Pillereiden lopettaminen ja raskaus

Kuinka pian yleensä tulee raskaaksi pillereiden lopettamisen jälkeen?

Kertokaa kokemuksia!
3169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole olemassa mitään _yleensä_ arviota. Joillakin kestää kuukausia pillereiden lopettamisen jälkeen ennen kuin tulevat ensim. luomukuukautiset, toiset tarvitsevat niiden aloittamiseen lääkkeitäkin.

Äänestä

Se on yksilöllistä. Itse jätin pillerit pois n.4kk sitten enkä ole vielä raskaaksi tullut vaikka kuinka olisin jo halunnut sitä.
Yllätyin kovasti että miten säännölliset ja normaali kestoisena menkkani ovat pysyneet siitä huolimatta vaikka pillereitä enään syökään. Söin niitä 16vuotta putkeen. Kiertoni on tasan 27 päivää ja menkat kestää sen 3-4 päivää. Ollaan koitettu harrastaa seksiä kovastikin varsinkin silloin kun ovulaation pitäisi olla, jo pari päivää ennen ja jälkeen ovulaation ollaan vielä petipuuhia harrastettu mutta eipä ole vielä tärpännyt.
Olen 36v. Jospa se joskus tärppää. Sitä kun on vähän malttamaton eikä jaksaisi millään odottaa mutta eihän siinä auta muu kuin odottaa ja toivoa että se raskaus vielä joskus koittaa. Ennestään on jo 2 lasta, käyvät jo ammattikoulua ja pieni iltatähti olisi kyllä niin tervetullut kuin olla ja voi

Äänestä

mä lopetin tammikuun lopussa ja raskauduin 3kk sen jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauvakuumeilija kirjoitti:

Kuinka pian yleensä tulee raskaaksi pillereiden lopettamisen jälkeen?

Kertokaa kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu