9-3:sen huolto

Miten usein olette huollattaneet Saab 9-3:senne ? Kerran vuodessa, 20 tkm:n välein vai joku muu vaihtoehto ?
71330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

20 tkm on huoltokirjan väli ja itse teetätän ainakin kaikki huolto-ohjelman mukaiset työt liikkeessä (ProCarService). Lisäksi olisi suositeltavaa kyllä vaihtaa öljyt 10tkm välein. Itse olen huomannut kulutuksen lisääntyvän litralla/parilla öljynvaihdon lähentyessä.

Äänestä

..........

Äänestä

Öljyt vaihdan 10-12 tuhannen välein. Ilmasuodatin ja raitisilmasuodatin kerran vuodessa. Tulpat vaihdoin n. 40 tuhannen kohdalla. Paikkoja olen katsellut. Vasemman takatukivarren kiinnitustä kiristänyt kun kolisi. Niin jäähdytysnestettä on pikkuisen tarvinnut lisätä ja aavistus ohj.tehostimen nestettä. Oven saranoihin öljyä.
Takuuaikana säädätin ohjauskulmat ja vaihdatin kojetaulun panelin kun hiilikuitupaneli ei kestänyt pakkasta.
Siinä koko historia. Ostettu syyskuu 2001, ajettu 65.000 9-3 Turbojubilee.
Niin ja menihän perhana tässä yksi osa rikkikin, tuuletuspuhaltimen säädin, mutta senkin vaihto onnistui itseltä.

Äänestä
  • meni samoin rikki että napsahti.. heikkoa tekoa

    Äänestä

  • 9-3 kirjoitti:

    meni samoin rikki että napsahti.. heikkoa tekoa

    Niin täsmennän, että kyseessä on ACC-järjestelmän säädin. Elektroninen ohjaus. Taitaa olla aika kuumassa paikassa. Piitahna taitaa olla oleellinen kiinnityssaumassa. Toki tahnaa oli tehdasasennuksen jäljiltä, mutta löytää uuttaa korjaushommaa varten, siinä oli työtä. Harmittaa kun heitin rikkoutuneen piirikortin roskiin. Olisi tuota ollut mielenkiintoista nuuskia tämän tason teknologiaan perehtyneen kaverin kanssa.

    Äänestä

Osaako joku neuvoa miten polttoainesuodatin vaihdetaan?

Äänestä
  • vaan Haynesin opas käteen. Tuo on siis ng900:lle mutta auttaa suurimmalta osin myös 9-3:n kimpussa askarrellessa. Vaikka omalla kohdalla onkin käyttö jäänyt vähäiseksi. Toistaiseksi huollot on tehty merkkiliikkeessä eikä ylimääräistä korjattavaa ole ollut. Valitettavasti tuo opus ei ole nyt käsillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saabisti kirjoitti:

Miten usein olette huollattaneet Saab 9-3:senne ? Kerran vuodessa, 20 tkm:n välein vai joku muu vaihtoehto ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu