Oli kyllä "mukava" viedä tatit Dallavallen ostopisteelle Latolankadulle tänään,kun siellä useana vuonna töissä ollut työntekijä jaksoi taas valittaa,kun tatit on niin huonokuntoisia..sama laulu on jatkunut joka vuonna..tympäsi jo heti,kun kaarroin ostopaikan pihaan ja huomasin kuka taas tatteja ottaa vastaan..eipähän narinaa kuulunut tattien laadusta alkuviikolla,kun DallaVallen oma tyttö oli ottamassa tatteja vastaan..oli ihan ilo viedä tatit myyntiin :) tyttö painoi duunia iloisella mielellä ja hyvällä asenteella.. tänäänkin työntekijä olisi kuulema halunnut olla aivan muualla,kuin "työpaikassaan",kun NIIN HUONOA tattia tuli..hei,mutta ei siellä varmaan pakko kenenkään ole olla..eikun vaan uutta osa-aikaduunia kehiin.. :D
DallaVallen Latolankadun tatinostaja
ykköstatti
22565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
"jaksoi taas valittaa,kun tatit on niin huonokuntoisia..sama laulu on jatkunut joka vuonna"
Entäpä jos kyseessä onkin entinen autokaupan myyjä jolle on jäänyt piintynyt vanha tapa valittaa huonokuntoisuudesta asiakkaan tarjoamaa vaihtoautoa arvioidessa, olipa se kuinka hyvä tahansa. Tällä tavalla suuri ja mahtava kauppias saa mielestään hyvät perusteet luokitella niin autot kuin tatit huonoinpaan hintaluokkaan.
on Dalla Vallelle viedä??? Ainakin Tuote ja Vihanneksessa olemme saaneet asiallista palvelua. Paljonko Dalla Valle muuten maksaa eka luokan tateista?
Joko niitä tatteja riittää myyntiin asti. Käytiin tutkailemassa mäntykankaita, eikä löydetty kuin kaksi kolmos luokan tattia. Taitavat olla vielä kuusikoissa,,,
Tatteja riittää. Ollaan jo viikon verran kerätty myyntiin.
minäkin olen harkinnut tatinmyynnin vaihtamista tuotteelle ja vihannekselle.4e DallaValle maksaa ykköstatista,2e kakkosesta ja 1e kolmosesta..mitkä hinnat tuotteella ja vihanneksella? Kuusikoissa tatit vielä on..
No jopas tatin hinta laskee vuosittain kuin lehmän häntä. Muistan, kun joskus vuosia sitten sai 8 e/kg. Eipä noilla hinnoilla juhli kuin tattikeisari. Italialaiset maksavat sitten monikymmenkertaisen hinnan. Kartelli se taitaa olla hinnan suhteen.
... teistä nyt kuitenkin jää sellainen mielikuva, ettei yhdelläkään ole pälli ihan kunnossa.
Saattanan inisijät.
Opettele maitoparta edes kirjoittamaan. Vai onko tuntien aikana vedetty poskareita. Etpä tunnu itsekään olevan mikään järjen jättiläinen.
ja noilla hinnoillako pitäisi maksaa autoon bensat sekä ravata pitkin kankaita satoja kilometrejä. Pitäkää tattinne, perkele!
Saa tatit jäädä kankaalle tuollaisilla hinnoilla. ykköstatit omaan ruokaan ja muille monoa! Ei ole tattien hinta sidottu indeksiin, ei ole. Kohta varmaan joku nero tuo thaimaalaisia poimimaan tatteja ja hinta ei kun laskee!
ei tänne enää thaimaalaisia tarvita kun venäläisiä autoja näyttää olevan vähintäin riittävästi syksyisin tattimetsien teille pysäköity.
Ei sen puoleen..ihan vapaasti minun puolestani kun metsiin jää kuitenkin suurin osa sienisadoista turhaan mätänemään. Se on hyvä kun edes joku yrittää niitä sieltä pois poimia, olkoon kansalaisuus mikä hyvänsä.
Vaan noilla hinnoilla en perskuta vieköön ala tatteja keräämään kun edes pientä työpalkkaa ei jää, sekä Italiaan vietyinä niistä maksetaan kymmeniä kertoja enemmän. Katetta jää siis reippaanpuoleisesti.
Mieluimmin pidän joka ainoan tatin itselläni ja annan osan myös tutuilleni...kunhan niitä nyt alkaa enemmän löytymään.
... jo kohta kolmekymmentä vuotta kirjoiteltu ihan työkseen.
Olet ihan varmasti joskus lukenut tekstiäni.
Niin, että pidähän se tulppa siellä perseessäs ja koeta ponnistaa... jos tajuat mitä tarkoitan.
Ilmeisesti et;)
Jospa pitäisit ihan itse tulppasi perseessäsi ja kannattaakin jättääkin se sinne. Kovin tuntuu köyhältä hengen tuotoksesi, että epäilempä niitä lukeneeni.
Omapa on häppees.
Onko joku saanut oikein ykkösluokan tatin hinnan ? Ei jokapäiväistä
7 euroa sai eilen ykkösluokasta.
Eilen sai Tuote Ja Vihanneksessa 4 e/kg!
Päivänhinta 8€ ykköstatti.
^ Jos tuo on totta niin on tainna itse hra dvalle lukea näitä keskusteluja... Tuohon hintaan alkaa olla jo kannattavaa työtä autollakin lähteä tattijahtiin..
Alle 4 e/ 1 tatti, haaparousku 1 e jne....
Aikaisempina vuosina olen myyntiin keräillyt, mutta noilla hinnoilla en enää viitsi.
Bensaa menee jo kumminkin jonkun verran.
Voi kun noihin puljuihin ei ensi vuona veisi kukaan mitään, niin voisivat ruveta jo maksamaan ihan asia hintaa kovasta työstä.
Naurettavat on tattien hinnat tänä vuonna. Eipä taida tatti enää nousta, vaikka ostoilmoituksissa muuta väitetäänkin. Eipä ole tunkua Jaamankankaallakaan, kun kankaat ammottavat tyhjyyttä.
nyt Satakunnasta tatteja hintaa en tiedä.