Mikä on empaatti?

Koska sain jo syyt niskoilleni mokoman sanan keksimisestä, ja koska minulla on jo aiemmilta vuosilta kokemusta siitäkin, mitä seuraa, jos näitä vääristelyjä ei HETI oikaise - ja RIITTÄVÄN selvästi kerron nyt tässä:

Minä en ole määritellyt, enkä keksinyt kyseistä sanaa; mutta OSAAN sentään lukea, toisin kuin eräät....


"Valaisen vielä tuota empaatti-ajatustani; empaatiksi voi kasvaa vahingossa, sopivissa olosuhteissa, sellaisissa missä elämä on yhtä survivalia, äkkiä oivaltamista tai tulla lyödyksi.

Esim järjetöntä väkivaltaa kohdannut lapsi, joka oppii tulkitsemaan äänensävyjä, kulmakarvojen rypistämistä, välähdystä silmissä, mikroilmeitä - kaikenlaisia merkkejä ennen kohta seuraavaa pieksämistä"

Ja valaisijan henkilöllisyys selviää tuosta, joten jatkossa kaikki vittuilut ja kyselyt sinne. Ei minulle. (ilmeisesti ajatus onkin nyt Nobelin arvoinen)

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10861301#comment-56834414

9

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottamari<3

      En ole sinulle vittuilut, miksi niin tekisin?

      Kysyin sinulta, koska luulin sen olevan sinun ajatuksiasi, anteeksi jos loukkaannuit tuosta kysymyksestä. En minäkään tiedä mitä sana empaatti tarkoittaa, mutta ehkä minun ei sitten haluta sitä saavan tietääkään, eikä muutenkaan tunnuta suvaitsevan kysellä tai kirjoitella täällä, joten poistun takavasemmalle tästä, niin voitte rauhassa jatkaa, ettei sinun tarvitse pelätä minun sotkevan hienoja ajatuksiasi tyhmillä kysymyksilläni. Ei muuta tällä kertaa.

      • On se kumma, kun samassa ketjussa oli oikea sanan keksijä ja vieläpä ainakin nimimerkkeinä kolme muutakin, ja sinä NÄET VAIN MINUT!


      • M.B.
        em.path kirjoitti:

        On se kumma, kun samassa ketjussa oli oikea sanan keksijä ja vieläpä ainakin nimimerkkeinä kolme muutakin, ja sinä NÄET VAIN MINUT!

        Kauhistus... Siellä se on, selitykseni siihen, miten minä empaattia käytän :) Niin ei tarvitse vääntää.

        Kamalaa, kun selkänsä kääntää niin..


      • M.B. kirjoitti:

        Kauhistus... Siellä se on, selitykseni siihen, miten minä empaattia käytän :) Niin ei tarvitse vääntää.

        Kamalaa, kun selkänsä kääntää niin..

        Aivan.

        Ja minä taas. Mitään muuta ei näy..eihän?

        Sanokaas joku vielä, että minä vaan kuvittelen....


      • M.B.
        em.path kirjoitti:

        Aivan.

        Ja minä taas. Mitään muuta ei näy..eihän?

        Sanokaas joku vielä, että minä vaan kuvittelen....

        TÄH?? Pitääkö tuo nyt lukea niin, että väittelet täällä itsesi kanssa?

        Vai niin, että otat itseesi kaiken minkä kykenet?


    • Koetatko painaa minut suohon, että pääsisit itse kuivalle maalle. Ja minä kun olen sinua kaksi vuotta opettanut että se on narsistista käytöstä, tyttäreni ilkikurimus ;)

      Aloitukseen:

      Kuuluisa mutta fiktiivinen empaatti on Deanna Troi, neuvonantaja Star Trekista.

      Empaatti on tunteiden aistija, eikä välttämättä lainkaan empaattinen. Empaatti saattaa kärsiä siitä että hän näkee asiat 'liian' tarkasti, ja olla hyvinkin viileän oloinen kanssaihmisiään kohtaan.

      • M.B.

        Voihan Star Trek!! Unohtanut koko historiallisen sarjan :D Ja elokuvat..

        Eipä ihme kun nykyisin tuntuu siltä, että ei sieltä telsusta tule mitään..


      • M.B. kirjoitti:

        Voihan Star Trek!! Unohtanut koko historiallisen sarjan :D Ja elokuvat..

        Eipä ihme kun nykyisin tuntuu siltä, että ei sieltä telsusta tule mitään..

        Breikkivinkkikin aistimiseen löytyy; suklaajäätelö :)

        http://www.youtube.com/watch?v=Nu3qDNnPKSs


      • M.B.
        yxex kirjoitti:

        Breikkivinkkikin aistimiseen löytyy; suklaajäätelö :)

        http://www.youtube.com/watch?v=Nu3qDNnPKSs

        Pitääpä täytellä tuota pakastinta muullakin kuin mansikoilla :) Voi sitten breikkailla inspiraation iskiessä, vaikka keskellä yötä..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2872
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2683
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2346
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1921
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1833
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1669
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1553
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      33
      1447
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1373
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1231
    Aihe