Pyhä pömpeli!

Mutsini vuokralaiset käräyttivät uunin päreiksi viime talvena vuokralaiset.

Alettiin selailla vakuutusehtoja koska mikän vakuutus ei korvaa uutta uunia haljenneen tilalle.

Siitäpä tuli mieleen että ei taida päärakennukseenkaan kukaan korvata mitään.

Nimittäin pohjola ei ainakaan korvaa vuokralaisen aiheuttamaa tuhoa mutsilleni eikä fennia joka on vuokralaisen vakuutusyhtiö korvaa mutsille uunia vaikka oli vastuuvakuutus.
4127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä vastuuvakuutuksen pitäisi se korvata. Jos ei vakuutusyhtiö maksa, niin vuokralainen saa maksaa sen itse.

Äänestä
  • Kyseessä oli suomessa asuva velipari unkarista toisella veljeksellä vaimo ja pari lasta.

    Joo ei vuoan maksa ainakkaan fennian vastuuvakuutus joka vuokralaisilla oli.

    Äänestä

  • näin kävi kirjoitti:

    Kyseessä oli suomessa asuva velipari unkarista toisella veljeksellä vaimo ja pari lasta.

    Joo ei vuoan maksa ainakkaan fennian vastuuvakuutus joka vuokralaisilla oli.

    Eiköhän tämä asia kuulu jollekin muulle palstalle kuin tänne! Mitä tekemistä tämmöisillä asioilla on ortodoksisuuden kanssa, ei mitään!

    Äänestä

Vastuuvakuutus ei korvaa vahinkoa omaisuudelle, joka vahingon aiheuttaneen teon sattuessa oli vakuutetun hallussa, käsiteltävänä, hyödyksi käytettävänä jne. Tämä rajoitus on kaikilla vakuutusyhtiöillä ja sitä tulkitaan yhtiöissä yleensä turhankin laajasti.

Vuokralaiset ovat kuitenkin korvausvastuussa vahingosta, mikäli ovat sen huolimattomuuttaan aiheuttaneet ja korvausta voi vaatia suoraan heiltä. Korvausta voi saada myös vuokralaisten kotivakuutuksen irtaimistovakuutus-osasta, sillä irtaimistovakuutus kattaa yleensä myös vakuutetun käytössä olevan vuokratun ja lainatun omaisuuden. Omavastuu tietenkin vähennetään korvauksesta, mutta kannattaa kuitenkin selvittää Fenniasta korvattaisiinko uuni vuokralaisten irtaimistovakuutuksesta.

Monet vakuutusyhtiöt ovat ottaneet kotivakuutukseen rajoituksen, jonka mukaan vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, jonka on aiheuttanut vuokralainen tai joku muu vakuutuksenottajan luvalla asunnossa oleileva henkilö.

Kotivakuutusta otettaessa/vaihdettaessa kannattaa tosiaankin lukea tarkasti ne vakuutusehdot, että tietää, kuinka aukollista vakuutusturvaa onkaan tullut ostettua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


savuna ilmaan kirjoitti:

Mutsini vuokralaiset käräyttivät uunin päreiksi viime talvena vuokralaiset.

Alettiin selailla vakuutusehtoja koska mikän vakuutus ei korvaa uutta uunia haljenneen tilalle.

Siitäpä tuli mieleen että ei taida päärakennukseenkaan kukaan korvata mitään.

Nimittäin pohjola ei ainakaan korvaa vuokralaisen aiheuttamaa tuhoa mutsilleni eikä fennia joka on vuokralaisen vakuutusyhtiö korvaa mutsille uunia vaikka oli vastuuvakuutus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu