Rengastuksen haitat vs. hyödyt

Viljo Tussu

Olen nyt useamman rengastajan kanssa keskustellut aiheesta.
Ne hyödyt, mitä rengastamisesta on saatu, on saatu jo pitkän aikaa
sitten. Muuttoreitit, iät, vaellukset on jo tiedossa.

Kyllä tämä nykyinen rengastus on ainoastaan pesintärauhan häirintää.
Viekää hyvät ihmiset linnunpönttöjä metsiin, mutta alkää hiiskukokkaan
asiasta rengastajille...

4

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mongo moko moko

      Jotkut on rengastuslupansa palauttanut, koska ei koe siitä olevan hyötyä. Tarkkaan määritellyt projektit tiettyä lajia/lajiryhmää koskien on sitten eri asia.

    • korpikuuss

      Ei rengastuksesta toki läheskään kaikkea saatavissa olevaa tietoa ole vielä saatu kerättyä, olkoonkin että sadan vuoden aikana on yleisten lajien talvehtimis ja muuttoalueet saatu kohtuu hyvin selville, ja varmaan normaalista eliniästäkin kohtalaisen luotettavat tiedot.

      Tästä johtuen tavallisia / runsaasti rengastettuja lintuja rengastavat voivat toki turhautuakin siihen ettei uutta tietoa nopeasti tule. Tottahan on sekin että perinteinen rengastus on melko tehotonta, jos sitä mitataan rengastettujen/uudelleen havaittujen lintujen suhteella.
      Tälläinen "tehotonkin" rengastus kuitenkin ajan kanssa antaa lisää tietoa pikkuhiljaa. Lisäksi rengastuksen yhteydessä seurataan lintujen pesimämenestystä, joka kertoo myös aika paljon ja on tarpeellista suojelutarpeen arvioimisessa.

      Enemmän resursseja toki voisi suunnata vähän rengastettuihin lajeihin, sekä uusien lajien värirengastusprojektien aloittamiseen ja tietysti satelliittilähetinten hommaamiseen (johon tarvitaan lähinnä rahaa, vapaita tutkijoita kyllä löytyy)

      Olen kuitenkin sitä mieltä että vain hyvin pieni osa nykyisestä rengastuksesta on oikeasti "turhaa".

    • itta

      Tere!
      Viime talvena kävi rengastettu hömötiainen ruokinnalla.
      Jossain vaiheessa renkaan ympärille oli kertynyt/jäätynyt lunta isoksi muhkuraksi,ei näyttänyt häiritsevän.
      Voihan olla että linnun nukkuessa on häirinnyt.

      • reino sepeltelkkä

        Kaipa sillä asialla on tässäkin tapauksessa kaksi eri puolta. Rengastajat ovat kuitenkin henkilöitä, jotka kunnioittavat lintuja ja niiden pesintää. Uskoisin tuon vahingon olevan paljonkin pienempi kuin siitä koituvan hyödyn.
        Sen sijaan en usko lintukantojen hyötyvän tuosta metsästäjien toiminnasta, jossa ruokitaan sepelkyyhkyjä ja kerätään laumat ruokintapaikalle. Sitten metsästyskauden alettua mennään maastoverkkojen alle piiloon ja kymmenen miehen voimin ammutaan aloituksessa yli sata lintua. Sama tuntuu toimivan myös vesilintujen metsästyksessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1169
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      260
      1024
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      782
    Aihe