Missä on Viljo? Mitä Viljolle kuuluu nykyään ja mitä Jollaksen residenssissä sattui pienelle Viljolle?
Johanna kerro meille, jotta miten olet poistanut Viljon koiraverorekisteristä? Millaisen todistuksen olet sinne toimittanut? Helsingissä kannetaan edelleen koiraveroa ja ainakin ennen oli sellainen tapa/sääntö/laki, että koiraveron maksaminen loppui siihen, kun toimitti verottajalle eläinlääkärin todistuksen, että koira on lopetettu ja/tai todistuksen siitä, että koiran kotipaikka on muuttunut.
Kerro meille Johanna Viljon kohtalosta. Jos et kerro, niin pitääkö sitä kysyä verottajalta?
Kerro meille Johanna Tukiainen Viljosta
32
1617
Vastaukset
- Jekku ja Rekku
Mitä sinulle kuuluu. ???????????????
- jk
en tedä hänen kokohtaloan
- Omenapuuntakana...
Missä on se Viljo?
Taitaa Viljohauva olla Jollasta paremmassa paikassa, koirien taivaassa.... ?
Jos ei olis, niin olis Jossu jo oikonut huhuja. Tai ainakin edes reagoinut jollakin tavalla. - koirien ystävä
Kysäseppäs sieltä ja kerro meillekkin sitten.
- jk kj
e ntiedä
Oikeesti koira ei voi vaihtaa hiippakuntaa Helsingin alueella (=koiravero) ilman että siitä jälki jää.
Kerro meille Johanna Tukiainen, jotta missä pieni Viljo on.- Laardipallero
Sikäli voi, ettei Vijo välttämättä ole ollut verottajan kirjoissa ensinkään! Ei kai se nyt olisi ensimmäinen ihme, jos Tuksu olisi laiminlyönyt veronsa, maksunsa tai ilmoitusvelvollisuutensa alunperinkin!
Laardipallero kirjoitti:
Sikäli voi, ettei Vijo välttämättä ole ollut verottajan kirjoissa ensinkään! Ei kai se nyt olisi ensimmäinen ihme, jos Tuksu olisi laiminlyönyt veronsa, maksunsa tai ilmoitusvelvollisuutensa alunperinkin!
Jelppikääs "näädät" mua vähän. En ole niin innokkaasti seurannut Johannan ja Julian elämää, että tietäisin mm. seuraava:
-Johannan ja Julian ristimänimet (täydellisinä)
-Jollaksen tarkka osoite
-koiran rotu, ikä ja hankintavuosi
Ihan varmasti kysyn, jos vaan nuo tiedot saan.
Kiitos jo etukäteen.- Tack så mycket
RailiSuominen kirjoitti:
Jelppikääs "näädät" mua vähän. En ole niin innokkaasti seurannut Johannan ja Julian elämää, että tietäisin mm. seuraava:
-Johannan ja Julian ristimänimet (täydellisinä)
-Jollaksen tarkka osoite
-koiran rotu, ikä ja hankintavuosi
Ihan varmasti kysyn, jos vaan nuo tiedot saan.
Kiitos jo etukäteen.Ja mitään et voi ...
- Takilatie 8 B
RailiSuominen kirjoitti:
Jelppikääs "näädät" mua vähän. En ole niin innokkaasti seurannut Johannan ja Julian elämää, että tietäisin mm. seuraava:
-Johannan ja Julian ristimänimet (täydellisinä)
-Jollaksen tarkka osoite
-koiran rotu, ikä ja hankintavuosi
Ihan varmasti kysyn, jos vaan nuo tiedot saan.
Kiitos jo etukäteen.Osoite: Takilatie 8 B, 00850 Helsinki.
Täydellisiä nimiä löytyy varmaan googlettamalla. Koirien iät ja rodut täytyy haarukoida esimerkiksi Tuksun blogista. Siellä on asiat kerrottu. - OliKoh??
Takilatie 8 B kirjoitti:
Osoite: Takilatie 8 B, 00850 Helsinki.
Täydellisiä nimiä löytyy varmaan googlettamalla. Koirien iät ja rodut täytyy haarukoida esimerkiksi Tuksun blogista. Siellä on asiat kerrottu.Eiks se oo Mia Mari Johanna T ja rotu: yorkinsetteri.ikä alle vuosi,hankittu tänävuonna.
OliKoh?? kirjoitti:
Eiks se oo Mia Mari Johanna T ja rotu: yorkinsetteri.ikä alle vuosi,hankittu tänävuonna.
Niitä koiria on kaikkiaan viisi löydyttävä verorekisteristä (ovat yli 6 kuukautta vanhoja).
Yksi on Nasu (mikä rotu ja milloin hankittu?). Sitten Johannalle tulivat Hilma ja Viljo (ovat yorkkeja). Sitten hävisi Viljo ja tilalle tuli Esmeralda (chihuahua) ja lisäksi Julialta pitäisi löytyä koira Bonzo.- tapa ni kall le
OliKoh?? kirjoitti:
Eiks se oo Mia Mari Johanna T ja rotu: yorkinsetteri.ikä alle vuosi,hankittu tänävuonna.
Ei tuollastarotua olekaan..
Yorkshiren terrieri (ei puhdasrotuinen, btw!) - sdfr4y
Onko Viljo unohtunut jonnekin tolppaan USB piuha kaulassaan vai mitä?
- asdgfhgdf
Eiköhän päässyt pikku-Viljo koirien taivaaseen, kuullut useammastakin lähteestä jo. Rakastava CEO-emäntä teki vaikeat laskutoimitukset ja totesi että halvemmaksi tulee ottaa uusi piski ja laittaa rikkonainen multiin.
- Panimon pojat
Johannan ja Julian olemukset kertovat enemmänkin kaljasta.
- höpöpöpöpää
onks viljoo näkynyt, tuksu?
- Voi apua!
Siis tuolla kun joku kirjoitti Johanna pisti RIKKONAISEN multiin ja otti uuden tilalle, niin se kertoo just miten Johanna Tukiainen kohtelee koiriaan kuin jotain HUONEKALUJA tai NUKKEJA!!!
VILJON KOHTALO OLISI SAATAVA SELVILLE, KOSKA SILLÄ OLISI MERKITYSTÄ SIIHEN ETTÄ ONKO JOHANNA YLIPÄÄTÄÄN KYKENEVÄINEN PITÄMÄÄN KOIRIA LEMMIKKIELÄIMINÄÄN ja toimisi todistusaineistona ETTEI OLE!
Anteeksi että "huusin", mutta oon tosi kiihtynyt miten Viljolle on käynyt ja millainen elossa olevien koirien elämänlaatu on! - Trukit linnaan heti
Trukkisiskot tappavat koiriaan ohimennen, tuoppi per koira. Pärnuuuuuuun mitalla.
- Rabies & Diabetes
Me syötiin se, kun se vahingossa liiskaantui kuoliaaksi.
- Öllymystelijä
Eikö sillä ollut Nassu ja Hilmakin... Missä ne on?? Kuvissa on nykyään ainoastaan Bonzo ja se pieni Esmeralda.
- Koirat poistunkilta
viljoa puki johki vaatteeseen PÖYDÄLLÄ!Koira ei suostunut ja taisteli vastaan niin tuksu sekopää ku on heitti sen alas ja viljolta meni jalka! Tuksun sanoin se huus ku sikaa tapettas! tuksu ei vienyt edes koiraa hoitoon vaan nukkui humalaa pois! Viljon veivät poliisit viikin eläinsairaalaan! Tuksu siis sammuneena jollaksessa! Tässä totuus viljosta. Joo ja ei ne ois antanu tunkille enään koiraa takaisin. Luulen että poliisille juttuu tulee(toivottavasti) Sitten tapaus hilma jorkkinarttu. Tietojeni mukaan tuksu ja kooma kännissä koira laukussa eteisessä kompastunu ja julle tappoi koiran! Siksi tuksu salailee asiaa mutta julle ku herkkä on kertoi eteenpäin paniikissa. Koira siis kuollut. niil on 3 jäljellä mukaanlukien sairas ja pahoinvoiva esmeralda. Tää sekopää raahaa sitä pinkissä pikku laukussa köytettynä laukkuun kiinni paksut vaatteet päällä joten koira ei pääse edes liikkumaan.. Tää chihun tilanne mua huolettaa koska sillä paha silmätulehdus molemmissa silmissä ja aliravittu! Pelkää todella paljon tukiaista,Mikä kertoo siitä että se hullu pahoinpitelee koiriaan. nehän ainakin tää buldogi karkailee jatkuvasti yms... Koirat saatava pois niiltä sekopäiltä! Toivon että tästä saa isomman ja julkiseemn jutun tehtyy. Poliisin kautta julkisuuteen sillä monia kiinnostaa koirien julma kohtalo(varsinkin kuolleiden) Tuksu muuten tehtailee pentuja näillä tai jollain näistä. hehkutti jossain että pentuja varattavissa! On se pimee
- paskapaskapaska,
Hyvä ku kerrot täälläkin asiasta, toinen ketju aiheesta on poistettu. ja jäljet johtaa...Tuksu ilmoitti, ettei hän lue nettikirjoituksia, valehteli TAAS!!!
- Kerro Raili
Kerro Raili meille mikä sinua siinä Viljossa niin kiinnostaa. Maassamme on monia muitakin koiria. Miksi olet kiinnostunut nyt juuri vain tästä yhdestä ja ja ainoasta koirasta. Vai olisiko kuitenkin kiinnostuksen kohteesi tässä tapauksessa enemmänkin Johanna Tukiainen?
- !!!
Minuakin kiinnostaa Viljon kohtalo ja myös muiden Johannan koirien hyvinvointi!!!
Johanna Tukiainen ei kiinnosta, eikä ole koskaan kiinnostanutkaan. Luen Tukiaisista juttuja kun niitä osuu silmiin ja en edes aina sillonkaan, vaan ohitan siskoksista kertovat jutut/haastattelut. Tunnen suurta myötähäpeää heidän puolestaan ja hieman suruakin. En pysty avaamaan linkkejä heidän "glamour"keikoistaan.
Mutta koiraihmisenä, koirista kertovat juorut järkyttävät/huolestuttavat suuresti. En millään pysty ohittamaan ja painamaan pois mielestä kertomuksia esim. Viljon kohtalosta ja myös sen toisen koiran, Hilman.
Se mitä tekee itselleen on omissa käsissä, mutta viattomien luontokappaleiden hyvinvointiin ja kohteluun pitäisi pystyä keinoilla sivullisenkin puuttumaan!
- koiran tunteet
Miksi sellaiset ihmiset voivat pitää koiraa, jotka eivät huolehdi eläimistä?
Ei koira ole mikään muotilaukkuun verrattava asia, jota esitellään kuvissa. - kertokaa totuus
Jäikö Viljo oikeasti humalassa olevan isäntänsä alle ja loukkaantui pahoin?
Kuka tietää totuuden ?? - Mikä on tilanne
Minuakin kiinnostaa Viljon kohtalo ja myös muiden Johannan koirien hyvinvointi.
Mikä on koirien tilanne tänään, kun Julian synttärit on käyty, ja juhlaporukka makoilee ympäri huushollia kuka mitenkin. Onko koirilla ruokaa ja vettä? Kuka ulkoiluttaa koirat nyt aamulla? Jne. - yorkkiparka
Viljo voi hyvin. Viljo sai uuden kodin lapsiperheestä. Pääsi pieni koira leikkaukseen ja nyt siitä hyvin toipunut. :) Epäonninen Viljo on varmaan tällä hetkellä Tukiaisen koirista onnekkain, kun se on huonosta kodista saatu lopullisesti pois.
- Yorkkitar
Viljo on ELOSSA! En halua puuttua tähän yhtään enempää, enkä todellakaan laita omaa nimeäni, koska en halua kyseisiä ihmisiä kimppuuni...
Olen nähnyt Viljon ja se voi hyvin! Tämä ei paskaa mitä kirjoitan..
Voin sydämmestäni sanoa että koira elää ja voi hyvin...
Enempää EN kerro enkä voi.. Antakaa koiran elää uudessa paikassa rauhassa elää omaa elämäää.. onnellisena...- Nainen nimen takana
Näissä koirajutuissa ihmisiä ihmetyttää se, että Tukiainen itse ei suostu kommentoimaan niitä mitenkään. On jokunen päivä sitten sanonut, että "ottakaa itse selvää" ja ettei aio kertoa Viljosta mitään.
Kuvissakaan ei näy mitään muita koiria kuin aina se Esmeralda. Kai sitä nyt vähemmästäkin ihmetyttää, että missä ne loput koirat on?
- 3 ällää
Se ei tarttis yhtään koiraa...tuskin koirat tulee hoidettua niin kuin pitää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi812050En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201874- 321517
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2111431- 291336
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361319- 261083
- 881060
Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23847Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä20846