Miekkapyrstön lisääntyminen/synnyttäminen

aapuva

Miekkapyrstö naaras käyttäytynyt todella omituisesti viimeiset pari päivää. Tämä on siis saamassa poikasia. On todella pullea.
Mistä tiedän koska se synnyttää? Kakkinut todella paljon ja nyt kakkaa sellaista valkoista rihmaa. Siirsin sen varmuuden vuoksi poikasaltaaseen, kun muut kalat eivät antaneet olla rauhassa.
Liittyykö tämä ulostaminen ja valkea rihma jotenkin synnytykseen? Tuola poikasaltaassa peruuttelee ja seisoo välillä pää alaspäin.

2

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OutBoing

      Minkälaiset vesiarvosi ovat? Ihan numeroina. Minkä kokoinen allas? Mitä muita kaloja kuin miekkiksiä? Vedenvaihtorutiinit? Muut hoitorutiinit?

      Synnyttäminen saattaa olla naaraalle todella rankkaa. Jotkut jopa kuolevat siihen. Varsinkin, jos elinympäristö muutenkin on kalan elimistöä rasittava.

      Valkoinen rihmamainen uloste viittaa siihen, ettei kalalla ole kaikki kunnossa. Esimerkiksi suuret määrät epäpuhtauksia akvaarion vedessä voi aiheuttaa rihmamaisen ulosteen. Tällöin syynä siis se, että vettä vaihdetaan liian vähän ja/tai liian harvoin. Syitä voi toki olla muitakin, esimerkiksi sisäloiset.

    • Kyzymyzaqwaario

      Kyseessä saaattaa olla joku raskaudenaikainen sairaus (?) ja naaras ei välttämättä selviä. Jos tuota seuraavan kerran jatkuu kauan, eikä synnytyskään näytä alkavan, kannattaa päästää kala autuaammille vesille. Miten kala voi / kuoli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      137
      9230
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5324
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3659
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2543
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      7
      2081
    6. 69
      1865
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1850
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      229
      1651
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1424
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      37
      1221
    Aihe