Uri Gellerin ilmiöitä ei ole ratkaistu

Ori Guller

Monet saattavat tänä päivänä uskoa, että Uri Geller on vain silmänkääntäjä, joka väittää tekemiään lusikantaivutustemppuja paranormaaleiksi ilmiöiksi. Kuitenkaan yksikään mentalisti taikuri ei ole hänen ilmiöitään kyennyt silmänkääntötempuilla selittämään. Edes Uri Gelleriä kritisoiva taikuri James Randi ei ole onnistunut selittämään Gellerin lusikan taivutuksia vaan ainoastaa jäljittelemään niitä silmänkääntötemppujen suomissa rajoissa. Lusikan taivutus temput ovat yleisesti taikureiden suosimia simänkääntötemppuja, mutta ne ovat vielä kaukana Gellerin kaltaisista efekteistä.

Tässä mm. taikuri David Copperfieldin kommentti Uri Gelleristä:
"You know, I like Uri Geller. He is a good guy. I think he made many things with his abilities. I think some of the things he shows are illusion. But I cannot claim for sure, that this applies to everything."

David Copperfield

Tässä erään toisen taikurin nimeltä Drew McAdam:

"I will say only this: I have seen Uri do things that, even as a mentalist and amateur conjuror of some 30 years, I cannot explain. I know how mind-magicians obtain the effects they do... I know the illusionist's mechanics of producing so-called psychic effects that look incredibly convincing to the layman. However, I can categorically say that Uri Geller uses none of these methods. Quite simply, the man is a phenomenon."

10

2945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urina

      Urin käyttämät lusikat olivat itse asiassa tehty pakastetusta muovailuvahasta, josta lämmetessään tuli varsin taipuisaa. Uri itse sanoo elämänkerrassaan, että vaikeita oli koittaa pitää noita lusikoita suorassa sen aikaa että pääsi niitä "taivuttamaan".

      • urinalle

        Ei pidä paikkaansa. Ainakin siinä elämäkerrassa jonka luin Urista - Uri kertoo käyttäneensä piirroksia lusikasta, joka piirroksessa lusikka on hieman enemmän taipunut ja kun nämä piirrokset nitoo yhteen ja selaa niitä nopeasti syntyy vaikutelma "taipuvasta lusikasta".


      • öö tuota
        urinalle kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Ainakin siinä elämäkerrassa jonka luin Urista - Uri kertoo käyttäneensä piirroksia lusikasta, joka piirroksessa lusikka on hieman enemmän taipunut ja kun nämä piirrokset nitoo yhteen ja selaa niitä nopeasti syntyy vaikutelma "taipuvasta lusikasta".

        mitä ihmettä te höpötätte. Kyllä Uri ihan oikeita lusikoita käytti ja olihan paikalla tapahtumaa todistamassa tiedemiehiäkin, jotka eivät selitystä ilmiöille keksineet, mutta pitivät sitä vain toistaiseksi selittämättömänä, kunnes myöhemmin taikurit toistivat saman aisian silmnäkäännön voimalla. Uri kuitenkin väittää edelleen käyttävänsä parapsykologisia voimia ja toisasia on etteivät taikurit ole vieläkään kyenneet selittämän kaikkea urin temppuja


    • Tässä

      http://www.netholist.net/rajatiede/geller.php

      Ja miten selitätte sen että monet toi oman lusikan, piti sitä omassa kädessä ja Uri vain hiveli sitä etusormellaan ja näin sai lusikan taipumaan!
      Nuo taikatemput missä lusikoita taivutetaan "Gellerin tyyliin" ovat vain silmänkääntötemppuja, mutta Gellerriä tutkineet tiedemiehet eivät saaneet selville miten Geller pystyy muuttamaan aineen koostumusta. Geller ei tee mitään silmänkääntötemppuja vaan käyttää PSI-energiaa. On niitä muitakin joilla tuo taito on tai on ollut. Geller on kuuluisin heistä.

      • hahaah

        Käsittämättömän typeriä kommentteja..

        Kaikki Urin käyttämät Lusikanvääntösilmänkääntö temput on selvitetty jo aikoja aikoja sitten!!

        Ei jumpe!! jos vähääkään jaksatte perehtyä taikuuden mielekkääseen maailmaan löydätte vielä siltä polulta monia monia ja vielä monempia menetelmiä taivutella lusikoita, useimmat niistä jopa uskottavampia kuin Gellerin vanhat väännöt!!

        noihin ei mitään PSI energia hömppiä tarvita, tarvitaan vain hieman taitoa jota teille en edes viitsi ruveta selittämään kun olette hurahtaneet niin pahasti yliluonnollisiin voimiin..


      • hahaah

        Jospa minä taivuttelisin sinulle lusikoita, et yhtälailla löytäisi ratkaisua miten se taipuu, millon se taipuu ja miksi se taipuu vaikka moisia Olemattomia PSI-energian kohdistamis kykyjä en omaakkaan..


      • hahaah

        Kysyn vielä tämän..

        Jos Urilla olisi kykyjä vääntää lusikoita, miksi hänen esitystään katsoessani faktat tietäessäni näen miten nämä silmänkääntö väännöt(tiedät sanan silmänkääntö mutta et yhtään miten se toimii, miten sitä käytetään ja tärkeitten... MILLOIN )

        eli. Miksi Uri turvautuisi edes osassa taivutuksissaan tunnettuihin menetelmiin PSI ENERGIAN keskittämisen sijasta!???


        odotahan kunnes Derren Brownin ohjelmat alkavat pyöriä suomen televisiossa, olisiko ollu Lokakuussa... tämä herra se ei lusikoita taivuttele mutta uskoisin että saa sinut luulemaan hänen omaavan Yliluonnollisia kykyjä.... siinä ei enää ole kyse silmänkäännöstä vaan jostain muusta jota uskoakseni et tule ymmärtämään millään muulla kuin turvautumalla Yliluonnollisiin kykyihin..
        vaikka niihinkin löytyy selitykset, jotka meidän kaikkien saatavilla ovat... etsivä löytää, uskova turvautuu valheisiin...
        HERÄÄ!!!!


      • gabriel
        hahaah kirjoitti:

        Kysyn vielä tämän..

        Jos Urilla olisi kykyjä vääntää lusikoita, miksi hänen esitystään katsoessani faktat tietäessäni näen miten nämä silmänkääntö väännöt(tiedät sanan silmänkääntö mutta et yhtään miten se toimii, miten sitä käytetään ja tärkeitten... MILLOIN )

        eli. Miksi Uri turvautuisi edes osassa taivutuksissaan tunnettuihin menetelmiin PSI ENERGIAN keskittämisen sijasta!???


        odotahan kunnes Derren Brownin ohjelmat alkavat pyöriä suomen televisiossa, olisiko ollu Lokakuussa... tämä herra se ei lusikoita taivuttele mutta uskoisin että saa sinut luulemaan hänen omaavan Yliluonnollisia kykyjä.... siinä ei enää ole kyse silmänkäännöstä vaan jostain muusta jota uskoakseni et tule ymmärtämään millään muulla kuin turvautumalla Yliluonnollisiin kykyihin..
        vaikka niihinkin löytyy selitykset, jotka meidän kaikkien saatavilla ovat... etsivä löytää, uskova turvautuu valheisiin...
        HERÄÄ!!!!

        ainakin minusta Urin tempuille PSI energian käyttö vaikuttaisi loogisemmalta kuin maninitsemasi silmänvääntö tms.

        itse lankeat kuoppaan San 26:27
        kivi päällesi vyöryy San 26:27


      • hahaah
        gabriel kirjoitti:

        ainakin minusta Urin tempuille PSI energian käyttö vaikuttaisi loogisemmalta kuin maninitsemasi silmänvääntö tms.

        itse lankeat kuoppaan San 26:27
        kivi päällesi vyöryy San 26:27

        Joo ihan sama mulle uskokaa mitä haluatte.. en minä teitä siitä tuomitse että haluatte uskoa olemattomiin.

        Uri jopa on tuottanut tekstiä paperille siitä miten hänen juttunsa toimii, mutta niitä ei ihan kaikille saatavissa olekkaan... ette usko kuitenkaan mutta minua ei oikeestaan pahemmin jaksa enää kiinnostaa. en vain jaksa ymmärtää miten joku voi uskoa näihin PSI energia juttuihin kun näin Asiantuntevan tiedoin (kyllä olen harrastanut taikuutta vuosikaudet) tiedän miten hänen juttunsa toimii.

        me käytämme keinoja joilla Te, katsojat... mitkä lie ikinäkin pidätte lusikkaa omassa kädessänne ja näette/tunnette sen taipuvan vaikka se on taipunut.. itse teen paljon lusikan taivutuksia ja kovin saan ihmisiltä shokkireaktion "Miten se voi taipua minun omassa kädessäni vaikka et edes koske siihen".. tällöin kyseessä on Juuri joku PSI energioihin uskova yksilö.

        Uri kertoo istuskeelleensä puiston penkillä ja pysäyttäneen Big Benin ajatuksen voimalla.. ainoa vika tässäkin on se että KUKAAN ei nähnyt kyseistä suoritusta... Mutta kaikkihan pitää uskoa mitä internettiin ja paperille on laitettu..


        Lusikan taivutus on vielä helposti selitettävissä, mutta kertokaapas minulle minne David Copperfield hävitti vapaudenpatsaan, miten hän lensi Grand Canyonin yllä ja miten ihmeessä hän on lavalla tekemässä temppujaan ja yhtäkkiä hän katoaa ja ilmestyy toiseen päähän Salia alle sekunnissa..

        Eihän näitä muuten voi selittää kuin että 1. Copperfield osaa tehdä esineet näkymättömiksi ajatuksen voimalla 2. Hän osaa kumota painovoiman ajatuksen voimalla 3. hän Hallitsee Teleportaation tuntemattomat voimat... ei ei ei...

        -

        Ja ei se Uri ainoa ole joka on tiedemiehiä huijannut lusikantaivutuksilla sun muilla ajatustenluku tempuilla.. Etsikääpä tietoa miehestä nimeltä Steve Banachek, hänkin on lusikoita taivutellut ja tiedemiehet ei niitä ole pystynyt selittämään..

        -

        Entäs tämä.

        joskus 1970-l ( en muista tarkkaan )
        amerikassa teki ihmeitä jostain päin aasiaa oleva mies. hän pystyi liikuttamaan pieniä esineitä ajatuksenvoimalla, hän sai jopa kirjan sivut kääntymään ajatuksenvoimalla. Hän huijasi kaikkia, jopa suuria taikureita ja tiedemiehiä. Hän perusti oman "kerhon" jossa ihmisille opetettiin tätä ihmeellistä voimaa SUURIA rahasummia vastaan. hänellä oli miljoonia seuraajia jotka uskoivat että mies pystyi tekemään ihmeitä.

        No, eräs nokkela talk shown vetäjä oli vahingossa keksinyt keksinyt miten tämä juttu toimii ja kutsui Kyseisen Ihmeidentekijän ohjelmaansa vieraaksi..... Jos olette nähneet ohjelman niin Kylläpä Aasian pojalla ilme vääntyy kun talk shown vetäjä saa kirjan sivut kääntymään itsestään.. hänen salaisuutensa paljastui sitten suorassa lähetyksessä, myönsi kaiken, joutui oikeuteen, hävisi..


        mikä oli tämä mahtava kyky jolla hän käänsi kirjan sivuja ja sai kynän pyörimään pöydällä?

        vastaus: Hän osasi puhaltaa liikuttamatta suutaan.


    • maiqqu

      Heissan! Kenties onneksi emme ole tietoisia ajatuksemme voimasta. Jos teillä olisi sinapinsiemenekään verran uskoa, mikään ei olisi mahdotonta. Mutta meillä on epäilyksemme. Silti mahdotonkin voi olla mahdollista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2009
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      313
      1203
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1009
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe