Olen huomannut että Aamulehti sensuroi todella usein, minun kommentteja. Kommentit ovat koskeneet maahanmuuttouutisia. Esim. viimeksi kommentoin tätä Halla-Aho Somaliliitto spektaakkelia. Tiedän miten somalit elelevät, mutta tuntuu että nämä aina sensuroidaan.
En kiroa tai manaa, vaan kerron omasta kokemuksesta. Tiedän muutenkin, miten maahanmuuttajia passataan ja rahaa jaetaan pois.
Eikö teillä mene hermot siihen, että tulostaimme maksetaan eri verojen muodossa varmasti yli 50% valtiolle/kunnalle ja kaiken lisäksi ollaan korviamme myöten veloissa, kun rahaa jaetaan puolihuolimattomasti pois. Eikä maahanmuuttajille jaettu raha ole kaikki kaikessa. Miettikää mitkä kustannukset koko maahanmuuttokoneistosta meille koituu?
En kiroa tai manaa, vaan kerron omasta kokemuksesta. Tiedän muutenkin, miten maahanmuuttajia passataan ja rahaa jaetaan pois.
Eikö teillä mene hermot siihen, että tulostaimme maksetaan eri verojen muodossa varmasti yli 50% valtiolle/kunnalle ja kaiken lisäksi ollaan korviamme myöten veloissa, kun rahaa jaetaan puolihuolimattomasti pois. Eikä maahanmuuttajille jaettu raha ole kaikki kaikessa. Miettikää mitkä kustannukset koko maahanmuuttokoneistosta meille koituu?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olen näistä asioista lähettänyt e-mailia mm. Päivi Räsäselle, Osmo
Kokolle, sekä Heidi Hautalalle.
Olen kritisoinut tätä hulluutta , mm. vastikeettoman rahan jakaminen
näille elintasopakolaisille.
Heidi Hautala EI ole vastannut ( taitaa olla kiire etsiä uusia kehityskohteita).
Kannattaa laittaa postia näille meidän ministereille, sekä kansanedustajille,
ei ne mörköjä ole!!! Vihreille enkä RKP:n edustajille laita minkään valta-
kunnan postia, INHOAN SYVÄSTI heidän ajatusmaailmaa...
Kuinka paljon IL, IS ja HS sensuroivat?
Aamulehti.fi:ssä on luultavasti useampia henkilöitä, jotka lukevat lukijakommentteja ja päättävät mitkä kommentit julkaistaan. Lähetin kerran aamupäivällä ihan asiallisen kommentin ja sitä ei julkaistu. Lähetin täsmälleen saman viestin illalla ja se julkaistiin. Kaksi henkilöä teki siis täysin päinvastaisen päätöksen.
Tänä vuonna on jäänyt aiempaa vähemmän julkaisematta ainakin minun kirjoituksiani eli tilanne on hieman parantunut. Edelleen kuitenkin jää täysin asiallisia kirjoituksia julkaisematta.
Huomattu samaa.
Monta kertaa, jos kommentti sattuu menemään läpi, se ilmestyy muiden kommenttien sekaan, vaikka aikaleiman mukaisesti viereiset kommentit ovat näkyneet jo muutaman tunnin. ip-osoitepohjaista autosensuuria on myös maailmalla keksitty.. useasti kommentti jää tulematta kokonaan, vaikka muita samanmoisia kommentteja läviköstä livahtaa harventuvan lukijajoukon iloksi.
"Tämän jutun kommentointi ei ole mahdollista."
Tämmösiä "sensurointijuttuja" on ollut ennenkin. Vedotaan sananvapauteen, mutta täytyy muistaa, että lehti voi täysin vapaasti valikoida, mitä kirjoituksia se julkaisee ja mitä ei. Itse aiheeseen en ota kantaa.
Sanoisinpa että jos kommentit olis asiallisia ne kyllä tuotaisiin julki. Olen kyllä huomannut itsekin että tarkastajia on useampi mutta siitä huolimatta kommenttini on joskus ollut kauankin etunenässä.
Lisäksi noita tulee toimitukseen varmasti paljon, joskus tuntuu pahalta kun tietää jonkun asian olevan päin pe-----ä kirjoittaa siitä eikä julkaistakkaan. Oikeastaan ottaa vähän päähän.
Kuitenkin kiitettävästi Aamulehti julkaisee kirjoituksia. Myös niitä joissa ministereitä ja eduskuntaa mollaan.
Ei ole aamulehden sivut auennut kuukausiin enää tällä koneella, maksullisuus, surkea "tabloid"-ulkonäkö ja mielivaltainen sensuuri oli liikaa.
Ennen olin vakilukija, nyt ei tulisi mieleenikään edes pieraista kyseisen roskalehden suuntaan.
Jos Aamulehden ilmaiset nettisivut eivät näy, vika on joko tietokoneessa tai käyttäjän korvien välissä. Sellaista tekniikkaa ei ole, jolla yksittäinen webbisivusto voidaan lukita käyttäjältä.
Taitaa edellinen kirjoittaja taas kiukutella kaikesta vain kiukuttelun vuoksi. Kun ei rahat riitä ja nilkkaakin särkee ja maitokin on hapanta jne...
HAHAHAH! Et taida olla mikään tietotekniikan ihmelapsi? Hesarikin muutti sisältönsä maksulliseksi viiden luetun artikkelin jälkeen. Tosin sen voi kiertää jos osaa.
--Sellaista tekniikkaa ei ole, jolla yksittäinen webbisivusto voidaan lukita käyttäjältä.--
BUAHAHAHHAHAHAHAH, PÄIVÄN NAURUT!!!!!!! HAHAHAH :D:D:D
Hahhahahahahaha räkänokalle itselleen. Kannattais opetella lukemaan ja ymmärtämään tekstin sisältö ennenkuin tulee tänne räkättämään.
Ilmaiset nettisivut todellakin näkyvät tasan tarkkaan kaikille ilman mitään salasanoja. Sellaista tekniikkaa ei ole, jolla ilmaiset nettisivut voitaisiin joltain ihmiseltä erikseen blokata. Tästä oli kysymys, tajusitko haperopää? Nyt ei puhuttu maksullisesta osuudesta, sellaisia on Aamulehdellä on vain pieni osa, ja loput uutiset ovat maksuttomia.
Et taida olla mikään penaalin terävin kynä?
Ehkäpä aloittaja asia on niin ettei lehti lähde tai halua kommentteja asia.Itselläni asuu somaliperhe naapurissa ja heh koitan elää niin etten heitä häiritse.Avasin oven somalinaiselle kun lastenrattailla meni ja sanoi mulle Kiitoksia.
Jos Aamulehteen kirjoittamasi kommentit on samaa tasoa tämän aloitusviestin kanssa, niin en ihmettele yhtään, jos ne sensuroidaan.
Joo, seisovat suihkussa tuntitolkulla ja pitävät sähköt päällä 24/7, mekastavat mihin vuorokauden aikaan tahansa eli huutavat silloin kuin tekee mieli huutaa, ja pesukone linkoaa kahdelta yöllä, ja lisääntyvät ja lisääntyvät....
Ihan normaalia käytöstä apinoilta, saatanaIIinen mölyäminen ja sikailu jatkuvasti, ja lisääntyvät kuin rotat.
https://www.youtube.com/watch?v=T6ZuqtH7onM
"Aamulehti sensuroi kauheasti "
Kun sensuroisi tuon pipipäisen ratikkahankkeen pois Tampereen kukkaroa härnäämästä. Aivan älyvapaan kallis ja tehoton systeemi. Ja minkä takia? Kun joku pieni, mutta äänekäs pipertäjäporukka haluaa piirtää kaupungin keskustasta itselleen kuvakirjaa. Eilispäivän pastellivärein. Melko varma, että sitten kun ratikka tulee, ne pipertäjät ovat kääntäneet omat ratikkansa ja kulkevat kaikki kulkemisensa perhefarmareilla. Tekevät ostoksensa jossain trigamarketissa. Ja vaativat suoraa tunnelia Pispalanharjun läpi, että heille pääsee kivemmin kotipihaan.
Raitiotie tule olemaan älyttömän kallis toteuttaa. Eikä siinä vielä kaikki! Toteutuksen jälkeen on piikki pysyvästi auki. Varmasti tyhmin hanke, minkä päättäjät voivat toteuttaa!!!!!!! Paitsi hyvä hanke niille, jotka pääsevät rahastamaan. Ja niitähän on......
Rollikka takas!
Saasteeton sähkötrolleybus on Tampereen juttu.
Jos jokin tulee niin se on RATIKKA makso mitä makso siitä on periaatepäätös jos Tunneli tulee niin Ratikkakin tulee.
Sensuuri on aamulehdessä toisinaan niin yksipuolista, että en koskaan tule heille maksamaan euroakaan juttujensa lukemisesta.
Kaikkien on syytä testata muutamalla viestillä, onko lehden linja täysin eri, kuin omasi, silloin tiedät, kannattaako heille maksaa mistään mitään.
Ihme möksätystä. Jos on niin terävä-älyinen, että on huomannut lehden linjan poikkeavan omastaan, niin miksi vielä pitää siitä täällä möksättää, vaihtais vaan ihan hissukseen toisen lehden lukijaksi. Ei kuppilassakaan ole pakko tilata tillilihaa, jos on lihapyöryköitä vaihtoehtona.
Sääli etta ihan kohtuulehti meni viemäristä. Hesari sentään säilytti lukijaystavallisyyden. A-lehdestä ei saa edes kunnon kalakäärettä. Surkiaa.
Vaihtaisivat ne toimittajat; vanhat pierut pellolle ja uudet kans. Sitten rekrytoimaan kunnon väkeä, eikä mitää porvariskansaa: Nyt on uuden ajan alku.
Vasemmisto nousee ja ryminällä, se on ny oksat pois Tampereella, kun uusi uljas aika aloittaa mediassa.
Tää on viimeinen taisto: Porvariskansan viimmonen hätähuuto!
täynnä mainosta kallis lehti, turha maḱsaa, ilmotus hinnat hirveät, netissä monta paikka ilmasia jne.
up.