Kuinka moni tällä palstalla

haluaa pakkoruotsin pois kouluista?

No eihän täällä pyöri edes kymmentä ihmistä,mutta epäilen että he eivät halua vastata kysymykseen.

Hurreja ei oteta huomioon.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Etelä-Karjalassa ja Savossa ihmetellään tätä ruotsin kielen pakkoa, kun yhtäkään svedupetteriä ei ole näkynyt näillä lakeuksilla sataan vuoteen. Venäläisiä ostosmatkailijoita sitäkin enemmän.

Mihin siis ruotsia tarvitaan Itä-Suomessa ? Aivan turha kieli jolla ei tee mitään ! Sen sijaan pitäisi panostaa vaikkapa venäjän kielen opettamiseen rajaseudulla.

Äänestä
  • Eihän ruotsinkieltä tarvitse PK-seudullakaan - ei siis yhtään.

    Ruotsinkieli on täysin turha Suomessa,mutta se kuka haluaa sitä opiskella saa toki opiskella - siis vapaaehtoisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuri vääryys kirjoitti:

haluaa pakkoruotsin pois kouluista?

No eihän täällä pyöri edes kymmentä ihmistä,mutta epäilen että he eivät halua vastata kysymykseen.

Hurreja ei oteta huomioon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu