Osaisiko joku vihdoinki senlventää kuljetusalan TES:iä kun se on tehty lukemiskelvottamaksi.
Miten kuorma-autonkuljettajan ylityötunnit määräytyy? Kun kerran ei määräänny niin kuten normaali tehdas duunareilla?
Tätä saa setviä joka paikasta, ja liitostakaan ei vastata (eivät taida tietää)
Tässä on nyt paljon virtsan makua koko palkassa, kun kaikki päivät yli 8h välillä useasti yli 10h ja osittain jopa 12-15h ja nämä kaikki samassa kuussa. Silti tilinauhassa ei näy yhtään 100% työtuntia.
-Tuohtunut
Kuljettajien työaikalaki
34
11955
Vastaukset
- Ajomies kiirehtii suotta
Kahden viikon jaksossa on 80h, normitunnit. Esim 8 työpäivää ja kaksi arkivapaata. Tuon 80h ylimenevät tunnit ovat ylitöitä niin että 50% lisä tulee 92h asti, sen ylimenevät sitten 100% ylityökorvauksella. Paska sopimus silleesti että alkujakson painat peräsuoli pitkänään, loppujaksosta pomo huomaa jotta perkele onpas paljon tunteja ja laittaa loppuviikon vapaaksi. Laitonta mutta kovin yleistä.
- Poli Truck'o
Eipä se kotiinlaitto nyt taida ihan laitontakaan olla.
Käänteisesti sitten taas on niin että mikäli 80 tuntia ei tule kahden viikon periodiin tulee työnantjana MAKSAA PERIODITÄYDENNYSTÄ niin monta tuntia kuin tuo periodi on jäänyt vajaaksi. Ja HUOM...HUOM!!!!..... periodia EI SAA TÄYDENTÄÄ PEKKASPÄIVILLÄ!!! Sitä tehdään erittäin paljon mutta niin ei saa menetellä lain mukaan!! Jos tiliin on tehty vaikka 75 tuntia niin se puuttuva viisi tuntia tulee maksaa perustuntipalkalla täyteen eikä siihen saa laittaa pekkaspäivää,ei vaikka siitä kolme tuntia ylimääräistä tulisikin.(8h). - 87k
Älä nyt, systeemi on hyvä
1 Lauantailta/viikonlopuilta saa törkeän hyvää palkkaa, tulee ylitöitä viikonlopusta vaikka ei tulisi kuin 7h päivä launtaina, lisäksi lauantailta saa täyden työviikon jälkeen tuplapalna, sunnuntailta triplapalkan muiden lisien päälle
2 Kun tulee vajaa 2 viikkoa (ittelle tuli kerran vain 10h töitä 2 viikkoon) saa silti sen 80h palkkaa, eli 70h tyhjästä - 87k
Poli Truck'o kirjoitti:
Eipä se kotiinlaitto nyt taida ihan laitontakaan olla.
Käänteisesti sitten taas on niin että mikäli 80 tuntia ei tule kahden viikon periodiin tulee työnantjana MAKSAA PERIODITÄYDENNYSTÄ niin monta tuntia kuin tuo periodi on jäänyt vajaaksi. Ja HUOM...HUOM!!!!..... periodia EI SAA TÄYDENTÄÄ PEKKASPÄIVILLÄ!!! Sitä tehdään erittäin paljon mutta niin ei saa menetellä lain mukaan!! Jos tiliin on tehty vaikka 75 tuntia niin se puuttuva viisi tuntia tulee maksaa perustuntipalkalla täyteen eikä siihen saa laittaa pekkaspäivää,ei vaikka siitä kolme tuntia ylimääräistä tulisikin.(8h).Tottakai saa käyttää pekkaspäivän tohon.
Eli jos on tullut vaikkapa 72 tuntia niin viimeisestä perjantaista voidaan maksaa pekkaspäivä, jos ollaan kotona, mutta tottakai silti maksetaan tuo 80h myös kahteen viikkoon, eli saa tavallaan tuplapalkan tuosta - Poli Truck'o
87k kirjoitti:
Tottakai saa käyttää pekkaspäivän tohon.
Eli jos on tullut vaikkapa 72 tuntia niin viimeisestä perjantaista voidaan maksaa pekkaspäivä, jos ollaan kotona, mutta tottakai silti maksetaan tuo 80h myös kahteen viikkoon, eli saa tavallaan tuplapalkan tuostaPekkanen voidaan laittaa mille päivälle vaan kunhan se on ilmoitettu vähintään kaksi viikkoa etukäteen. Periodin täydennykseen pekkasia ei siis suoraan saa käyttää!
- Ajomies kiirehtii suotta
Poli Truck'o kirjoitti:
Eipä se kotiinlaitto nyt taida ihan laitontakaan olla.
Käänteisesti sitten taas on niin että mikäli 80 tuntia ei tule kahden viikon periodiin tulee työnantjana MAKSAA PERIODITÄYDENNYSTÄ niin monta tuntia kuin tuo periodi on jäänyt vajaaksi. Ja HUOM...HUOM!!!!..... periodia EI SAA TÄYDENTÄÄ PEKKASPÄIVILLÄ!!! Sitä tehdään erittäin paljon mutta niin ei saa menetellä lain mukaan!! Jos tiliin on tehty vaikka 75 tuntia niin se puuttuva viisi tuntia tulee maksaa perustuntipalkalla täyteen eikä siihen saa laittaa pekkaspäivää,ei vaikka siitä kolme tuntia ylimääräistä tulisikin.(8h).En kaiva nyt Tes:a tähän mutta muistelisin että vuorolistamuutokset tulis tehdä vähintään kolmea päivää ennen. Eli ' pidä huomenna vapaa' ei käy. Toi pekkashomma menee myös toisin päin: vaikka jakson tunnit tulee täyteen arkipyhästä huolimatta, on pekkanen silti maksettava. Tämä jää usein pois myös kun tunteja lähtee tulemaan.
Aloittajalle tuonne alemmas: oliko siis tilijakson tunnit yli 80 eikä ylitöitä silti ole maksettu? Mitä olette sopineet työnantajan kanssa? - Poli Truck'o
Ajomies kiirehtii suotta kirjoitti:
En kaiva nyt Tes:a tähän mutta muistelisin että vuorolistamuutokset tulis tehdä vähintään kolmea päivää ennen. Eli ' pidä huomenna vapaa' ei käy. Toi pekkashomma menee myös toisin päin: vaikka jakson tunnit tulee täyteen arkipyhästä huolimatta, on pekkanen silti maksettava. Tämä jää usein pois myös kun tunteja lähtee tulemaan.
Aloittajalle tuonne alemmas: oliko siis tilijakson tunnit yli 80 eikä ylitöitä silti ole maksettu? Mitä olette sopineet työnantajan kanssa?Se on aivan sama mitä työnantajan kanssa erikseen on sovittu koska työehtosopimuksen vastaisella työsopimuksella ei ole lain voimaa!
- periods
87k kirjoitti:
Älä nyt, systeemi on hyvä
1 Lauantailta/viikonlopuilta saa törkeän hyvää palkkaa, tulee ylitöitä viikonlopusta vaikka ei tulisi kuin 7h päivä launtaina, lisäksi lauantailta saa täyden työviikon jälkeen tuplapalna, sunnuntailta triplapalkan muiden lisien päälle
2 Kun tulee vajaa 2 viikkoa (ittelle tuli kerran vain 10h töitä 2 viikkoon) saa silti sen 80h palkkaa, eli 70h tyhjästäLauantailta maksetaan ihan tavallista palkkaa jos periodin tunnit eivät ole täynnä. Lauantai on siis aivan tavallinen työpäivä kuljetusalallakin.
- ???
periods kirjoitti:
Lauantailta maksetaan ihan tavallista palkkaa jos periodin tunnit eivät ole täynnä. Lauantai on siis aivan tavallinen työpäivä kuljetusalallakin.
niin jos sille päivälle on merkitty työpäivä tai se on aikaisemmin sovittu ja on arkivapaa. se ei käy että viikon töissä oltuaan tuumaa pomo perjantaina että sulla ei tuu tunnit täyteen, joten tuus huomenna viel töihin.
- Ajomies kiirehtii suotta
Poli Truck'o kirjoitti:
Se on aivan sama mitä työnantajan kanssa erikseen on sovittu koska työehtosopimuksen vastaisella työsopimuksella ei ole lain voimaa!
Periaatteessa joo näin. Itse pidän tessistä kiinni mutten katso kieroon niitä jotka tekee toisin. Niille taas tarjoan hamekangasta jotka jälkikäteen kitisee että olis sittenkin halunnu tessin vaikka ovat nimen laittaneet toisenlaiseen paperiin. Ja venkulatyönantajan paikka on myös saunan takana joka maksaa muuta kuin on sovittu.
- 87k
periods kirjoitti:
Lauantailta maksetaan ihan tavallista palkkaa jos periodin tunnit eivät ole täynnä. Lauantai on siis aivan tavallinen työpäivä kuljetusalallakin.
Ei ei ei, vaan viikossa tulee olla kaksi vapaapäivää
Näistä päivistä tehdyiltä töitä maksetaan vapaapäivätyölisä 100% muiden lisien päälle.
Eli jos on pelkkä "lauantaikuski" niin ei saa mitään lisiä tai jos on ollut esim samalla viikolla keskiviikko vapaana, ei saa mitään lisiä
Mutta siis lyhyesti sanottuna viikon kuudennelta ja seitsemänneltä työpäivältä maksetaan 100% palkka muiden lisien päälle, eli sunnuntaityö olisi 300% ylityöt muuta lisät
TES sanoo näin:
10 § Erilliset lisät
2. Vapaapäivätyölisä
Vapaapäivänä tehdystä työstä maksetaan vapaapäivätyölisä, jonka
suuruus on 100 % työntekijän taulukkopalkasta.
Ihan hyvä syteemi siis, ei taida monella muulla alalla olla tuollaista, tämä kannustaa pomoa palkkaamaan erikseen lauantaiksukeja tai antamaan esim maanantain vapaaksi, että ei tartte maksaa tuplaa
- tuohtunut
Mutta vapaata itsellä ei ole ollut viikonlopun lisäksi, eikä kyllä palkassakaan 100€ tunteja.
Pirullinen ala- 87k
Tuo on taas tuo syteemi mitä jotkut firmat käyttää, eli sovitaan 80h/2vko mutta palkka maksetaan silti tunti tunnilta, ja ylityöt vasta tuon 80h:n jälkeen
ELi pomo koittaa noukkia tuntipalkan ja kausipalkan parhaat puolet, ja se ei ole sallittua
No ainahan ne "täydennestunnit" saa sitten haettua jälkeenpäin firmalta, ei siinä ole sanomista jos sopimuksessa sanotaan että 80h/2vko niin silloin se on maksettava vaikka ei tulisi kuin tunti töitä
Tes sanoo näin:
"Työajan jäädessä työnantajasta johtuvasta syystä 2-viikkojaksossa alle työsopimuksessa sovitun, maksetaan työntekijälle kuitenkin yksikertai-nen takuupalkka sovittuun tuntimäärään asti."
Eli jos otat "omaa lomaa" ei siitä makseta, mutta jos töitä ei vain ole, kuuluu siitä maksaa - Poli Truck'o
87k kirjoitti:
Tuo on taas tuo syteemi mitä jotkut firmat käyttää, eli sovitaan 80h/2vko mutta palkka maksetaan silti tunti tunnilta, ja ylityöt vasta tuon 80h:n jälkeen
ELi pomo koittaa noukkia tuntipalkan ja kausipalkan parhaat puolet, ja se ei ole sallittua
No ainahan ne "täydennestunnit" saa sitten haettua jälkeenpäin firmalta, ei siinä ole sanomista jos sopimuksessa sanotaan että 80h/2vko niin silloin se on maksettava vaikka ei tulisi kuin tunti töitä
Tes sanoo näin:
"Työajan jäädessä työnantajasta johtuvasta syystä 2-viikkojaksossa alle työsopimuksessa sovitun, maksetaan työntekijälle kuitenkin yksikertai-nen takuupalkka sovittuun tuntimäärään asti."
Eli jos otat "omaa lomaa" ei siitä makseta, mutta jos töitä ei vain ole, kuuluu siitä maksaaNiin ylitöistä tuleekin maksaa vasta 80:n tunnin jälkeen ei siinä mitään firmojen omat käytännöt ole kyseessä. Ilta-ja yölisät ovat puolestaan päiväkohtaisia.
Mitä on muuten kirjoittamasi KAUSIPALKKA? - 87k
Poli Truck'o kirjoitti:
Niin ylitöistä tuleekin maksaa vasta 80:n tunnin jälkeen ei siinä mitään firmojen omat käytännöt ole kyseessä. Ilta-ja yölisät ovat puolestaan päiväkohtaisia.
Mitä on muuten kirjoittamasi KAUSIPALKKA?Niin, mutta jotkut sovittaa TES:iä niin että maksetaan tunti tunnilta palkkaa, ei siis mitään takuupalkkaa, mutta silti ylityöt vasta 80 tunnin jälkee
Eli noukitaan kausi- ja tuntipalkan parhaat puolet :) - JUU!
87k kirjoitti:
Niin, mutta jotkut sovittaa TES:iä niin että maksetaan tunti tunnilta palkkaa, ei siis mitään takuupalkkaa, mutta silti ylityöt vasta 80 tunnin jälkee
Eli noukitaan kausi- ja tuntipalkan parhaat puolet :)et taaskaan vastannut kysymykseen, joten kokeillaas uudestaan. MIKÄ ON KAUSIPALKKA???
- Poli Truck'0
87k kirjoitti:
Niin, mutta jotkut sovittaa TES:iä niin että maksetaan tunti tunnilta palkkaa, ei siis mitään takuupalkkaa, mutta silti ylityöt vasta 80 tunnin jälkee
Eli noukitaan kausi- ja tuntipalkan parhaat puolet :)Miten sitä palkkaa muuten voisi edes maksaa kuin tunti tunnilta?? Jokaiselta tunnilta maksetaan tietty määrä Euroja. Tämä tehdään siis 80:een tuntiin saakka siitä eteenpäin saaadaan ylityökorvaukset. Takuupalkkaa ei kaikki halua maksaa vaan puuttuvat tunnit kuitataan pekkaspäivillä. Joka siis on laitonta ellei pekkasen käytöstä ole sovittu etukäteen.
- 87k
Poli Truck'0 kirjoitti:
Miten sitä palkkaa muuten voisi edes maksaa kuin tunti tunnilta?? Jokaiselta tunnilta maksetaan tietty määrä Euroja. Tämä tehdään siis 80:een tuntiin saakka siitä eteenpäin saaadaan ylityökorvaukset. Takuupalkkaa ei kaikki halua maksaa vaan puuttuvat tunnit kuitataan pekkaspäivillä. Joka siis on laitonta ellei pekkasen käytöstä ole sovittu etukäteen.
"Miten sitä palkkaa muuten voisi edes maksaa kuin tunti tunnilta??"
Käyttämällä tuota ns. "takuupalkkaa" eli maksetaan aina se 80h kahteen viikkoon tuli sitten tunteja 0 tai 80 tai jotain sisltä väliltä, välittämättä siitä monta tuntia päivässä on tullut,ylityöt maksetaan vasta tuon 80 tunnin jälkeen, yölisät/vapaapäivätyölistä maksetaan vain tehtyjä tunteja kohden tietenkin.
Sitten on tuo "tunti tunnilta palkkaus"
Siinä ei ole käytössä mitään "takuupalkkaa" vaan palkkaa maksetaa tehtyjen tuntien mukaan, jos päivässä tulee yli 8h niin siitä maksetaan ylityöt.
Kumpikin palkkaustapa on laillinen, ja itsellänikin on ollut käytössä kumpikin.
Mutta se on laitonta että noukitaan parhaat puolet molemmista, eli ei makseta mitään takuupalkkaa, mutta maksetaan ylityöt vasta 80h jälkeen ;) - 78k
87k kirjoitti:
"Miten sitä palkkaa muuten voisi edes maksaa kuin tunti tunnilta??"
Käyttämällä tuota ns. "takuupalkkaa" eli maksetaan aina se 80h kahteen viikkoon tuli sitten tunteja 0 tai 80 tai jotain sisltä väliltä, välittämättä siitä monta tuntia päivässä on tullut,ylityöt maksetaan vasta tuon 80 tunnin jälkeen, yölisät/vapaapäivätyölistä maksetaan vain tehtyjä tunteja kohden tietenkin.
Sitten on tuo "tunti tunnilta palkkaus"
Siinä ei ole käytössä mitään "takuupalkkaa" vaan palkkaa maksetaa tehtyjen tuntien mukaan, jos päivässä tulee yli 8h niin siitä maksetaan ylityöt.
Kumpikin palkkaustapa on laillinen, ja itsellänikin on ollut käytössä kumpikin.
Mutta se on laitonta että noukitaan parhaat puolet molemmista, eli ei makseta mitään takuupalkkaa, mutta maksetaan ylityöt vasta 80h jälkeen ;)Heh olipas taas yllätyävää ettei Erkkola 87k ymmärrä mitä takuupalkka käytännössä tarkoittaa! Etkä edes ymmärrä sitä että periodipalkkaus on ainoa laillinen palkanmaksutapa kuljetusalalla.
- 87k
78k kirjoitti:
Heh olipas taas yllätyävää ettei Erkkola 87k ymmärrä mitä takuupalkka käytännössä tarkoittaa! Etkä edes ymmärrä sitä että periodipalkkaus on ainoa laillinen palkanmaksutapa kuljetusalalla.
Oikeastaan ei ole.
Takuupalkka meinaa sitä että jos on sovittu 80h/2vko niin silloin se on maksettava vaikka ei töitä olisi kuin 1h ja ylityöt maksetaan vasta kun tulee yli 8h täyteen, eli päivässä voi olla 12h ja seuraavassa kahdessa 6h eikä saa lainkaan ylitöitä
Sitten on olemassa tuntipalkka, käytetään lähinnä tuuraajilla, eli maksetaan tunti tunnilta, ja ylityöt päiväkohtaisesti jos menee yli 8h
Mutta sellaista palkkausta ei ole virallisesti olemassa, eikä ole sallittukaan että maksetaan tunti tunnilta, ei takuupalkkaa, mutta ylityöt vasta jos menee yli 80h/2vko
Esim Turun Rahtipolulla ei ole lainkaan käytössä edes mitään "tilipäivää" tai palkkakautta, ja palkka maksetaan tunti tunnilta ja ylityöt päiväkohtaisesti ja kun palauttaa tuntilapun maksetaan palkka muutaman päivän päästä, se on oma asia kerääkö tuntilappuun viikon, kaksi tai kuukauden ajan tunteja hyvä systeemi siis - Paska palkka-hyvät edut!
87k kirjoitti:
Oikeastaan ei ole.
Takuupalkka meinaa sitä että jos on sovittu 80h/2vko niin silloin se on maksettava vaikka ei töitä olisi kuin 1h ja ylityöt maksetaan vasta kun tulee yli 8h täyteen, eli päivässä voi olla 12h ja seuraavassa kahdessa 6h eikä saa lainkaan ylitöitä
Sitten on olemassa tuntipalkka, käytetään lähinnä tuuraajilla, eli maksetaan tunti tunnilta, ja ylityöt päiväkohtaisesti jos menee yli 8h
Mutta sellaista palkkausta ei ole virallisesti olemassa, eikä ole sallittukaan että maksetaan tunti tunnilta, ei takuupalkkaa, mutta ylityöt vasta jos menee yli 80h/2vko
Esim Turun Rahtipolulla ei ole lainkaan käytössä edes mitään "tilipäivää" tai palkkakautta, ja palkka maksetaan tunti tunnilta ja ylityöt päiväkohtaisesti ja kun palauttaa tuntilapun maksetaan palkka muutaman päivän päästä, se on oma asia kerääkö tuntilappuun viikon, kaksi tai kuukauden ajan tunteja hyvä systeemi siisNiin eihän se ole työnantajan vika jos työntekijät suostuvat laittomaan palkanmaksuun. Autot kannattaisi jättää aamulla talliin ja odottaa että palkkaa alkaa tulemaan kuten laissa vaaditaan. Itse en ole koskaan kuullut kyseisenlaista palkanmaksua vaikka autohommissa olen ollut pian 30 vuota. Periodipalkasta ovat monet muiden alojen työntekijät jopa kateellisia sillä heille ei makseta kuin tehdyistä tunneista. Kuljetusalalla palkkaa saa aina sen 80 tuntia kahteen viikkoon. Siitä teollisuudessakin nähdään vain unta.
- 87k
Paska palkka-hyvät edut! kirjoitti:
Niin eihän se ole työnantajan vika jos työntekijät suostuvat laittomaan palkanmaksuun. Autot kannattaisi jättää aamulla talliin ja odottaa että palkkaa alkaa tulemaan kuten laissa vaaditaan. Itse en ole koskaan kuullut kyseisenlaista palkanmaksua vaikka autohommissa olen ollut pian 30 vuota. Periodipalkasta ovat monet muiden alojen työntekijät jopa kateellisia sillä heille ei makseta kuin tehdyistä tunneista. Kuljetusalalla palkkaa saa aina sen 80 tuntia kahteen viikkoon. Siitä teollisuudessakin nähdään vain unta.
Lisäksi kuljettajilla alkaa työaika siitä kun ne menee tallille ja loppuu kun he lähtee, ei siis ole erikseen mitään taukoaplkkaa tms.
Kun taasen esim säkärin työpäivä on 8h ja siihen päälle tunnin PALKATON tauko, eli töissä ollaan 9h palkkaa saadaan 8 tunnilta
Kun taasen minä voin olla töissä esim 7h ja pitää siinä ajassa 1,5 tuntia taukoa ja saada sen 8 h palkkaa
Mutta ainahan noi puuttuvat palkat voi sitten jäkikäten hakea.
Ja kyllä kuljetusalalla käytetään möys ihan rehellistä tuntipalkkaa - 87k
JUU! kirjoitti:
et taaskaan vastannut kysymykseen, joten kokeillaas uudestaan. MIKÄ ON KAUSIPALKKA???
On sulla RASKASTA kun et tiedä mikä on rekisteriote, etkä mikä on kausipalkka.
Et varmaan tiedä myöskään mikä on TV-lupa tai sakkolappu
Raskasta elämää siis sulla kun pitää tommosia kysellä - 87k=palstan nero!
87k kirjoitti:
On sulla RASKASTA kun et tiedä mikä on rekisteriote, etkä mikä on kausipalkka.
Et varmaan tiedä myöskään mikä on TV-lupa tai sakkolappu
Raskasta elämää siis sulla kun pitää tommosia kyselläKerro sinä nerona sitten muille tyhmille mikä se KAUSIPALKKA on??
- JUU!
87k=palstan nero! kirjoitti:
Kerro sinä nerona sitten muille tyhmille mikä se KAUSIPALKKA on??
ja vastausta edelleen odotellaan, vaan tuskin sitä koskaan saadaan.
- JUU!
87k kirjoitti:
On sulla RASKASTA kun et tiedä mikä on rekisteriote, etkä mikä on kausipalkka.
Et varmaan tiedä myöskään mikä on TV-lupa tai sakkolappu
Raskasta elämää siis sulla kun pitää tommosia kysellämiten niin en tiedä mikä on rekisteriote????????? mistä helvetistä sä ton taas revit??????????????
- Anonyymi
87k kirjoitti:
On sulla RASKASTA kun et tiedä mikä on rekisteriote, etkä mikä on kausipalkka.
Et varmaan tiedä myöskään mikä on TV-lupa tai sakkolappu
Raskasta elämää siis sulla kun pitää tommosia kyselläNiin, mikä on KAUSIPALKKA?
- Tuohtunut
Keskustelussa tuli näköjään riitaa vapaapäivä palkasta, mutta haluaisin tietää. miten tämä ylityö nyt käytännössä maksetaan ja kirjataan?
Työsopimuksessani sovittiin että palkka on TES.
Kuitenkaan tilinauhassani en ole nähnyt yhtään 100% tunteja ja 50% tuntejakin ali määrän.
Vaikka tunteja on tullut viikossa yli 50 ja kahdessa viikossa ainakin 100.
Tuohtunut- ???
no silloinhan se ei niitä maksa oikein. ensin käyt puhumassa pomolle ja jos ei ala onnistua niin laita liiton miehet asialle. sitten kyllä alkaa onnistua, jos ei hyvällä niin sitten pahalla.
- tuohtunut
Miten pystyn perustelamaan että maksavat väärin kun tämä koko palkanmaksujärjestelmä on tehty henkimaailman jutuiksi tällä alalla.
- Ajomies kiirehtii suotta
Ei se henkimaailman juttuja ole. Käy akt:n sivuilta lukemassa mihin olet nimesi laittanut.
Työpaikkasi luottamusmies auttaa myös mikäli teillä sellainen on ja maksat liiton jäsenmaksut.
Kiteytys eli nopea kertaus: ylityöt ovat 2-viikkoisjaksokohtaisia, eli palkkajakson ajalta. Tunnit, jotka menevät yli 80 ovat ylitöitä. 92h asti korvaus 50%, sen yli meneviltä 100%. Lauantai on normaali työpäivä normitunneilla ellei kyse ole vapaapäivän polttamisesta.
Lisäksi tulevat sitten ilta- ja yölisät, vak/adr-lisät jne mutta selvitä itsellesi se mitä Tes pitää sisällään. - 87k
Ajomies kiirehtii suotta kirjoitti:
Ei se henkimaailman juttuja ole. Käy akt:n sivuilta lukemassa mihin olet nimesi laittanut.
Työpaikkasi luottamusmies auttaa myös mikäli teillä sellainen on ja maksat liiton jäsenmaksut.
Kiteytys eli nopea kertaus: ylityöt ovat 2-viikkoisjaksokohtaisia, eli palkkajakson ajalta. Tunnit, jotka menevät yli 80 ovat ylitöitä. 92h asti korvaus 50%, sen yli meneviltä 100%. Lauantai on normaali työpäivä normitunneilla ellei kyse ole vapaapäivän polttamisesta.
Lisäksi tulevat sitten ilta- ja yölisät, vak/adr-lisät jne mutta selvitä itsellesi se mitä Tes pitää sisällään."Lauantai on normaali työpäivä"
Totta, mutta viikon kuudennesta ja seitsemännestä työpäivästä kuuluu maksaa tulpapalkka kaikkien muiden lisien päälle
Maanantai 1. päivä
Tiistai 2. päivä
Keskiviikko 3. päivä
Torstai 4. päivä
Perjaintai 5. päivä
Lauantai 6. päivä
Mutta jos on taas esim tiistai vapaana niin:
Maanatai 1. päivä
Keskiviikko 2. päivä
Tostai 3. päivä
Perjantai 4. päivä
Lauantai 5.päivä
Tuntuu ettei juuri kukaan kuljetusalla tiedä että jos tekee täyden viikno jälkeen lauantain tulee siitä maksaa tuplapalkka. - Erkkola the lördag
87k kirjoitti:
"Lauantai on normaali työpäivä"
Totta, mutta viikon kuudennesta ja seitsemännestä työpäivästä kuuluu maksaa tulpapalkka kaikkien muiden lisien päälle
Maanantai 1. päivä
Tiistai 2. päivä
Keskiviikko 3. päivä
Torstai 4. päivä
Perjaintai 5. päivä
Lauantai 6. päivä
Mutta jos on taas esim tiistai vapaana niin:
Maanatai 1. päivä
Keskiviikko 2. päivä
Tostai 3. päivä
Perjantai 4. päivä
Lauantai 5.päivä
Tuntuu ettei juuri kukaan kuljetusalla tiedä että jos tekee täyden viikno jälkeen lauantain tulee siitä maksaa tuplapalkka.Väärin meni taas. Totaalisen väärin! Lauantai on normipäivä palkkauksen suhteen ellei periodin tunnit ole täynnä,lauantai ole pyhäpäivä tai ellei lauantaita joudu tekemään vapaapäivänään.
- dgfgsdgdsfgfdsgdsfgs
Erkkola the lördag kirjoitti:
Väärin meni taas. Totaalisen väärin! Lauantai on normipäivä palkkauksen suhteen ellei periodin tunnit ole täynnä,lauantai ole pyhäpäivä tai ellei lauantaita joudu tekemään vapaapäivänään.
Niin, ja viikossa tulee olla kaksi vapaapäivää, ja vapaapäivänä tehdyltä työltä maksetaan 100% palkka
Eli parhaimmillaan lauantai on 100% tunteja ylitöitä ja prhaimmillaan sunnuntai n 100% 100% tunteja ylitöitä ;);;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 782892
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232742Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1072342- 351668
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2401568- 321537
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt401495- 281290
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201256- 951181