Liikkuva munuainen ja munuaisaltaan laajentuma

Kidney

Löytyykö kohtalotovereita joilla on samat vaivat? Kaipaisin kuulla kokemuksia kyseisistä vaivoista. Itselläni todettiin vähän aikaa sitten liikkuva munuainen, oireina oli oikeanpuoleista kylkikipua joka säteili selkään ja vatsanpuolelle kylkikaaren alle.

Minulle tehtiin vatsanalueen ultra ja varjoainekuvaus , nyt seuraavana on gammakuvaus munuaisista.
Kivut ovat päivittäisiä ja litalginia joudun ottamaan kipuihin.
Netistä olen yrittänyt etsiä tietoa, mutta sitä löytyy todella niukasti.
Olisi mukava saada enemmän tietoa, osa lääkäreistä ei ollut ikinä kuullutkaan moisesta vaivasta, liikkuvasta munuaisesta. Urologille en ole vielä päässyt koska jonot on niin pitkät.

3

9444

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä on yksi kohtalotoverisi! Minä sain kahteen otteeseen muutaman kk:n välein useita päiviä kestävän kipukohtauksen, johon TK:n eka päivystävät lääkäri arpoi lihasjännitystä ja toinen sappikiviä lähettäen särkylääkkeiden kanssa kotiin. Mikään lääke ei vienyt kovaa yötäpäivää jatkuvaa kipua, ei edes Panacod, joten kohtaukset olivat rankkoja tosi koviin synnytyskipuihin verrattavia. Toisella kerralla kipu lieveni parissa päivässä, mutta jatkui kuitenkin, jolloin menin oman TK:n lääkärille, joka lähetti minut ultraan, jossa todettiin oikean munuaisaltaan laajentuneen.

      Pääsin pätevän urologin hoitoon, urografiassa todettiin molempien munuaisteni myös liikkuvan, vaikka vain oikeanpuoleinen vaivasi. Urologi päätti kokeilla, auttako kolmeksi kuukaudeksi munuaisesta virtsarakkoon asennettu stentti (putki, jossa on reikiä). Se ei auttanut, joten oikeaan munuaiseen kohdistuva leikkaus oli ainoa vaihtoehto. Kipuja minulla ei tänä aikana ollut, paitsi stentti vähän tuntui rakossa ja juoksutti vessassa, mutta ei se kovasti häirinnyt. Jos ei olisi ollut tarvetta muotoilla munuaisallasta pienemmäksi, olisi tähystysleikattu, mutta avoleikkaus oli minun tapauksessani välttämätön.

      Operaation aikana löytyi ylläri: verisuoni oli kiertynyt virtsanjohtimen ympärille sen yhtymäkohdassa munuaiseen, joten johdin täytyi katkaista ja tietysti kursia kiinni. Munuaiset ommeltiin kiinni ja oikean allasta muotoiltiin. Leikkaus oli iso, olin viikon sairaalassa, mutta toivuin siitä nopeasti, olin silloin 53 v, hyväkuntoinen liikuin paljon, kuten nykyäänkin, nyt siitä on 6 vuotta. Olen iloinen, että tulin kuntoon, olen voinut elää täyttä elämää sen jälkeen ilman mitään vaivoja. Jo ekassa kontrollissa todettiin munuaisteen taas liikkuvan, mutta niille ei tehdä mitään, koska eivät vaivaa, kontrolleja on ollut tähän asti, munuaiset toimivat riittävästi, oikea vähän huonommin, mutta voin hyvin. Hienoa, kun tällaisia leikkauksia voidaan tehdä. Toivon Sinulle kaikkea hyvää, kerro kuulumisiasi, jos haluat, kiinnostaa!

      • Majoni

        Moi. Vähän tullut muita kommentteja muttta mä elän tällä hetkellä vastaavan löydöksen kanssa. Hydronefroosi / vesimumuainen löydetty 2 vkoa sitte ja kohta alkaa tutkimjkset. Huolettaa kovin, ultralääkärin mukaan tämä vaiva on ollut mulla jo pitkään. Niin näytti munuainen jo vaurioituneen. Muutama vatsakramppi (pari tuntia) oli vuosi, pari sitten. Liekö oire? Ja hieman aina oikea alaselkä/ kylki jumissa. Buranalla on menty, toivottavasti vasen on kunnossa. Aika vähän on tästä netissä, aikuisilla (ei raskaana) havaittuna.


    • Anonyymi

      Minulla oli liikkuva munuainen. Kovat selkäkivut. Kun leikattiin, siihen loppui kipu. Leikkaus v. 1979. Rape

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe