Epätasaisen pinnan hiominen

Kolon täyttäjä

Pinta on epätasainen koloja ja harjanteita täynnä oleva laskuitulaminointi joka täytyy hioa pakkelointia varten. Mielestäni ei ole mielekästä hioa pintaa tasaiseksi koska silloin menetetään pian puolet laminoinnin vahvuudesta. Täyttäisin mieluummin kolot lujasti tarttuvalla pakkelilla ja silloinhan se vaatii hyvän hionnan. Hiomapaperi hioo vain epätasaisen pinnan huippuja ja koloihin ei tule tartuntapintaa. Millä pääsen hiomaan myös kolot samoilla vedoilla, onko siihen olemassa hyvää konstia kun pintaa on useampi kymmenen neliötä. Vinkkejä ja linkkejä tänne?

5

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Mika-

      Hiekkapuhallus/lasikuulapuhallus/soodapuhallus.

    • pieni alue?

      Laminoi kerros tai pari lisää hartsilla ja matolla niin sitten voit hioa sen tasaiseksi ja päällystää topcoatilla.
      Jos taas laitat pelkästään pakkelia päälle kovin paljon niin pinta voi alkaa halkeilla lasikuidun eläessä.

    • 20

      Jätä sellaisekseen kestää kyllä,kyllä hartsi veden ulkopuolella pitää varsinkin jos ei ole niin nuuka ulkonäöstä.

    • 3557544

      En näe muuta keinoa kuin nousujen ja harjanteiden alashionta ja sitten
      kunnon tasotetta(epoksia jos tulee jokin muu kuin polyesteripohjainen pintamaali tai "topcoat" koska se ei toimi epoksin kanssa)
      Mutta hio varovasti ylimääräiset pois mutta itse mattokerrosta varoen.

    • frfews

      Ruiskuvalu betonilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      101
      1704
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1541
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      140
      1454
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1420
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      76
      1336
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      118
      1195
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      273
      1100
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1011
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      975
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      38
      972
    Aihe