Miksi maataloustukia tarvitaan?

ämteekoo

Maataloustuki on kuuma peruna etenkin niiden puheissa, joilla on suuri "viha" Keskustaa ja maaseutua kohtaan. Miksi? Alla hieman tavallaisen talouden ja turvallisuuden aloista kiinnostuneen ihmisen mietteitä maataloustukien lopettamisesta.

Jos kaikki tuista riippuvaiset lopettaisivat viljelyn, seuraukset olisivat seuraavat:

- suomalainen ruokahuolto olisi pelkästään tuontitavaran varassa
- viisinumeroinen luku maanviljelijöitä jäisi työttömäksi
- kaikenlainen liiketoiminta maaseudulta loppuisi niin maatalouden sivussa tulevat työpaikat katoaisivat (kerrannaisvaikutus)
- suomalainen ruokateollisuus loppuisi ja teollisuuden alalta menisi kymmeniä tuhansia työpaikkoja
- ulkopoliittisen kriisin kohdatessa Suomeen tulisi nälänhätä - ulkomaat voisivat kiristää meitä helposti ilman omaa ruokahuoltoa
- kuusinumeroinen luku työttömiä etsisi töitä ja moni eksyisi isoihin kaupunkeihin -> sossun elätiksi -> asumiskustannukset suurissa kaupungeissa räjähtäisivät, koska asuntotuotanto ei riittäisi kansanvaellukseen

Kaiken kukkuraksi talousteoriaa:

Valtion työllisyyteen käyttämä suora rahallinen tuki palautuu takaisin valtiolle tuettujen maksaessa veroja -> käyttäessään tulonsa palveluihin, joista maksetaan alvit ja voitot ja palkat -> palveluntuottajat käyttävät rahansa samalla tavalla edelleen. Suoraan rahalliseen elvytykseen käytetyt rahat tulevat takaisin valtiolle siivu kerrallaan pikku hiljaa. Joka kierroksella vähintään alvin ja tuloverojen ja pääomaverojen verran.

Siksi ei voi sanoa, että maataloustuet ovat kansalaisten rahoista pois, koska sen lisäksi että ne palautuvat takaisin, tekevät ne sen hyvän työn, että niillä työllistetään yli sata tuhatta suomalaista suoraan ja välillisesti.

Ainoa maatalouden ala, joka pärjää ilman tukia on turkistarhaus. Se on ala, joka tuo Suomeen vuosittain yli sata miljoonaa euroa vientituloja. Ja sen aikovat cityihmiset lopettaa?

Toki tukien antamista tulee miettiä. Tuleeko esim. Wahlroosille antaa samoin perustein tukia kuin pienviljelijöille?

Kommentteja?

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierteen sisältä

      Jos ruoka on nyt kenties jonkun mielestä kaupassa kallista, tukien poistuttua ostajat maksaisivat itse koko potin, jonka tuottaminen oikeasti nykyisin maksaa...ylipaino-ongelma poistuisi alta-aikayksikön, koska väliportaat ottaisivat varmasti prosenttinsa edelleen.

      TAI

      Suoramyynti olisi lasillista ilman nykyistä julmettua paperisotaa, kuten "ennen vanhaan" kun sai naapurista hakea tarpeensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2049
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1533
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1376
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1176
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1101
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      922
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      881
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe