Nvidia GeForce® GTX 550Ti / Nvidia GeForce GT 640 / Nvidia GT 630 graphics ?
En siis kaipaa vaihtoehtoisia vinkkejä tms. Haluaisin vaan tietää et mikä noista kolmesta on paras tehoiltaan.
En siis kaipaa vaihtoehtoisia vinkkejä tms. Haluaisin vaan tietää et mikä noista kolmesta on paras tehoiltaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Gtx 550 ti on ehdottomasti paras. Kaksi jälkimmäistä aivan jäätävää paskaa, enkä harkitsisi niitä edes veitsi kurkulla. Ensimmäisellä tekeekin jo jotain muutakin kuin kaivaa nenää.
Tuostahan se selviää vertailusta:
http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
GTX 550Ti hiukan parempi kuin GT 640, erot ei tosiaan mullistavia. Kunnon tehoa pelaamiseen noissa ei ole missään.
No onnistuuko tol GTX 550Ti esim. GW2/Diablon3 pelaaminen? Lähinnä et pyöriikö sujuvasti? (eli en odota et graffat ois ultraan vedetty, mut kuhan ei tarviis ihan low:lle kaikkia graffoja vetää.)
Riippuu myös muusta kokoonpanosta, mutta uskallan väittää että pyörivät kyllä ihan kelvollisesti. GW2 on vielä hieman kysymysmerkki, koska sitä ei ole kokonaan julkaistu ja beta on aina beta, mutta Diablo pyörii kyllä. Gt 640 ja GTX 550ti ero on todella suuri vaikka täällä joku sitä ei tajuakkaan.
Tässä pitkähkö revikka GT 640 kortista vastaan GTX 550ti (englanniksi): http://techreport.com/articles.x/23179
Sieltä on selkeästi nähtävissä esim seuraavaa: http://techreport.com/r.x/geforce-gt-640/batman-fps.png tai http://techreport.com/r.x/geforce-gt-640/bf3-fps.png
No siis ihan noita gigantin romupaketteja kattelin ja sen pohjalta kyselin tuota näyttis asiaa.
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/poytatietokoneet/ASG3610002/acer-predator-poytatietokone-ag3610
Eli tuolta löytää koneen muu kokoonpano. Tiedän, että samaan rahaan saisi 100000xparemman osista kasatun koneen, mutta tuolla koneen ostolla/kotiinsaamisella on suhteellisen kiire, joten en pysty jäädä odottelemaan systeman tms. kasausjonojen purkautumista.
Ja tosiaan mistään HC pelaamisesta ei omalla kohdallani ole kyse, mutta olisi kuitenkin kiva, että kone pyörittäisi esim yllä mainittuja pelejä pahemmin jumittamatta.
Kasausjonojen purkautumista?
Nehän on vain palikoita jotka liitetään yhteen. Ei se koneen kokoaminen rakettitiedettä ole :)
kovin moneen eripaikkaan ne osat kun ei sovi, joten jokaiselle löytyy paikkansa. suosittelen itse kasaamista. tietysti noviisilla voi mennä sormi suuhun ajureiden ym. asennuksen kanssa.
Kyllä se pyörittää ihan hyvin, mutta jos verkkokauppa löytyy läheltä niin käyppä hakemassa vaikkapa tämä: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/21343/dgrhq/Asus-CG8270-i5-3450-8-GB-1-TB-GTX560-Ti-Windows-7-Home
70e halvempi ja parempi näyttis ja prossu.
Mutta jos ei ole niin kyllä tuo melkein paras vaihtoehto on tuo Gigantin setti mitä nyt nopeasti selailin muutamat verkkokaupat kattelin.
http://adf.ly/Csve1