Paikallisessa lehdessä oli juttua, kun on kutsunnat käynnissä.
Nykyään vapautusia myönnetään todella helposti.
Polvivamma on riittävä syy vapautukseen armeijasta.
Ei 90 luvulla, jolloin kävin armeijan, mitään vapautuksia myönnetty.
Lättäjalkaisena ja selkäkipuisena piti armeija suorittaa.
Eräskin laiha mies alle 45 kiloinen määrättiin suorittamaan asepalvelusta A-luokassa, ei puhettakaan mistään vapautuksesta tai lykkäyksestä.
Eihän noin alipainoinen pärjää armeijassa, omaisten puuttuminen asiaan ja asioiden hoito, niin alipainoinen mies pääsi pois armeijan palveluksesta.
Jolleivät omaiset olisi puuttuneet asiaan, niin ei olisi armeijan taholta mitään vapautuksia annettu.
Nykyään paljon parempi kuntoisia miehiä saa vapautuksen armeijasta, mitä oli tämä alipainoinen mies, jolle ei vapautusta myönnetty, vaikka syytä olisi ollut.
Nykyään vapautuksia tosi helposti....
5
470
Vastaukset
- A lk. tappaja
No sehän on hyvä juttu että saa. Sairainta tässä on yleensä koko sukupuoleen perustuva orjatyöpakko. Itse tappaisin sodassa korkeintaan suomalaisia.
- intti on jees
Ovat asiat muuttuneetkin. Ennen silmälaseilla oltiin lähes automaattisesti B-miehiä, nykyään voi olla puolisokeakin A-mies. Ikäluokat kun pienenevät, niin ei ole enää liikaa valinnanvaraa.
Nykyään varmaan saa helpommin vapautuksen kuin 20 vuotta sitten, mutta ei kuitenkaan ole käytössä mitään "joka toiselle miehelle vapautus" -periaatetta. - erhe4h45h4h
Myös minä tyytyisin vain tappamaan omia joukkoja.
Kotimaisten siviliikohteiden, kauppojen ja liikekeskusten ryöstäminen olisi niin ikään mukavaa.
Poliisien tappaminen kuuluisi tietysti asiaan.
Kiitos hyvästä koulutuksesta, puolustusvoimat.- wqwqwqwqwqwqwqww
Suomalaisten tappaminen olisi helppoa, siinä vaiheessa, kun reserviläisiä aletaan kutsumaan koolle ja kuljettamaan kokoamispaikkoihin, niin ilmoittaa vain viholliselle paikan koordinaatit, niin saavat sinne laittaa risteilyohjuksen. Tämä on pakollisen asevelvollisuuden hinta, kun pakotetaan armeijaan, saadaan oman maan kansalaisista myös vihollisia keskuuteemme.
- Hakaniementorille
Tuota jotkut stallarit kehuivat kultaisella 1970-luvulla, että ei kannata kieltäytyä armeijasta, vaan ottaa valtion ilmainen tappajaoppi vastaan, sillä siitä on hyötyä sinä päivänä, kun Hakaniementorilla aletaan taas jakaa aseita "taistelelevalle työväenluokalle"...
Mm. ruotsalaiskirjailija Stieg Larsson kulki näitä polkuja: kävi kiltisti Ruotsin armeijan ja lähti sitten Eritreaan kouluttamaan vasemmistolaississejä. Koukkasi tukemassa ja kouluttamassa vasemmistolaisia vallankaapareita myös Grenadassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483069Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372265- 1322093
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71395Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281368Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081334Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511273- 81086
- 571056
- 37795