parhaimmillaan vain puolen päivän höyryttelyn. Itsekkin tällaiset ensimmäisiksi laitteiksi tilanneena kaduttaa kovasti, etten ajoissa lukenut noita varoituksia. Olisi säästänyt monta euroa.
Tuossa kauppitten jaossa näyttää olevan jotakin perää, vaikka nuo nimikkeet ovat varsin huvittavia. En ole minäkään näitä toreilla myynnissä nähnyt.
Itsellä esim. blucigs.comin peruspakkaus ja se on juuri tälläinen todella pieni kokoinen minicig. Siihen tulee latauskotelo mukaan jolla latailen ehkä kerran päivässä toista akkua kun toinen on käytössä. Ikinä ei ole ollut tilannetta jossa minulla olisi kummatkin akut olleet tyhjät. Itse latauskotelo kestää minulla noin viikon lataamatta. Ja olen siis ollut 9kk polttamatta:) Poltin n. askin päivässä.
Minä vaan en KEHTAA kävellä kadulla mikään iso kapistus kädessä. Pieni, siro ja toimiva sen pitää olla.
Mutta tästä asiastahan niinkuin joka asiasta löytyy monta eri mielipidettä:)
Hyvää syksyä kaikille!
Itse tilasin reilu kuukausi sitten tämän setin Sheriffiltä: http://sheriffecig.com/en/classic-kit-white-400.html
Ainakin mulla toiminut hyvin ja diggaan noista täytetyistä vaihtopatruunoista niin ei tartte läträtä nesteiden kanssa. Sit kun on vielä toi latausaski mukana niin ei tartte jännittää pienen akun kestoa. Katotaan miten pitkään nää akut pitää varauksen.
Makuasia, millaisen höyryttimen haluaa. Minulla on iso, säädettävillä volteilla ja näytöllä oleva, ja vaihdettavalla akulla toimiva putki. Sen päässä on vielä Kanger protank merkkinen höyrystin, niin yhdistelmä on 20 cm. pitkä. Nesteet tilaan mauttomina, ja lantraan itse makuja ja nikotiinipitoisuutta. Nesteiden sekoittelun lisäksi lisäksi myös laitteet antavat halutessa mukavaa pientä askartelua, esim. ato-päiden itse uudelleen langoittaminen yms. tee se itse huoltoa. On sitte ainakin vähän edes itse(lle )tehdyn tyylinen, ja sähkötekniikkaa olen höyryttelyn myötä oppinut lisää paljonkin.
Tämä on mielestäni paras systeemi, näin saa parhaat höyryt. Ja höyrytin on vähän niin kuin piipun polttajalle rakas piippu.
Ainoa haitta onkin huomiota herättävyys. Pitäisi hankkia pieni ja huomaamaton yleisiä paikkoja varten. Mutta ei tupakan näköinen, senhän mä olen juuri lopettanut, vaihtanut terveellisempään vaihtoehtoon. Minulle höyrytin on ainoa, mikä on lopettanut kymmenien vuosien tupakan polton. Ei paljo laastarit tms. tehoa.
Jos nikotiini nesteet ja höyryttimet luokitellaan apteekkitavaraksi, tarjolla olisi vain parin rikkaimman yrityksen muutama huono tuote, hirveällä hinnalla. Näin monikansallisilla tupakka ja nikotiinipurkka tehtailla olisi varaa ja siten monopoli siihen. Esimerkiksi Englannissa eräs kauppias totesi, että suunnitellun höyrytin-niksa-lääkeaineiksi lain tultua voimaan he tarvitsisivat 900 lisenssiä saadakseen myyntiluvat omille tuotteilleen. Hintalappu olisi noin 2 miljardia euroa. Nykyiset sähkötupakkakauppaat ovat muutaman ihmisen pyorittömiä yrityksiä ja heiltä ei tuollaisia summia löydy.
Toivon terveyteni takia, että järki voittaisi, ja höyrytin tuotteita saisi niinkuin nykyisin. Jos ei saa vaan tarjolla on törkeällä hinnalla huonoja höyryjä, luultavasti siirryn takaisin tupakkaan, "jos nyt yhden..." ja siitä yhdestä se alkaa taas.
Mulla oli lähtökohtaisesti haussa mahdollisimman simppeli ja huomaamaton sähkörööki. En ole itse kovin kiinnostunut näpräämään sähkötupakkani kanssa joten tämä pieni Sheriffin malli sopii minulle vallan mainiosti.
Varmasti saat kovemmat tötsyt jostain custom laitteesta ja jos se sopii sinulle niin hyvä! Toivon itsekin, että sähkötupakka laillistettaisiin kokonaan mahdollisimman nopeasti, mutta tosiaan niin, että hinnat pysyy järkevällä tasolla. Monopoli on aina pahasta.
Sheriffi myy feikkiä kun ei aspiren nautiluksesta mennyt security code eli ns. Scratch code läpi että toimi tai ei niin laatua he eivät ainakaan kauppaa...
Ite olen kans noita seriffin halpoja hintoja ihmetellyt ja ajatellut, ettei taida aitoa kamaa olla :(