missä kaupoissa myydään marjaharavia?

marjaharvan

Missä kaupoissa myydään marjaharavia ja minkä hintaisia ne ovat?

3

2586

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reijo K

      Posiolta saapi vielä tilata suoraan valmistajalta.Hinta 40 postitusk.11euroa.Muutama jäljellä eikä tällekesää lisää tule.Puh.040-5963052

    • haravasta

      Taitavat olla yksittäisten tekijöiden valmisteita, kuten tuon Reijo K:n. Harava vaatii oikeastaan vielä myös erityisen poiminta-astian, jonka pitää olla oikeanlainen. Näin kyllä kerran thaipoimijoiden vetävän marjaa haravalla suoraan ämpäriin, mutta raskaan ja vähän vaikean näköistä kumartalua se oli.

      Haravan teko ei ole kovin vaikeaa, hitsausvälineet tosin tarvitaan. Piikit ovat suurin "ongelma" ja niitä tippuukin silloin tällöin. Pianolanka 3-3,5mm läpimitaltaan toimii, teräksiset naulat ovat vielä lujemmat. Pituutta niissä saa olla 7-8 cm, piikkien väli jotain 9mm, ei liian tiheä. Haravan leveys n. 25-30 cm, leveämpi alkaa olla jo kömpelö. Piikit hitsataan joko kulma- tai neliöprofiiliin porattuihin reikiin ylhäältä päin.

      Varreksi käy vanha alumiinisauva, johon käsivarren ympärille tuleva rengas ja poikkikahva kiinnitetään poimijan käsivarren mittojen mukaan. Puuvarsi tai neliöprofiili käyvät myös. Alapäähän itse harava sopivaan kulmaan sekä "ottavuuden" että sivukulman suhteen. Alumiinivarren etu on helppo säädettävyys taivuttamalla. Olen nähnyt myös yksinkertaisen löylykauha -mallisen kädensijan. Se on kuitenkin otteeltaan heikompi (ei poikkikahvaa) ja varreltaan lyhyempänä vaatii kumartelua enemmän kuin "oikea" varsi.

      Hyvä poiminta-astia on sopivan kokoinen, vetää reilut 5kg marjaa ennen tyhjentämistä. Enemmästä rasittuu vasen käsi. Kiinnipitokahvan tulee olla sellaisella korkeudella, että siiitä saa tukea. Omani on nivelöity alhaalta. Parista vanhasta muovikanisterista astiaa voi yrittää rakennella, myös kangas/kehikko -rakenteisen astian olen nähnyt.

      Enimillään olen vetänyt omatekoisella haravalla 5 tunnissa 100kg puolukkaa. Tämä kertoo kuitenkin enemmän marjan määrästä kuin välineistä tai poimijasta. Normaali määrä on jotain 10 kg tunnissa, ei aina sitäkään. Kuitenkin harava on käsikoneeseen verrattuna nopeampi ja ennen kaikkea kevyempi tapa poimia marjoja. Vähän huonommastakin marikosta sillä jaksaa vielä poimia.

      • Reijo K

        No eipä tarvi ko 30 l saavin esim.Ei ko marjat talteen.Keräilyastia on aina erikseen.Tosin ite poimin parisangollista saaviin ja kaadan sitten kantoastiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3543
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2379
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2208
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1967
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1542
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1409
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1272
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1220
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1195
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1179
    Aihe