Rengastuksen haitat vs. hyödyt

Olen nyt useamman rengastajan kanssa keskustellut aiheesta.
Ne hyödyt, mitä rengastamisesta on saatu, on saatu jo pitkän aikaa
sitten. Muuttoreitit, iät, vaellukset on jo tiedossa.

Kyllä tämä nykyinen rengastus on ainoastaan pesintärauhan häirintää.
Viekää hyvät ihmiset linnunpönttöjä metsiin, mutta alkää hiiskukokkaan
asiasta rengastajille...
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jotkut on rengastuslupansa palauttanut, koska ei koe siitä olevan hyötyä. Tarkkaan määritellyt projektit tiettyä lajia/lajiryhmää koskien on sitten eri asia.

Äänestä

Ei rengastuksesta toki läheskään kaikkea saatavissa olevaa tietoa ole vielä saatu kerättyä, olkoonkin että sadan vuoden aikana on yleisten lajien talvehtimis ja muuttoalueet saatu kohtuu hyvin selville, ja varmaan normaalista eliniästäkin kohtalaisen luotettavat tiedot.

Tästä johtuen tavallisia / runsaasti rengastettuja lintuja rengastavat voivat toki turhautuakin siihen ettei uutta tietoa nopeasti tule. Tottahan on sekin että perinteinen rengastus on melko tehotonta, jos sitä mitataan rengastettujen/uudelleen havaittujen lintujen suhteella.
Tälläinen "tehotonkin" rengastus kuitenkin ajan kanssa antaa lisää tietoa pikkuhiljaa. Lisäksi rengastuksen yhteydessä seurataan lintujen pesimämenestystä, joka kertoo myös aika paljon ja on tarpeellista suojelutarpeen arvioimisessa.

Enemmän resursseja toki voisi suunnata vähän rengastettuihin lajeihin, sekä uusien lajien värirengastusprojektien aloittamiseen ja tietysti satelliittilähetinten hommaamiseen (johon tarvitaan lähinnä rahaa, vapaita tutkijoita kyllä löytyy)

Olen kuitenkin sitä mieltä että vain hyvin pieni osa nykyisestä rengastuksesta on oikeasti "turhaa".

Äänestä

Tere!
Viime talvena kävi rengastettu hömötiainen ruokinnalla.
Jossain vaiheessa renkaan ympärille oli kertynyt/jäätynyt lunta isoksi muhkuraksi,ei näyttänyt häiritsevän.
Voihan olla että linnun nukkuessa on häirinnyt.

Äänestä
  • Kaipa sillä asialla on tässäkin tapauksessa kaksi eri puolta. Rengastajat ovat kuitenkin henkilöitä, jotka kunnioittavat lintuja ja niiden pesintää. Uskoisin tuon vahingon olevan paljonkin pienempi kuin siitä koituvan hyödyn.
    Sen sijaan en usko lintukantojen hyötyvän tuosta metsästäjien toiminnasta, jossa ruokitaan sepelkyyhkyjä ja kerätään laumat ruokintapaikalle. Sitten metsästyskauden alettua mennään maastoverkkojen alle piiloon ja kymmenen miehen voimin ammutaan aloituksessa yli sata lintua. Sama tuntuu toimivan myös vesilintujen metsästyksessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viljo Tussu kirjoitti:

Olen nyt useamman rengastajan kanssa keskustellut aiheesta.
Ne hyödyt, mitä rengastamisesta on saatu, on saatu jo pitkän aikaa
sitten. Muuttoreitit, iät, vaellukset on jo tiedossa.

Kyllä tämä nykyinen rengastus on ainoastaan pesintärauhan häirintää.
Viekää hyvät ihmiset linnunpönttöjä metsiin, mutta alkää hiiskukokkaan
asiasta rengastajille...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu