Liikkuva poliisi on Suomen poliisilaitoksen rupusakkia. Liikkuvaan poliisiin siirretään ne tyypit, jotka kaikkein huonoimmin pärjäävät kovassa kenttätyössä, ja jo alunperin sinne valitaan niitä, joiden psyyke tai fysiikka ei kestä oikean poliisin rankkaa työtä.
Vähän niin kuin armeijassa huoltokomppania on huonokuntoisten ja psyykkisen rupusakin loppusijoituspaikka. Liikkuva poliisi osaa ratsata ja sakottaa, mutta liikkuva poliisi ei sitten paljon muuta osaakaan. No, okei, toimiihan se myös Helsinki-Vantaan lentokentän poliisiyksikkönä, paikassa, jossa ei tarvitse joutua pelottaviin tai vaarallisiin tehtäviin.
Liikkuvan poliisin joutaa lopettaakin.
13
137
Vastaukset
- Joo, ne
stanat kyttäävät työkseen viattomien ohikulkijoiden ylinopeuksia vaikka ne vois olla hyödyllisemmissäkin tehtävissä!
- Turhia ovat.
.
- rereerredsdsaaasasZ
paljon tulis säästöä,pois vaan
- katainen vittuun
Koko poliisilaitos tulee lopettaa !1 Valta armeijalle ja sotilasjuntalle.
- J.Aakkola
Liikkuvan poliisin resursseja tulisi lisätä tuntuvasti, jotta teillä ylinopeutta ajavat paskiaiset ja m.ulkut pääsisivät useammin maksamaan sakkoja. Peltipoliisijärjestelmä on tehoton, koska pönttöjen sijainti on mulkeroiden tiediossa.
- VanityOfHumanity
Ihanneyhteiskuntahan olisi sellainen jossa poliisia ei edes tarvittaisi.
Se tosin vaatisi sen että kansakin eläisi yhteiskunnan sääntöjen mukaan.
Ja mitä tulee ylinopeutta kaahaaviin autoilijoihin, kortti pois, auto pois ja sellaiset sakot että ei ole enää koskaan edes varaa autoa ostaa.
Muutenkin rikollisten paapominen pitäs lopettaa.
Rikollisilta ihmisoikeudet pois. Eivät ole ihmisiä muutenkaan.- Sittenhän
kaikilta kytiltä pitäisi otta kortti ja ihmisoikeudet pois, mikä ettei.
Liikkuvan Poliisin pitää uudistua siten, että se sulautetaan paikallispoliisiin, missä sen henkilökunta koulutetaan oikeeseen liikenneturvallisuustyöhön. Taajamissahan niitä eniten ajetaan kolareita, kun turvallista tilannenopeutta ei osata sovittaa oikeaksi. Nykyisin LP:n työstähän muodostuun. 90 % valtateillä, missä kansalaiset ajavat hyvissä olosuhteissa ylinopeuksia, mistä ei ole mitenkään mainittavaa vaaraa.
- Ei mitään järkeä
Kerran menin orjantöihin 9 euroa päivä, autolla johon minulla ei enää ole varaa ja liikkuva yksikkö pysäytt,i lyhyen matkan ajoin hiljaa koska besaa oli vähän rikesakko koska turvavyö ei ollut päällä. Kyyttäävat vaan köyhiä ihmisiä siihen ne on koulutettu.
- LPTaiKorporaatio
Höpö höpö, kyseessä on tietenkin kansalaisyhteikunna alasajoa, tilalle korporaatioden hallitsemaa fasimia. Pikku hilljaa ajetaan alas yhteiskunnan toimintoja ja ne korvataan korporaatioden vastaavilla.
Kansalle ajatus myydään ratinalismina. Sitten oma nämä ilkkujat jotka sahaavat omaa oksaa.
Halutaanko me tänne poliisia joka tottelee sponsoria. - kunnolla
Säästöjä pitää saada vaikka mistä, kun EU-junttiset on päässeet sivistyksenmakuun, ja siitähän osaa Etelä Euroopan sivistyneet laskuttaa oikein
- EItakausTapa
Tässä ollaan puhumassa muutaman miljoonan säästöistä, mutta samaan aikaan Katainen on iloinen "vohdoin päästään antamaan Espanjan pankeille milrjardeja".
PM on maanpetturi. - Herätys kansalaiset
Mitä te mietitte häh? Kyllä valtion varat on lopussa, ei siinä auta maamme laulutkaan, mutta odotellaan kun kokoomus tuo tännen kaikki eurooppaa koskevat lait suomi ei ole enään suomi sen jälkeen, vaan pahemminvointilvatio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622582Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074584