Onko jotkut päässeet lääkikseen sisään itseopiskelemalla fysiikan ja kemian lukiokurssit? Nyt näillä uusilla pääsykoekriteereillä...
Luin lukiossa kaikki biologian kurssit ja kemiaa luin kaksi kurssia. Olen aina ollut hyvin kiinnostunut luonnontieteistä ja päämääräni oli aina mennä lukemaan bilsaa, joten en sitten fysiikka&kemiaa opiskellut. Nyt opiskelen AMK:ssa terveysalaa (sattumusten kautta) ja olisin älyttömän kiinnostunut hakemaan lääkikseen.
Nuo bilsan kirjat eivät tuota mitään ongelmia. Lyhyt matikka sujui erinomaisesti... Nyt mietin, että onko mahdollista opiskella noita fyssankursseja itsenäisesti?
Yritän kyllä päästä aikuislukioon, mutta koska opiskelen samalla, on se hiukan vaikeaa ja näin ollen ajattelin että josko niitä opiskelisi itsenäisesti vuoden ja sitten syksyllä 2013 menisi valmennuskurssille.
Tiedän, että kaikki on mahdollista ja toki mitä vaan voi opiskella ulkoa, mutta nyt mietin, että onko kukaan oikeasti päässyt näin lääkikseen? :)
Lääkikseen käymättä lukiossa F/K
justwondering...
2
416
Vastaukset
- 122121
Tottahan toki se on mahdollista! Tunnen monia, jotka ovat päässeet lääkikseen lukematta fysiikkaa/kemiaa pakollisia kursseja pidemmälle! Ei kaikki tiedä jo lukioon mennessään heistä kasvavan lääkäreitä.
Tsemppiä! Tulet pääsemään lääkikseen, jos sitä oikeasti jaksat. Tarvitset vain PALJON motivaatiota ja työmäärähän on uskomattoman kova. - nipperbop
> Ei kaikki tiedä jo lukioon mennessään heistä kasvavan lääkäreitä.
vain harva tietää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899