ajokortin uusiminen 70 v

Pian 70v

Miten aikaisin voi hakea 70 vuotiaan henkilöauton ajokortin uusimista. Nykyinen on liikaa käytössä kulunut ja 70 täyttyy kesäkuussa 2013.
Yritin hakea tietoa netistä. Paras tieto mikä sieltä löytyi, oli hakea ajokortin kaksoiskappale, joka maksaa 44 euroa. Itse olen ajatellut köretellä nykyisellä viallisella kortilla puoli vuotta, jolloin on pakko hakea uusi ajolupa nykyisen tilalle.

Uskon, että täältä Suomen suurimmalta keskustelufoorumilta löytyy parempi menettelyohje

15

5170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poliisi tietää

      huonokuntoisen kortin voi uusia koska tahansa, mutta aina se maksaa. Tuskin noita ikävuosi tarkastuksia voi kauheasti etukäteen tehdä, sillä kuskin kunto voi muuttua nopeastikkin.
      Kysy ennemmin poliisilta kuin täältä, täälätä saa niin monia ja ristiriitaisia vastauksia.

    • srhfdtjyuy

      Tolla osaamisella taitaa järki juosta liikenteeseen sopivalla vauhdilla?

    • Trafi tietää...

      www.poliisi.fi ja sieltä luvat => ajokortit => ajo-oikeus => terveydentilan valvonta

      "Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi lähettää lääkärin/optikon lausunnon esittämisvelvollisuudesta muistutuksen noin kolme kuukautta ennen ajokortin haltijan syntymäpäivää. Lausunnon voi myös lääkäri/optikko lähettää asuinpaikan poliisille.

      Liikenteen turvallisuusvirasto muistuttaa myös 70 vuotta täyttäviä henkilöitä ajo-oikeuden päättymisestä."

      Trafin lähettämässä kirjeessä on lomakkeet ja ohjeet, mitä tarvitaan ajokortin uusinnassa. Kirjeen mukana Liikenteen turvallisuusvirasto postittaa myös sosiaali- ja terveysministeriön hyväksymän esitietolomakkeen, joka tulee täyttää ennen lääkärille menoa.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20110386
      "Jos ajokortin uudistamista haetaan korkeintaan kuusi kuukautta ennen hakijalla olevan ajokortin voimassaoloajan päättymistä ja samalla esitetään kaikki hakemuksen ratkaisemiseksi tarvittavat liitteet ja selvitykset, ajokortin voimassaoloaika jatkuu edellisen ajokortin päättymisestä lukien."

      • Trafi tietää...

      • Pian 70v

        Mielestäni paras vastaus uteluuni. Viittaus lakiin "uusiminen korkeintaa kuusi kuukautta ennen........" ei täysin auennut minulle.
        Tarkoittaako se, että voin tammikuussa alle (6 kk umpeutu,iseen) tarvittavien selvitysten kanssa mennä poliisilaitokselle uusimaan ajokorttini ja uusittu kortti on sitten voimassa seuraavaan (75 v) kontrollipisteeseen saakka.


    • blabla...

      suomen suurin keskustelufoormi tarkoittaa valitettavasti sitä, että ihmiset suoltavat mitä mieleen ensimmäisenä tulee. Täältä saa enemmän väärää kuin oikeaa tietoa. Pääset helpommalla, jos etsit minkä tahansa erikoisalan foorumin ja kysyt sieltä ennemmin kuin täältä.

      • asetus & laki forum

        Helpointa tuollaiselle seniori kansalaiselle on soittaa suoraan poliisille ja kysyä.
        Et sit nyt näitä "erikoisalan foorumeita" joista saa varmasti vain sitä oikeaa tietoa, voihan kiesus mikä vinkki?!!?


      • Jhfgjj
        asetus & laki forum kirjoitti:

        Helpointa tuollaiselle seniori kansalaiselle on soittaa suoraan poliisille ja kysyä.
        Et sit nyt näitä "erikoisalan foorumeita" joista saa varmasti vain sitä oikeaa tietoa, voihan kiesus mikä vinkki?!!?

        Poliisi ei enää hoida ajokortin uusimista. Sen hoitaa Trafi.


      • Että_silleen

        Ajokortin uusimisen hoitaa Ajovarma (Trafin sopimuskumppani).


    • kurvistaar

      täytin 30,11 .. 70v .ja nyt on 19,12 onko viellä mahis uusia. vain koulunpenkille.

    • auto-romu

      Jos se auto on 70-vuotias, niin ei sille tarvitse uutta korttia hakea ;-)

    • pakumies671

      Jos kuulut niihin ikäihmisiin jota itseäänkin jännittää että läpäiseekö lääkärintarkastuksen, ei ole syytä enää uusia sitä vaikka joku puoskari sen myöntäisikin.

      Jos kuitenkin uusit korttisi, älä luule että se oikeuttaa ajamaan viimeiseen voimassaolopäivään asti. Jos ajokuntosi heikkenee oleellisesti, voimassaoleva ajokorttikaan ei oikeuta ajamaan. Sinulla on suuri vastuu tunnustaa itsellesi jos näin käy.

      Helpoimpia tapoja huomata jos kyvyt ovat heikenneet liikaa.
      - liikenneympyrään ajaessa joudut lähes pysähtymään että ehdit havaita onko ketään jota pitäisi väistää

      - autoosi alkaa ilmestyä kolhuja parkkiin ajaessasi tai et tiedä mistä niitä tulee ( tällöin olet kyllä ollut ajokyvytön jo kauan)

      • mites.kun

        Omakohtaisena kokemuksena kerron , että vallan pirusti jännitti lääkärintarkastus kun piti ajokorttia iän perusteella uusia.
        Kertonet mistä tunnistaa "puoskarin" jonka kirjoittaman todistuksen trafi/ajovarma hyväksyy mutta jota asiakas itse ei voisi/saisi hyväksyä?
        Pitäisikö ko. todistus myös sinulla hyväksyttää?

        Uusittu kortti oikeuttaa ajamaan viimeiseen voimassaolopäivään asti.
        Nuo josittelusi ei asiaa miksikään muuta.
        Tuo oman vastuun mainitseminen on sinällään oikein, jonka jokainen täyspäinen itsestään selvyytenä tietää/ymmärtää.

        Noihin liikenneympyröihin, varsinkin niihin jotka on ns. pizzanpohjan kokoisia, ei turvallisesti voi, lähes pysähtymättä, minkään ikäinen turvallisuudesta välittävä kuljettaja ajaa.

        Autoni takakulmaan ilmestyi äskettäin naarmuja joiden alkuperästä olen vain 99%:n varma.
        Olenko jo mielestäsi kauankin ollut ajokelvoton, vaikka alussa mainitsemani laajennetun lääkärintarkastuksen mukaan, näkö, kuulo, lähimuisti ja havainnoitikyky on ajokottiluokkaani riittävällä tasolla?


    • pakumies671

      Missä on sellainen liikenneympyrä johon ajaessa täytyy pysähtyä tai lähes pysähtyä ennenkuin voi nähdä ettei väistettäviä ole? Käyn katsomassa jos on lähellä. Muilta osin haluan uskoa että ymmärsit mitä tarkoitan, mutta haluat vaan kinata.

      • mites.kun

        Esim. Porvossa on parikin. Tervetuloa katsomaan ja jos tulet niin ajehan turvallisesti.
        Kinata en todellakaan halua, vain vastauksen kysymyksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4158
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      81
      3880
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2418
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2276
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1955
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1849
    7. 103
      1688
    8. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1642
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1633
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1501
    Aihe