Mulla on sellanen tilanne, et opiskelu ei kiinnosta yhtään, oon tässä nyt pähkäilly et mitä teen. Oon amiksen kolmannella, eli viimesellä vuodella, ja musta tuntuu et ei ois mitään järkee pitää välivuotta, koska "kohta" kuitenki valmistun jos valmistun. Ja onko siinä edes mitään järkee pitää välivuotta ku kohta melkeen valmistuu? Haluaisin kyllä hyvin nopeesti käydä sen loppuun, jotta saisin töitä ja pääsisin siitä opiskelusta eroon, mutta ei yhtään kiinnosta. Mun luokka on ihan p*rseestä, enkä ymmärrä miten oon pystyny opiskeleen niitten kans kaks vuotta. Mulle on ehdotettu myös etäopiskelua, mut en tarkalleen ottaen tiiä mitä se tarkottaa.. En siis yhtään tiiä mitä tehdä. Haluaisin vaan nopeesti päästä tosta koulusta eroon ja mennä töihin, mut eka täytyis käyä se loppuun. ihan senki takia, ku vanhemmat painostaa käymään sen! Mut mitä mun pitäs tehä?
Vastaukset 3
- sisuataijotakin
Yritä nyt käydä koulusi loppiin. Olethan kestänyt jo kaksi vuotta, ne menevät hukkaan, jos nyt lopetat.
Ota selvää etäopiskelumahdollisuudesta. Kai teillä on opinto-ohjaaja.
Mutta muista: kevät on taas kohta, ja silloin olet joko valmis tai sitten et. - :D
Käy koulu ensiksi loppuun, jos ei ole paljosta kiinni, niin on se hoidettu, ja hae sitten vaikka töitä tai jatko-opiskelupaikkaa, tai mitä muuta haluatkaan tehdä.
Hei!
Älä missään nimessä jätä koulujasi kesken!
Suomen "hyvinvointivaltiossa" on aivan liikaa niitä, joita me elätämme verorahoillamme. On sääli aina nähdä nuoria, jotka lopettavat koulut kesken, eikä heistä ikinä tule mitään muuta, kuin tämän yhteiskunnan holhottavia.
Hienoa, että haluat jo töihin tuon ikäisenä! Käy kuitenkin koulu loppuun, sillä tässä valtiossa eivät kouluttamattomat työllisty.
Iloista ja opiskeluntäyteistä syksyä!
- OPO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2092229Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1641479Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271101- 59948
- 57941
- 71937
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93797
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta120741Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200717