Kävikö Jeesus helvetissä, niinkuin apostolisessa uskontunnustuksessa sanotaan?
En löytäny uskontunnustusta Raamatusta, missä se siellä on?
En löytäny uskontunnustusta Raamatusta, missä se siellä on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Haloo vl:t ! Käytättekö Ameriikassa uskontunnustuksessa sanamuotoa että ...astui Getsemanessa alas helvettiin.... ?
Eikös se ole Raattamaan ja Takkisen yhteistyönä muotoiltu, en oikein tiedä.
Jos näin on että Jeesus koki helvetin Getsemanessa niin kokiko Hän sen uudelleen kuolemansa jälkeen ja miten ?
Toisaalta kun Taivaan ja Helvetin portit ovat vielä kiinni niin tämä on mystinen asia ymmärtää. Mitä on helvetissä, onko siellä jo väkeä, mikä on celciusaste, kaikkea tulee mietittyä.
Huom Eliza, olenko sun mielestä vl?
Missä kohtaa raamatussa se uskontunnustus on?
Kyseisestä lisäyksestä on käyty keskusteluja puolesta ja vastaan Amerikan esikoislestadiolaisten keskuudessa kai ihan viime vuosinakin. OALC:in kirkollisissa toimituksissa "in Gethsemane" lukee ainakin nykyään suluissa, eli se kai on valinnainen?
Itse en hyväksy missään nimessä vanhan uskontunnustuksen omavaltaista peukalointia. Jos se on kelvannut sellaisenaan vuosisatoja, niin pitäisi sen kelvata sellaisenaan vieläkin.
Muistan joskus kuulleeni, että joku sanoi tästä "descended into hell in Gethsemane"-lauseesta, että se on "an old heresy", minkä ymmärsin tarkoittavan, että samaa käsitystä olisi esiintynyt vanhan kirkon aikana jossain harhaoppisessa ryhmässä, mutta itse en tiedä, onko sitä esiintynyt ja missä siinä tapauksessa.
En ole luullutkaan sua vl. Tässä vaan laajentelin tarkasteltavaa aihetta ja heitin kysymyksen myös vl-taholle.
Uskontunnustusta ei ole Raamatussa. Mielestäni uskontunnustus voitaisiin laatia aina uudelleen, vastaamaan ajallisiin ja paikallisiin tarpeisiin. Siinä kuin se määrittää uskon sisältöä, se rajaa pois sitä, mikä ei ainakaan uskontoon kuulu.
Minun uskontunnustukseni voisi sisältää mm osioita joissa irtisanouduttaisiin kaikista puolueista ja aatesuunnista ja korostettaisiin uskonnon ei-kaupallisuutta. Siinä olisi jotain YK:n ihmisoikeuksien julistuksesta ja irtiotto siitä, että Israelin maankamara olisi erityisen pyhää.
Halloo! Olettekohan edes kristittyjä, kun ette tiedä, missä uskontunnustus sijaitsee tai siis ei sijaitse? Se ei siis ole Raamatussa. Tutustukaapa (kirkko)historiaan ja kristillisen kirkon perinteeseen. Sillä on kuitenkin merkitystä, haluttiin sitä sitten myöntää tai ei.
Sitä kautta löytyy sitten uskontunnustusten raamatullinen taustakin.
Ja vastaukseksi kysymykseen. Ajattelepa asiaa itsekin: Jos Jeesus ei olisi laskeutunut aina Tuonelaan asti ja noussut sieltä ylös, olisiko kaikki synti ja sen seuraukset silloin pyyhitty pois ja kuolema voitettu?
Se riippuu vähän siitä, mitä helvetillä tarkoitetaan... Jos sillä tarkoitetaan paikkaa, jossa kuolleet ovat, eli sitä mitä yleensä kutsutaan tuonelaksi, niin silloin kävi. Tästä puhutaan esim. 1. Pietarin kirjeessä. En muista lukuja ja jakeita. Mutta jos sillä helvetillä tarkoitetaan ikuisen kadotuksen paikkaa, eli tulista gehennaa ("tulijärveä"), niin silloin ei käynyt.
Apostolinen uskontunnustus ei ole sellaisenaan Raamatussa, mutta tietysti sama sisältö löytyy eri puolilla Raamattua hajallaan.
Kerrotaanko Raamatussa, että Kristus olisi mennyt ristiinnaulitsemisensa ja ylösnousemuksensa välisenä aikana saarnaamaan vangituille sieluille tuonelassa (tai helvetissä)?
VASTAUS: Ajatus kysymykseen on saatu jossain määrin vaikeaselkoisesta tekstistä (1. Piet. 3:18-20). On huomattava, ettei siinä vastoin yleistä luuloa esitetä saarnaamisen tapahtuneen helvetissä tai tuonelassa. Pikemminkin viitataan Nooan aikana eläneisiin ihmisiin, joille tämä arkkia rakentaessaan saarnasi Kristuksen Hengen vaikutuksesta. Herra olisi halunnut pelastaa heidät (1. Moos. 6:3; 2. Piet. 2:5). Onhan evankeliumilla synnin vankeudesta vapauttava voima (Ps. 142:8; Jes. 42:6-7; 61:1; Luuk. 4:18). Vaikka "Jumalan pitkämielisyys odotti" saarnan tuloksia peräti 120 vuotta (1. Moos. 6:3; 1. Piet. 3:20), niin "vankeudessa olleista hengistä" vain kahdeksan vapautui ja pelastui. Sama Henki, joka vaikutti Kristuksen ylösnousemuksessa, oli siis vaikuttanut jo Nooan saarnatessa ja vaikuttaa edelleen. Se vaikuttaa Kristuksen asialla elävien keskuudessa.
7. Useissa kohdin Raamatussa sanotaan ihmisen joutuvan kuoltuaan tuonelaan. Millaisesta paikasta siinä on kysymys?
VASTAUS: Vanhassa testamentissa tuonelaksi on käännetty alkutekstin sana seol, joka oikeastaan tarkoittaa kuoppaa, koloa tai syvennystä eli hautaa. Uudessa testamentissa vastaava alkutekstin sana on hades, jota kreikkalaisessa tarustossa käytetään kuolemasta. Jeesus puhui tuhosta käyttäen sanaa tuonela. Niinpä Kapernaumin kaupungin oli mentävä "alas tuonelaan" (Luuk. 10:15). Ennustuksen täyttymyksenä se on nykyisin raunioina. "Tuonelan portit eivät -- voita" seurakuntaa, joka on perustettu kalliolle (Matt. 16:18). Tuonela ei tarkoita paikkaa, jossa ihminen jatkaisi tietoista elämää kuoleman jälkeen.
8. Raamatussa kerrotaan, että Mooses aikanaan kuoli (5. Moos. 34:5-8). Kuitenkin hän ilmestyi Elian kanssa kirkastusvuorella (Matt. 17:1-8). Miten tämä on mahdollista, jos kuollut ei tiedä mitään?
VASTAUS: Mooseksen kuolema oli poikkeuksellinen, sillä Jumala "hautasi hänet -- mutta ei kukaan ole saanut tietää hänen hautaansa" (5. Moos. 34:6). Voidaan pitää selvänä, että Mooses herätettiin kuolleista siinä tilanteessa, josta kerrotaan: "Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota" (Juuda 1:9). Myös Paavali viittaa Mooseksen ylösnousemukseen kirjoittaessaan: "Kuolema hallitsi Aadamista Moosekseen asti" (Room. 5:14). Elia oli puolestaan noussut taivaaseen kuolemaa maistamatta (2. Kun. 2:3,5,11).