20.8 sorsaaloitus

eräjorma

montas sorsaa tuli ja mitä sorsia tuli ja mihin aikaan tuli

10

366

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kellominuutitvääräss

      ravustuskin alkaa muuten huomenna 1200 aamupäivää, meillä on varmaan porukoita veneillä jo mertojen kanssa vahtimassa vanhoja hyviä paikkoja että sitten kun kello lyö 1200 aamulla niin mertoja järveen :)

      Mutta toisaalta sekin on hyväksyttävää, kun on luvat jos aloittaa jo -10min jos on kello sen verran väärässä sitten..

    • sorsaa on hyvin

      kohtuullinen oli aloitus. iltalennolle klo 20.00 ja sen jälkeen nukkumaan, aamulennolle vähän neljän jälkeen, siinä meni kuuteen.
      Saalis 36 heinuria ja 12 tavea.
      Lammelle tuli lähemmäksi kaksisataa lintua, kaikki eivät tosin tulleet alas.
      kesän ruokinta on kyllä kannattanut.

    • Sorsaa on huonosti

      Sorsaa on huonosti. Myös keväästä saakka ruokkinu lammelle sadoilla kiloilla viljaa ja aloituksessa vain kahdeksan lintua joista yhden sain ja samalla paukkeella sattu sepelkyyhky lentämään yli joka sekin tuli sukkana alas.
      Mutta miun lampi se onkin ollu aina sellainen että jos muualla on hyvin sorsaa ei tuolla lammella ole kuin muutama ränkkä mutta jos muualla on sorsia vähän ja ei suositella ampumaan niin silloin taas lammellani on 200-300 ränkkää aloituksessa. Ilmeisesti nyt on taas sorsien huippuvuosi kun miun lampare huutaa tyhjyyttään.

    • tyhjän sain..

      Puolangalla vesilintuja vähän kuten kuulemma Hailuodossakin, Hanhia taas siellä hyvin.

    • peltohanhet

      No heikkoa on olut Hailuodon hanhisaalis. Kun ei ole puitu niin ei ole ammuttavaa.

    • versio2

      Kyllä Hailuodossa ainakin itsellä tuli mukavasti lintua. Hanhia oli kyllä paljon, mutta pirun korkealla meni aloituksessa, kun keli oli niin kirkas. Osa pelloista puitu ja osa ei.

    • heikkoa on

      Aika vähän luovossa on henhea saatu, olisko puolentoistasadan kieppeillä, mitä yhteensä on tähän mennessä tullut.

      • Riittää teille jo

        Eikös 10.9 vasta alkanu ?


      • Ei riitä
        Riittää teille jo kirjoitti:

        Eikös 10.9 vasta alkanu ?

        Jaa meri ja kanadanhanhikin??? Muitakin metsästettäviä on kun vaan mettähanhi.


      • Hirvenniemellä
        Ei riitä kirjoitti:

        Jaa meri ja kanadanhanhikin??? Muitakin metsästettäviä on kun vaan mettähanhi.

        Ei muuten ole täällä. Sotkamossa oli keväällä yksi kanadanhanhi. Merihanhi Oulujärvellä rauhoitettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      128
      833
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      609
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      548
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    5. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      523
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      38
      437
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      432
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe