Miksi maataloustukia tarvitaan?

ämteekoo

Maataloustuki on kuuma peruna etenkin niiden puheissa, joilla on suuri "viha" Keskustaa ja maaseutua kohtaan. Miksi? Alla hieman tavallaisen talouden ja turvallisuuden aloista kiinnostuneen ihmisen mietteitä maataloustukien lopettamisesta.

Jos kaikki tuista riippuvaiset lopettaisivat viljelyn, seuraukset olisivat seuraavat:

- suomalainen ruokahuolto olisi pelkästään tuontitavaran varassa
- viisinumeroinen luku maanviljelijöitä jäisi työttömäksi
- kaikenlainen liiketoiminta maaseudulta loppuisi niin maatalouden sivussa tulevat työpaikat katoaisivat (kerrannaisvaikutus)
- suomalainen ruokateollisuus loppuisi ja teollisuuden alalta menisi kymmeniä tuhansia työpaikkoja
- ulkopoliittisen kriisin kohdatessa Suomeen tulisi nälänhätä - ulkomaat voisivat kiristää meitä helposti ilman omaa ruokahuoltoa
- kuusinumeroinen luku työttömiä etsisi töitä ja moni eksyisi isoihin kaupunkeihin -> sossun elätiksi -> asumiskustannukset suurissa kaupungeissa räjähtäisivät, koska asuntotuotanto ei riittäisi kansanvaellukseen

Kaiken kukkuraksi talousteoriaa:

Valtion työllisyyteen käyttämä suora rahallinen tuki palautuu takaisin valtiolle tuettujen maksaessa veroja -> käyttäessään tulonsa palveluihin, joista maksetaan alvit ja voitot ja palkat -> palveluntuottajat käyttävät rahansa samalla tavalla edelleen. Suoraan rahalliseen elvytykseen käytetyt rahat tulevat takaisin valtiolle siivu kerrallaan pikku hiljaa. Joka kierroksella vähintään alvin ja tuloverojen ja pääomaverojen verran.

Siksi ei voi sanoa, että maataloustuet ovat kansalaisten rahoista pois, koska sen lisäksi että ne palautuvat takaisin, tekevät ne sen hyvän työn, että niillä työllistetään yli sata tuhatta suomalaista suoraan ja välillisesti.

Ainoa maatalouden ala, joka pärjää ilman tukia on turkistarhaus. Se on ala, joka tuo Suomeen vuosittain yli sata miljoonaa euroa vientituloja. Ja sen aikovat cityihmiset lopettaa?

Toki tukien antamista tulee miettiä. Tuleeko esim. Wahlroosille antaa samoin perustein tukia kuin pienviljelijöille?

Kommentteja?

1

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierteen sisältä

      Jos ruoka on nyt kenties jonkun mielestä kaupassa kallista, tukien poistuttua ostajat maksaisivat itse koko potin, jonka tuottaminen oikeasti nykyisin maksaa...ylipaino-ongelma poistuisi alta-aikayksikön, koska väliportaat ottaisivat varmasti prosenttinsa edelleen.

      TAI

      Suoramyynti olisi lasillista ilman nykyistä julmettua paperisotaa, kuten "ennen vanhaan" kun sai naapurista hakea tarpeensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe