Niin mitä ootte mieltä missä vaiheessa kannattaa kertoa sairastavansa MSää,
Ollaan nyt tapailtu jotain viikkoja ja mä oon ollut oireeton pitkän aikaa, käyn töissä ja kaikki sujuu nähdään melkein päivittäin, mut alkaa tuntua et tää suhde menee vakavaksi enkä haluis piilotella lääkkeitä enää, niin pitäis ehkä kertoa että on helpompi lähteä tässä vaiheessa jos sitä haluaa..
Uusi tyttöystävä ja MS
4
522
Vastaukset 4
- --------------------
pikemmin parempi
- mies 30v
Kerro vaan alta pois.
Itse olin tapaillut edesmenneen kihlattuni kanssa puolisen vuotta, kunnes tuli ilmi että hänellä oli diabetes. Sairaus ei sinänsä ollut minulle ongelma, mutta kun se tuli vasta ilmi siinä vaiheessa, kun piti jo soitella ambulanssia.
Myöhemmin todettiin myös MS-tauti, mutta epäilyjä tuosta oli ollut kuulemma jo aiemmin, mutta hän ei vain ollut aiemmin halukas käymään siihen vaadituissa tutkimuksissa.
Parempi kertoa kaikki, niin ei tule asiat yllätyksenä, eikä tule ns. huijatuksi tulemisen tunnetta.
Toivon sinulle oireetonta ja hyvää elämää sairautesi kanssa, ja että mielenkiintosi kohde suhtautuu asioihin myötämielisesti. Mutta älä pidä sitä salaisuutena. - Bill Pill
Jos asia ei sua haittaa muun kuin esillä olevien pillerien takia, niin tuskin kannattaa ainakaan suurennella juttua, koska asia ei teidän välillä vaivaa, niin anna toistaiseksi olla, jos tulee luonnollisesti juttu vastaan, vaikkapa ystäväsi kysyessä mitä lääkkeitä syöt, niin yksinkertaisesti vastaat, sitten.
Tuli mieleen, jos MS ei sua vaivaa, niin mikä todellisuudessa erottaa MS:n normaalista vanhenemisesta? En oikein tajua koko tautia, sorry, olen joskus katsonut kaukaa tautia sairastavaa mutta enempää en siitä tiedä kuin että se invalidisoi, hitaasti. - MäsäTäti
Salailu ei ainakaan kannata, mutta ei taas asiasta suuremman numeron tekokaan. Tuo ed. viesteilijän ohje hyvä - kerro kun luonnollinen ja sopiva tilanne tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87834Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466