Lainan lyhennystapa

Tiina

Mitä hyviä ja huonoja puolia on eri lainan lyhennystavoissa?

- tasalyhenteinen
- annuiteetti
- kiinteä tasaerä

Mitä suosittelet?

7

2332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaaja

      * tasalyhenteinen
      Yleisesti ottaen tällä tavalla maksat vähiten korkoa pankille, yhtä poikkeusta lukuunottamatta.
      Maksuaika on vakio.
      Seuraava maksuerä on aina edellistä pienempi (jos korko ei muutu). Alkuvaiheessa maksettava summa on korkein. Tätä maksutapaa kannattaa suosia.

      * annuiteetti
      Yleisesti ottaen tällä tavalla maksat eniten korkoa pankille, yhtä poikkeusta lukuunottamatta.
      Maksuaika on vakio.
      Jokainen erä samansuuruinen (jos korke ei muutu). Tätä maksutapaa kannattaa välttää.

      * Kiinteä tasaerä
      Jos korko laskee, niin silloin tällä tavalla maksat vähiten korkoa pankille. Jos korko nousee, niin maksat eniten korkoa pankille. Jos korko pysyy samana, niin maksat korkoa yhtä paljon kuin annuiteetissa.
      Erä pysyy aina saman, laina-aika joustaa.
      Kannattava vain silloin kun korko laskee.

      • jkds

        no ei annuiteetti voi mitenkään olla korkorasitukseltaan suurempi kuin tasalyhenteinen, JOS maksuaika on vakio kummassakin ja korko pysyy SAMANA!


      • tintti
        jkds kirjoitti:

        no ei annuiteetti voi mitenkään olla korkorasitukseltaan suurempi kuin tasalyhenteinen, JOS maksuaika on vakio kummassakin ja korko pysyy SAMANA!

        Kyllä annuiteettilainassa väkisinkin tulee maksettua enemmän korkoa kuin tasalyhenteisessä. Tasalyhenteisessä lainan määrä tippuu nopeammin kuin annuiteetissa ja samalla myös maksettavan koron määrä tippuu.


      • Arvaaja
        tintti kirjoitti:

        Kyllä annuiteettilainassa väkisinkin tulee maksettua enemmän korkoa kuin tasalyhenteisessä. Tasalyhenteisessä lainan määrä tippuu nopeammin kuin annuiteetissa ja samalla myös maksettavan koron määrä tippuu.

        Tasalyhenteisen edullisuus annuiteettiin ei ole aivan selvä.

        Oletetaan että korko pysyy samana:
        * Jos laina-aika on sama tasalyhenteisessä ja annuiteetissa, niin silloin annuiteetissa maksetaan enemmän korkoja, mutta tasalyhenteisessä maksettava kuukausisumma on huomattavasti suurempi kuin annuiteetissa pari ensimmäistä vuotta. (Luonnollisesti tasalyhenteisessä kuukausisumma on pienempi kuin annuiteetissa lainan maksun loppuvaiheessa.)

        * Jos lainan lyhennykseen on käytettävissä jokin määrätty summa (esim 1000 euroa) kuukaudessa, eikä yhtään enempää, niin silloin annuiteetti tulee halvemmaksi, koska sillä saa lyhemmän maksuajan.

        Eli kyse on lähinnä siitä, onko valmis maksamaan enemmän aluksi, jotta säästäisi koroissa.

        Pankeilta löytyy netistä hyvät laskurit joilla voi verrata eri maksutapoja. Tässä yksi http://www.nordea.fi/fin/hen/lainat/paljonko_maksat.asp?navi=asuntolaina


      • allan
        jkds kirjoitti:

        no ei annuiteetti voi mitenkään olla korkorasitukseltaan suurempi kuin tasalyhenteinen, JOS maksuaika on vakio kummassakin ja korko pysyy SAMANA!

        jos teet x-y koordinaatistoon kuvaajan
        x=aika ja y=lainapääoma.

        tasalyhenteisen kuvaaja on suorakulmaisen
        kolmion mallinen.

        annuiteetissa äskeisen suorakulmion hypotenuussa
        on pullistunut.

        Tästä pullistumasta pitää maksaa rahoittajalle!

        Saatoitko edes kuvitella jotain muuta?


    • minulla..

      Vaikka maksaakin ajan kanssa enemmän, niin talouden suunnitteleminen on helpompaa. Tiedän tasan tarkkaan, miten paljon asumiskuluni ovat kuukausitasolla. Jos korot nousevat, asumiskulu pysyy silti samana, laina-aika vain pitenee.

      Olen yh, joten en pysty kovin hirveisiin nousuihin kuukausittaisissa kuluissani. Tällä tavoin talouteni pysyy hallinnassa.

      Maksan kotiani iäisyyden, mutta joutuisin maksamaan asumisesta joka tapauksessa ja näin eläen pystyn tekemään muutakin kuin vain asumaan.

      • jep

        Pienet sille! Samassa jamassa samoilla linjoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7284
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3450
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      2496
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      130
      2303
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2199
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1913
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1898
    Aihe