Muurahaiset, myrkky ja astma perkl... !

murkkuihin tukehtuva

hei! Nyt on ollu vajaan viikon murkkuja, ekaks ulko-oven ulkopuolella oikeanpuoleisessa karmissa, jotka yritin häätää suolalla. Ei auttanut (kylppäriin kyl auttoi ekalla kerralla), kun tulin töistä, oli niitä miljoona lisää, siis siinä oikeanpuol. karmissa ja maassa oven ees. Myrkytin ne raid muurahaissirotteella lopuks. Ne siirtyivät oven vasempaan karmiin. Hermostuin ja myrkytin koko oven sillä sirotteella kummaltakin puolelta sekä alhaalta. No nyt ne on kylpyhuoneessa, sielläkin ollut tän päivän myrkkyä, mut just äsken tapoin niitä ainakin viiskytä vessassa käydessäni. (myrkyt on sekä ikkunapenkillä, että lattialla!!!!)
Mulla on astma, enkä enää kestä sen myrkyn hengittämistä, sitä tuntuu olevan jo sieraimis ja korvissakin, sekä kurkussa, joka puolel, vaikka varovasti oon yrittäny ripotella sitä.
Mulla on myös muutama pikkune koira, enkä voi ihan joka paikkaan sitä ripotella. Mitä ihmettä mä teen, että pääsen niistä eroon? Tämä on -74 rakennettu pieni rintamamiestalo, ei kellaria, ei vinttiä.

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurahaistenmyrkyt

      Ei ne ole vaarallisia, meillä oli mökillä kanssa noita, en muista mikä jauhomainen myrkky se oli, mutta tehokasta, sellaista mikä tarttuu niihin kiinni ja tietämättään sitten vievät pesään mukanaan sitä myrkkyä.

      Heräsin kerran kun nukuin ja muurahainen oli tullut kävelemään naaman päälle, joku kutitti niin heräsin siihen.

      Mutta tuolla niitä tuhoitui tehokkaasti tuolla myrkyllä, jauhomaista valkoista jotain.

      Isä sanoi jonkun jutun kun näki, että: oli surkean näköistä kun toinen muurahainen kantaa toista ruumista, toista muurahaista selässään jonnekin..

      • minävaan111

        cooper.
        muurahaiset sisällä = kosteutta rakenteissa, murkut eivät viihdy 'liian kuivassa'.
        vissiin betonilaatta styroksilla, onko salaojat kunnossa?
        kerropa vähän lisää talostasi?


    • Minä-x..

      Myrkky kuin myrkky voi olla myrkkyä myös ihmisille ja eläimille. Nuo jauheet olivat ennen kosketusmyrkkyjä, joten vahvoja niiden on oltava. Tuskin ovat kovin terveellisiä hengittää. Kuten joku jo sanoi, että muurahaiset viihtyvät kosteassa ja lämpimässä, eli pitää tutkia missä niiden pesä on ja tuhota se ja tarkistaa onko kosteaa lähettyvillä. Maanvaraisissa lattialämmitystaloissa voi lattian alla olla juuri oikeat olosuhteet muurahaisille. Lattialämpö takaa riittävän lämpötilan munien kuoriutumiselle, joten voivat vallata koko talon lattian välitilan. Näin oli käynyt yhdessä melko uudessa ok-talossa, jossa styroksi-levyjen välissä oli sopivat käytävät kuljeskella. Millä ne sieltä saa tuhottua onkin jo eri asia.

      • 3231312

        Välttämättä talossa ei ole mitään vikaa. Meillä murkkuja tuli keittiön erkkerin nurkasta sisään kourallinen. Oli muovikitti haljennut laatan ja seinän välissä. Suunnistivat määrätietoisesti roskista kohti.
        Jalkalista pois ja vanhat kitit mäkeen. Silikonia tilalle ja murkut katosivat. Ulkona munat löytyi sokkelin juuresta Someron (16-32 kiviä) alta.

        Myrkkynä käytin veteen liuotettavaa jauhetta jota kaatelin kastelukannulla kymmeniä lirtoja 6m matkalle. Ei ole murkkuja näkynyt sen jälkeen edes ulkona.
        Kylvin vielä sellaisia myrkkyrakeita ympäritaloa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe