Miksi maataloustukia tarvitaan?

ämteekoo

Maataloustuki on kuuma peruna etenkin niiden puheissa, joilla on suuri "viha" Keskustaa ja maaseutua kohtaan. Miksi? Alla hieman tavallaisen talouden ja turvallisuuden aloista kiinnostuneen ihmisen mietteitä maataloustukien lopettamisesta.

Jos kaikki tuista riippuvaiset lopettaisivat viljelyn, seuraukset olisivat seuraavat:

- suomalainen ruokahuolto olisi pelkästään tuontitavaran varassa
- viisinumeroinen luku maanviljelijöitä jäisi työttömäksi
- kaikenlainen liiketoiminta maaseudulta loppuisi niin maatalouden sivussa tulevat työpaikat katoaisivat (kerrannaisvaikutus)
- suomalainen ruokateollisuus loppuisi ja teollisuuden alalta menisi kymmeniä tuhansia työpaikkoja
- ulkopoliittisen kriisin kohdatessa Suomeen tulisi nälänhätä - ulkomaat voisivat kiristää meitä helposti ilman omaa ruokahuoltoa
- kuusinumeroinen luku työttömiä etsisi töitä ja moni eksyisi isoihin kaupunkeihin -> sossun elätiksi -> asumiskustannukset suurissa kaupungeissa räjähtäisivät, koska asuntotuotanto ei riittäisi kansanvaellukseen

Kaiken kukkuraksi talousteoriaa:

Valtion työllisyyteen käyttämä suora rahallinen tuki palautuu takaisin valtiolle tuettujen maksaessa veroja -> käyttäessään tulonsa palveluihin, joista maksetaan alvit ja voitot ja palkat -> palveluntuottajat käyttävät rahansa samalla tavalla edelleen. Suoraan rahalliseen elvytykseen käytetyt rahat tulevat takaisin valtiolle siivu kerrallaan pikku hiljaa. Joka kierroksella vähintään alvin ja tuloverojen ja pääomaverojen verran.

Siksi ei voi sanoa, että maataloustuet ovat kansalaisten rahoista pois, koska sen lisäksi että ne palautuvat takaisin, tekevät ne sen hyvän työn, että niillä työllistetään yli sata tuhatta suomalaista suoraan ja välillisesti.

Ainoa maatalouden ala, joka pärjää ilman tukia on turkistarhaus. Se on ala, joka tuo Suomeen vuosittain yli sata miljoonaa euroa vientituloja. Ja sen aikovat cityihmiset lopettaa?

Toki tukien antamista tulee miettiä. Tuleeko esim. Wahlroosille antaa samoin perustein tukia kuin pienviljelijöille?

Kommentteja?

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierteen sisältä

      Jos ruoka on nyt kenties jonkun mielestä kaupassa kallista, tukien poistuttua ostajat maksaisivat itse koko potin, jonka tuottaminen oikeasti nykyisin maksaa...ylipaino-ongelma poistuisi alta-aikayksikön, koska väliportaat ottaisivat varmasti prosenttinsa edelleen.

      TAI

      Suoramyynti olisi lasillista ilman nykyistä julmettua paperisotaa, kuten "ennen vanhaan" kun sai naapurista hakea tarpeensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4632
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1927
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1144
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1091
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe