missä kaupoissa myydään marjaharavia?

marjaharvan

Missä kaupoissa myydään marjaharavia ja minkä hintaisia ne ovat?

3

2771

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reijo K

      Posiolta saapi vielä tilata suoraan valmistajalta.Hinta 40 postitusk.11euroa.Muutama jäljellä eikä tällekesää lisää tule.Puh.040-5963052

    • haravasta

      Taitavat olla yksittäisten tekijöiden valmisteita, kuten tuon Reijo K:n. Harava vaatii oikeastaan vielä myös erityisen poiminta-astian, jonka pitää olla oikeanlainen. Näin kyllä kerran thaipoimijoiden vetävän marjaa haravalla suoraan ämpäriin, mutta raskaan ja vähän vaikean näköistä kumartalua se oli.

      Haravan teko ei ole kovin vaikeaa, hitsausvälineet tosin tarvitaan. Piikit ovat suurin "ongelma" ja niitä tippuukin silloin tällöin. Pianolanka 3-3,5mm läpimitaltaan toimii, teräksiset naulat ovat vielä lujemmat. Pituutta niissä saa olla 7-8 cm, piikkien väli jotain 9mm, ei liian tiheä. Haravan leveys n. 25-30 cm, leveämpi alkaa olla jo kömpelö. Piikit hitsataan joko kulma- tai neliöprofiiliin porattuihin reikiin ylhäältä päin.

      Varreksi käy vanha alumiinisauva, johon käsivarren ympärille tuleva rengas ja poikkikahva kiinnitetään poimijan käsivarren mittojen mukaan. Puuvarsi tai neliöprofiili käyvät myös. Alapäähän itse harava sopivaan kulmaan sekä "ottavuuden" että sivukulman suhteen. Alumiinivarren etu on helppo säädettävyys taivuttamalla. Olen nähnyt myös yksinkertaisen löylykauha -mallisen kädensijan. Se on kuitenkin otteeltaan heikompi (ei poikkikahvaa) ja varreltaan lyhyempänä vaatii kumartelua enemmän kuin "oikea" varsi.

      Hyvä poiminta-astia on sopivan kokoinen, vetää reilut 5kg marjaa ennen tyhjentämistä. Enemmästä rasittuu vasen käsi. Kiinnipitokahvan tulee olla sellaisella korkeudella, että siiitä saa tukea. Omani on nivelöity alhaalta. Parista vanhasta muovikanisterista astiaa voi yrittää rakennella, myös kangas/kehikko -rakenteisen astian olen nähnyt.

      Enimillään olen vetänyt omatekoisella haravalla 5 tunnissa 100kg puolukkaa. Tämä kertoo kuitenkin enemmän marjan määrästä kuin välineistä tai poimijasta. Normaali määrä on jotain 10 kg tunnissa, ei aina sitäkään. Kuitenkin harava on käsikoneeseen verrattuna nopeampi ja ennen kaikkea kevyempi tapa poimia marjoja. Vähän huonommastakin marikosta sillä jaksaa vielä poimia.

      • Reijo K

        No eipä tarvi ko 30 l saavin esim.Ei ko marjat talteen.Keräilyastia on aina erikseen.Tosin ite poimin parisangollista saaviin ja kaadan sitten kantoastiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe