Kaipaan neuvoja ! toivottavasti tuleva ell

eksyksissä16

Olen juuri aloittanut lukion ja nyt olisi muutamia kysymyksiä.
1.Kun ne valitsevat lääketieteelliseenyliopistoon mitä aineita he katsovat lukion todistuksesta?Vai katsovatko he kaikkia?
2.millälailla siellä opiskellaan? Itse opin parhaiten kuuntelemalla ja siinä samalla muistiinpanoja tehdessä.Eli siis kuinka pitkälle pärjää sillä että kuuntelee opettajaa?
3.Kertokaa kaikki omat kokemukset :)
4.yleensä kun luen jotain tekstiä luen sen huolella ja merkkaan tärkeimmät kohdat pärjääkö tällä tekniikalla?
5.Onko ell opiskeleminen paljon kirjojen lukemista vai käytännön työtä?

anteeksi sekavuus mutta kiteytettynä mitä yliopisto-opiskelu oikeastaan on

3

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eksyksissä16

      niin ja siis jos on luennoilla hereillä(vaikka nauhoittaa ne,saako?) niin pärjääkö tenteissä?

    • 21211

      En ole itsekään vielä lääketieteen opiskelija, mutta sen verran voin sanoa, että panosta lukiossa fysiikkaan, kemiaan ja biologiaan! Mitään muuta et tarvitse, kannattaa esim. historia, uskonto ym. jättää ilman mitään panostusta, mikäli olet jo lyönyt lääkärivalintasi lukkoon. Keskitä koko voimavarastosi vain tärkeisiin aineisiin.

    • eksyksissä16

      kiitos !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe