Eilen meni kesken kaiken näyttö pimeäksi ja kone jäi päälle. Uusintastartti aiheuttaa vain sen että DVD asema yrittää lukea lukea ja lukea. Jossakin vaiheessa näytöllä oli jotain vähän aikaa sen jälkeen kun asemaan laittoi "recovery" levyn. Sekää
Mistähän vikaa lähtisi etsimään. Sisälle katsottu ja liittimet käyty läpi.
Kone on Fujitsu Siemens Scaleo P, AMD tuplaydinprossulla ja Vistalla.
Mistähän vikaa lähtisi etsimään. Sisälle katsottu ja liittimet käyty läpi.
Kone on Fujitsu Siemens Scaleo P, AMD tuplaydinprossulla ja Vistalla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko kokeillut painaa F12 painiketta ja käynnistää sen kautta kone kovalevyltä?
Hiiri eikä näppis ole elossa eli ei starttaa edes niin pitkälle, yrittää vain DVD asemaa koko ajan.
Vaikuttaisi, että joko virtalähde tai emolevy on finaalissa.
PItänee viedä huoltoon.. :(
Jos on emolevy mennyt, niin tuon ikäiseen koneeseen voi olla sopivan emolevyn saanti hieman vaikeaa. Riippuu tosin siitä onko emolevy Socket 939 tai AM2 -kannalla.
Hyvä olisi jos kovalevy olisi kunnossa, siellä muutama tiedosto, pääosa ulkoisella asemalla onneksi.
Toissapäivänä sain koneen huollosta, emolevy vaihdettiin ja kovalevy tyhjennettiin samalla koska ei oltu osioitu kuten pakettikoneet yleensä on tehty. Homma maksoi töineen 140€, liike alkoi B:llä, tekivät hyvää työtä, kiitokset sinne.