elää pelkästään valtiontuella, lisättynä totuus, missään EU:ssa ei ole ollut enemmän kansallista tukea kuin suomessa.näiden vitkuvalittavien yhteiskunnan elättien kepuböndejen ahneus on kuvottavaa, tulot on 2.5 kertaiset normiduunariin,tukea,vakavaksien ahneuden tukea,vakavasta tukea,jota en muistanut hakea, auttakaa, auttakaa,,kuolen nälkään.
300 kepuelättien kuntaa
roti on totuus
3576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Hökön kökön. Noita tuloja laskettaessa viljelijöiden tuloiksi on laskettu kaikki maatilan tulot, joissa voi olla tuloja muiden muassa yritystoiminnasta. Nykyajan maatilat ovat monitoimimaatiloja, joissa tuloja täytyy hankkia useasta eri lähteestä, koska varsinainen maanviljelys ei tänä päivänä juuri ketään elätä.
Toisekseen EU:ssa ei Suomen kohdalla ole muita valtioita kuin Suomi, joten ähiseminen muita suuremmista tukiaisista ei viesti mitenkään edistyneestä aivotoiminnasta.
Seppo_Hölmöläinen osui naulan kantaana.
Kysynkin että miksi meidän veronmaksajien pitää maksaa yli 4 Miljardia (noin 70 000 euroa/ viljelijä) tukia jos tämä ei elätä ollenkaan kuten sanoit, eli jos nämä viljelijät saavat 2,5 x normitulot jo muusta yritystoiminnastaan niin tuo käsittämätön tukisumma maanviljelyyn on täyttä hölmöyttä????
Ihan okeasti, maataloustukien ainoa tavoite on ollut ja tulee olemaan keskustapuoluen äänestäjien palkitseminen sekä työläisten varallisuuden siirto rikkaille viljelijöille.
Maanviljelijöille maksetaan yhteiskunnallista tukea juuri siksi, että he pystyisivät tappiollisesta toiminnasta huolimatta tuottamaan, jotta eteläsuomalaiset urbaanit saataisiin ruokittua pystyyn. Kaupungithan elävät sen ylijäämän varassa, jonka maatalous kykenee tuottamaan.
Kuitenkin tilastojen mukaan maanviljelijöiden tuloista vain noin 20% tule muusta kuin viljelystä ja tuista.
Joten taas ja aina jäät valehteluistasi kiinni
Valehtelusta? Niin missä sitä valehtelua olet näkevinäsi? Tilat ovat tänä päivänä monitoimitiloja, jossa tuloja saadaan muiden muasa kapitalistisessa työssä käymällä.
et näytä osaavan edes lukea.
Juurihan väitit etä maanviljely on tappiollista, eli valehtelit.
Maanviljelys on yksi parhaiten kannattavista toimialoista suomessa, mitään tukia ei edes tarvittaisi, tuet ovat vain varallisuuden siirtoa valtion toimesta työntekijöiltä maanviljelijöille.
Mahdatko tajuta edes, mitä maanviljely on? Ei maanviljely ole sama asia kuin maatila ja siellä asuvien tulot. Näitä huru-ukkoja ja -akkoja, jotka eivät maailmanmenosta juuri mitään ymmärrä on erityisen paljon juuri taajamissa.
seppo_hölmöläinen kirjoitti:
"Maanviljelijöille maksetaan yhteiskunnallista tukea juuri siksi, että he pystyisivät tappiollisesta toiminnasta huolimatta tuottamaan, jotta eteläsuomalaiset urbaanit saataisiin ruokittua pystyyn. Kaupungithan elävät sen ylijäämän varassa, jonka maatalous kykenee tuottamaan."
Eli olet niin tyhmä ettet edes ymmärrä mitä itse kirjoitat, saat sen anteeksi koska olet kepulainen, ja täten syyntaketon.
pois pakkoruotsi
Ymmärrän sangen hyvin mitä luen ja kirjoitan. En kylläkään ymmärrä, miten Keskusta, tai maatalouden harjoittajat, voisi olla rosvojoukko, kun toiminta jo muutenkin on tappiollista. Onko aikomuksesi ryöstää Keskustalta tappiotkin? Sangen hupaisa yritys, mutta ilmeisesti ahneus sokaisee.
Mitkä tappiot, rosvojoukko nimenomaan ryöstää minun rahat niin että minulle tulee tappioita ja maanvilejlijöiden tulot ovat tämän ryöstön jälkeen 2,5 kertaiset verratuna minun työtuloihini. Tulot ovat maanviljelijöillä siis suuremmat siksi että maanviljelijöille siirretään minun rahojani ensin verottamalla minua ja luovuttamalla nuo rahat kepun kannattajille eli maanviljelijöille vaikka he tulisivat hyvin toimeen ilman minulta varastettuja rahojakin. Ymmärrän tuet siihen asti kun tukien avulla turvataan minimi toimeentulo, mutta maataloustuella turvataan ökyviljelijöiden rikastuminen ja työläisten loppujenkin varojen siirtäminen kepuroistoille.
Aion kutsua Kepulaisia aina rosvojoukoksi, sillä minun silmissäni kepu on rosvojoukko.
Melkein puoolet MTK:n jäsenistä on kokoomuslaisia.
Serkulla maatila. Tienaavat suunnilleen vaimonsa kanssa saman verran kuin yksi paperityöläinen. Eipä se järin suuri ole kahdelle ihmiselle paikassa, jossa on vielä kaiken lisäksi 30km kuntakeskustaan matkaa.
Sano että jos tukia ei tulisi niin eipä sitä kannattaisi viljellä. Jos kaikki tuista riippuvaiset lopettaisivat viljelyn, seuraukset olisivat seuraavat:
- suomalainen ruokahuolto olisi pelkästään tuontitavaran varassa
- viisinumeroinen luku maanviljelijöitä jäisi työttömäksi
- kaikenlainen liiketoiminta maaseudulta loppuisi niin maatalouden sivussa tulevat työpaikat katoaisivat (kerrannaisvaikutus)
- suomalainen ruokateollisuus loppuisi ja teollisuuden alalta menisi kymmeniä tuhansia työpaikkoja
- ulkopoliittisen kriisin kohdatessa Suomeen tulisi nälänhätä - ulkomaat voisivat kiristää meitä helposti ilman omaa ruokahuoltoa
- kuusinumeroinen luku työttömiä etsisi töitä ja moni eksyisi isoihin kaupunkeihin -> sossun elätiksi -> asumiskustannukset suurissa kaupungeissa räjähtäisivät, koska asuntotuotanto ei riittäisi kansanvaellukseen
Kaiken kukkuraksi talousteoriaa:
Valtion työllisyyteen käyttämä suora rahallinen tuki palautuu takaisin valtiolle tuettujen maksaessa veroja -> käyttäessään tulonsa palveluihin, joista maksetaan alvit ja voitot ja palkat -> työntekijät käyttävät rahansa jne. Suoraan rahalliseen elvytykseen käytetyt rahat tulevat takaisin valtiolle siivu kerrallaan pikku hiljaa.
Siksi ei voi sanoa, että maataloustuet ovat sinun rahoistasi pois, koska sen lisäksi että ne palautuvat takaisin, tekevät ne sen hyvän työn, että niillä työllistetään yli sata tuhatta suomalaista suoraan ja välillisesti. Mietippä sitä.
Ainoa maatalouden ala, joka pärjää ilman tukia on turkistarhaus. Se on ala, joka tuo Suomeen vuosittain yli sata miljoonaa euroa vientituloja. Ja sen aiotte te cityihmiset lopettaa???
edistyllinen aivotoiminta voisi myös poistaa täydellisen puoluepoliittisen aivoplokin, jota kyseinen se i on, oletko noin sokea omalle ainoan oikeuden puolueelle.
totuutta ei voi edes mtk ja kepu kiistää,ja se kun näitä molempia yhteiskunnan loisia kismittää..
Ja totuus se on suorastaan syvällä - kaivossa.
Anu "läski" Vehviläisen mies teki ratkaisun. Kepussa normaali.
Lyhyesti sanottuna puoli Suomea elää Helsingistä ja Espoosta kupatuilla tukimiljoonilla.
Meiltä pääkaupunkiseudun asukkailta viedään yli 500 miljoonaa euroa joka vuosi pitkin Suomen maita ja mantuja pönkäämään konkurssikypsiä Kepukuntia.
Miten olisi hei, jospa te Kepukunnat itse hankkisitte oman tarpeenne verran verotuloja tms., kun kerran haluatte itsenäisinä ja omaehtoisina kuntina pysyä.
Turha sitä on tulla vuosi vuoden perään meidän eteläsuomalaisten tienaamia veromiljoonia kuppaamaan, kun kuitenkin vaan haukutte meitä työtätekeviä kansalaisia ja - käsi pitkällä olette odottamassa kuntaanne tulevia valtion tukimiljoonia, maataloustukia, eläkkeitä, lapsilisiä, asumistukia, tukia, tukia ja tukia. Aina tukia tuen perään. Jokuhan ne kaikki maksa.....
Ei teiltä mitään viedä. Verorahat ovat yhteisiä. Esimerkiksi Helsingin ja Espoon viemillä byrokratiamiljoonilla toteutettaisiin lukuisten maaseutukuntien julkiset tehtävät kirkkaasti. Etelä-Suomen byrokratia maksaa moninkertaisesti muuhun maahan verrattuna. Esimerkiksi asuntojen hinnat etelässä ovat suorastaan käsittämättömät.
Mistä olet oppinut valehtelemaan noin sujuvasti, keskusta tupailloissa?
Suurimmalla osalla Kepu-kunnista on enemmän rahaa käytössä palveluihin kuin esim. Helsingillä tai Espoolla, tämän rahan valtio antaa näille kepukunnille rahoista joita kerätään noin kaksinkertainen määrä pk-seudulta verrattuna muuhun suomeen. Rahat jaetaan kepukunnille erilaisten kertoimien mukaan, syrjäisyyslisinä, harvaanasutuslisinä, tulontasaus.jne. kuitenkin siten että tulot ylitasataan niin että varmasti kepukunnilla on enemmän rahaa käytössä kuin kaupungeilla. Tämän voi seppo hölmöläinenkin käydä tarkastamassa kunnat.fi tilastoista. Sinällään pitää nostaa hattua että tälalinen suuri ryöstöjärjestelmä on onnistuttu rakentemaan kepun toteuttamana ilman että muut puolueet ovat edes tajunnet millaisen tehottomuuteen johtavan järjestelmän ovat hyväksyneet.
Tottakai tuloa pitää tasata vastapainoksi suurkaupunkeihin mätetylle julkiselle rahalle. Tämänhän pitäisi olla itsestään selvä asia. Mutta ehkä porvarillinen ymmärrys estää näkemästä tosiasioita.
"tälalinen suuri ryöstöjärjestelmä on onnistuttu rakentemaan kepun toteuttamana"
Ne oli ne kuuluisat iltalypsyt... Keskusta onnistui aikanaan sillä että olisi estänyt muiden tarvitsemat yhteisen hyvän kannalta välttämättömät päätökset niin "kiristämään" aika paljon etuja kannattajilleen.
Tässä
http://www.soininvaara.fi/2010/04/29/onko-puolueiden-valilla-ideologisia-eroja/
homma on mielestäni erittäin hyvin kiteytetty:
"Kokoomusta ja vihreitä yhdistää se, että molemmat (yleensä) miettivät yhteiskunnallisia pelisääntöjä, jotka johtavat oikeaan suuntaan. Käsitys oikeasta suunnasta vain on kovin erilainen. Keskustalaiset ja RKP:läiset taas keskittyvät noiden pelisääntöjen rikkomiseen omien taustajoukkojensa eduksi. Tukiaista sinne, poikkeusta tänne."
Soininvaara on fiksu tyyppi, olen hänet pariin kertaan tavannutkin 90-luvulla.
Kyllähän puolueet voidaan jakaa tosiaan ryhmiin, puolueisiin jotka pyrkivät viemään yhteiskuntaa siihen suuntaan jonka kokevat parhaaksi ja puolueisiin jotka pytkivät maksimoimaan omien kannattajiensa edut.
Vihreät ja Kokoomus sekä osin myös sdp ja vasemmistoliitto tosiaan pyrkivät viemään Suomea omien näkemystensä mukaiseen suuntaan, eli suuntaan jonka katsovat kansakunnan eduksi.
Rkp ja etenki Kepu taas pyrkivät kaikin tavoin vain maksimoiman omien kannattajiensa edut vähät välittämättä mihin se johtaa koko Suomen kannalta, nyt tähän roistojoukkoon on liittynyt myös persut.
Onneksi rkp on niin pieni puolue että sen kannattajilleen lypsämät edut eivät aiheuta suurempia ongelmia suomen tulevaisuudelle, toisin on keskustan kanssa, keskustan lypsämät ja rosvoamat edut kannattajilleen ovat miljardiluokkaa, kaikkine maataloustukineen, alue- ja kuntatukineen noin 10 miljardia, tällainen uhkaa jo kansakunnan tulevaisuuden näkymiä.
Höpön löpön, täyttä huuhaata puhua erikseen kannattajien edun maksimoinnista ja kansakunnan edun maksimoinnista. Ei kansakunnan etu suinkaan maksimoidu sillä, että Keskustan kannattajien etuja kavennetaan ja muiden puolueiden kannattajien etuja lisätään. Kysymys on tällöin Keskustan kannattajien ryöstämisestä. Villitys, joka tuntuu saaneen kerrassaan käsittämättömät mittasuhteet Keskustan kannatuksen pienentymisen vuoksi.
Joku iskelmämaakari lauloi aikanaan miehestä, joka oli nähnyt Dingon. Nyt taitaa olla suuri tapaus, kun kohtaa Osmo Soininvaaran. Luin hänen blogiaan tässä vähän aikaa sitten, mutta täytyy todeta, että kovin lainatavaroilla mies liikkuu ja kirjoittaakin turhan töksähdellen.
"Villitys, joka tuntuu saaneen kerrassaan käsittämättömät mittasuhteet Keskustan kannatuksen pienentymisen vuoksi."
Eiköhän se todellinen syy ole siinä että vuosikymmeniä maksumiehinä olemaan joutuneilla on lopultakin tullut ns mitta täyteen...
oletko ottanut jotain? kenties huumeita? sen verran sekaisin näytät olevan.
Miten se voisi olla ryöstämistä jos esim. minun rahojani ei enää perusteettomasti sirrettäsi ökyviljelijöille, eli eihän se voi olla ryöstämistä että saa pitää omat rahansa.
Juuri tuollaiset henkilöt kuin sinä Seppo_hölmäläinen ovat yhteiskunnan syöpä eli lypsätte elättäjenne hengiltä edes tajuamatta sitä.
Perusteettomasti siirretä? Hyvänen aika, sitä vartenhan sitä rahaa annetaan maanviljelyn tukemiseen, että viljelijät voisivat tuottaa ruokaa sen verran, että pysytte pystyssä ja toivon mukaan heilutte sorvin ääressä sen verran, että pystytte maksamaan ruokaostoksenne.
Ja ryöstöhän se on jos mikä, jos olette maakunnilta rahat viemässä. Ottakaa ne rahat itse itseltänne. Minkä ihmeen takia olette toisen taskulla? Kuten olen jo maininnut, ei verorahoja kukaan varsinaisesti omista, koska ne kerätään kaikilta ja jaostakin päätetään poliittisesti eli siis yhteisesti.
Näyttää komministinen aatemaailmasi taas paljastuvan. Rahat jotka työnantajani minulle maksaa ovat minun eivätkä valtion. Valtiolla on kyllä oikeus verottaa minua, mutta tässä tapauksessa valtio on minun taskulla eikä päinvastoin. Minä kyllä heilun "sorvin" ääressä sen takia että saan siitä palkkaa, en sen takia että valtio ottaa verottamalla osan palkastani ja pakkosiirtää sen ökyviljelijöille.
Ymmärrätkö vai pitääkö vielä yrittää vääntää asia rautalangasta, näyttää kommunisti sepon ymmärrys jäänen johonkin neuvostoliiton aikoihin.
Kuten sanoin, myös maatiloilla käydään kapitalistisessa työssä, koska viljely yksinomaan ei elätä.
Tulontasauksillahan maksetaan harvaan asuttujen seutujen lakisääteisiä palveluja - suurimpana sote-menot. Nämähän on pakko maksaa oli kepua tai ei. Harvaan asutuilla seuduillahan on jo 5% korkeampi verotus kuin pääkaupunkiseudulla.
Väität että sinun toimeentulotuellasi elätetään muita?
kepulainen loiseläjä on yli sata vuotta imenyt vampyyrin lailla rehellistä suomiduunaria.
Kunnon kepulainen ei omillaan elä, eikä mene kannattaviin töihin. Maatalous Suomessa on suurin tulonsiirto toimi ja siitä keskustalla ei ole vara luopua. Ilman kepua syrjäkyliltä sammutettaisiin valot.
entinen,syystä,pääministeri mariminkki kiviniemi syytti hallituspuolueita valtapoliitiikasta kuntien vähentämisen ajatuksesta.mitä kiviniemeltä on tämä muuta kuin keskustalaista pelkoa valtapolitiikan menettämisestä.kepun puoluetoimistossa ei kiinnosta pätkääkään,mitä nämä turhat kepukunnat maksavat veronmaksajielle.tärkeintä,että näissä valtion elättämissä kunnissa valta on kepulla.
Jäteenmäellä oli sentään kaksi korvaa... Ja tukielätit takana.