MT:ssa joku sanoi että Suomessa ei ole yhtään puoluetta joka vaatisi itsenäisyyttä ja omaa rahaa. Näinkö huonosti Ipun sanoma on levinnyt?
Outo juttu
näkymätöntä
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pienpuolueilla ei ole miljoonien vaalitukia niinkuin eduskuntapuolueilla. Media ei ole näkevinään rahattomia pienpuolueita. Näkeehän sen gallupeista. Neljä suurinta on aina mediassa niin hyvässä kuin pahassa.
Näkymättömyys ei ole pienpuolueen syytä vaan puoluejärjestelmän. Omalla rahallaan ja talkootyöllä ei kilpailla neljän suurimmän puoluen kanssa. Kyllä kansan se pitäisi tajuta.
Miksi yrittää epätoivoisesti niiden mediaan. On luonnollista etteivät ikinä päästä Ipua omaan mediaansa. Nyt on hyvä mahdollisuus luoda oma media. Kannattaisi edes yrittää. Turha haaskata aikaa ja rahaa kalliin lehden tekoon kun on olemassa ilmainen ja nopea väylä. Ipu on 17 vuotta tupeksinut paikallaan pimennossa. Siitä ei ole hyötyä asian kannalta. Muut fiksummat kopiovat Ipun aatteet ja valtaavat eduskunnan. Täällä vain piiloudutaan julkisuudelta.
Noo, kerroppa ideasi? Ei se varmaan tämä foorumi ole?
En tiedä mitä edellinen tarkoitti, mutta ihmetyttää kyllä miten nollissa on puolueen olemassaolosta tiedottaminen. On totta että mainostaminen vaatii rahaa, mutta samalla on totta sekin, että se ei ole rahasta kiinni. Ei voi olla. Rahaa on kulunut ja kuluu tässä toiminnassa kampanjoiden yhteydessä niin paljon.
Ollaan hahmottamisen puolella: tulee ymmärtää että määräaikainen panostus perusmarkkinointiin on edellytys läpimurrolle ja näin pienentää toistuvaa rahanmenoa kampanjoissa. Määräaikaisia panostuksia tarvitaan joka piirissä ja niitä voi toistaa lompakon mukaan. Vanhakantainen ajattelu pois: ei politiikkaa, ei toritapahtumia, vain puolueen brändi esille. Lisäksi voi olla muuta, mutta jos rahkeet ei riitä, etusija edellämainitulle.
Vaalikampanjoita käydään vaalista toiseen ja niihin kuitenkin jostain löytyy rahaa. Lienee niin, että suurin osa rahasta tulee pieneltä aktiiviporukalta. Lähes kaikki satsaavat kuitenkin jotain. Vaalien yhteydessä käydään joitakin isoja ehdokaskohtaisia kampanjoita, niihin liittyy mm. lehti-ilmoittelua ja materiaalin jakoa. Nettisivut ja blogit on kohtalaisesti hyödynnetty, ei täydellisesti. Ilmoittelu vaalitilaisuuksista kampanjoiden yhteydessä ei kuitenkaan vie puoluetta eteenpäin. Tarvitaan jatkuvaa markkinointipanostusta myös vaalien välillä erilaisilla moderneilla mainosvälineillä, muilla kuin lehti-ilmoituksilla.
Elämme symbolien maailmassa. Huomiotaloudessa. Logot, tuotemerkit ja brändit tulee iskostaa ihmisten mieliin ilman asiaperusteluja.
Mainontavälineen tulee viestiä jo itsessään siitä, että sen käyttäjällä on uskottavat resurssit takanaan.
"Kun ne tuollaista pystyvät toteuttamaan, niillä täytyy olla uskottavat voimavarat myös vaalimenestykseen ja taustalla pätevää kampanjasuunnittelua, eli kannattaa ottaa selvää asiasta ja äänestää koska on uskottavaa, että he tulevat pääsemään läpi."
Tämä on se alitajuinen reaktio, jonka näyttävä mainonta luo. Mikä sitten on näyttävää? Ei välttämättä kallis mainosväline, mutta trendikäs ja tavanomaisesta poliittisesta mainonnasta poikkeava. Pelkkä IPUn logo riittää, ei tekstejä tai mitään muuta. Yksittäinenkin logo per vaalipiiri, hyvällä paikalla, on riittävä panostus.
Eli mitkä mainosvälineet toimivat? Vihje: katselkaa maakuntakeskuksissa katukuvaa. Missä näkyy mainoksia, missä erilaisissa rakenteissa, sekä kiinteissä että liikkuvissa? Kävelkää ja etsikää parhaat mainospinnat joissa katsekontakteja eli toistoa syntyy eniten. Katsokaa kuka hallinnoi ja myy kyseisiä mainosvälineitä. Pyytäkää tarjouksia, vaikka yksittäisestäkin kohteesta. Jos parasta ei saa niin toiseksi parhaasta. Määräaikaisesti. Sitä voi jatkaa jos pystyy tai siirtyä katkon jälkeen toiseen vastaavaan välineeseen. Ja uudestaan: pelkkä logo riittää, maksimissaan nettiosoite lisäksi.
Kun puolueen yleismarkkinointi puuttuu, siitä seuraa että IPUn ei katsota kuuluvan samaan sarjaan muiden kanssa, vaan sitä pidetään piskuisena puuhastelupuolueena. Näin on siitä huolimatta, että ohjelmallinen puoli on viimeisen päälle ja puolueessa tehdään parasta asiantuntijatason työtä yhteiskunnan ongelmien ratkaisemiseksi. Tilanne on valitettava.
Puolueen logo ja esitemateriaali on ollut erittäin hyvällä mallilla jo kauan. Siis: sekä poliittinen puoli että markkinoinnin pohjamateriaali on kunnossa. Yleismarkkinoinnin lanseeraus puuttuu. Rahanpuute ei pidä paikkaansa. Tonni tai pari löytyy joka piiristä lyhytaikaiseen panostukseen yksittäisessä mainosvälineessä hyvällä paikalla. Kolehti pitää vaan kerätä. Kaikkien mukaanlähtöä on turha odotella, ratkaisu pitää toteuttaa niiden rahoilla joilta löytyy ja heille tulee antaa toteutuslupa puolueen virallisen grafiikan rajoissa. Kun jonninjoutavissa yksityiskohdissa pyöritään, kaikki toteuttaminen jää, ja sitten tuleekin vaalit joihin mennään ilman taustalla olevaa yleismarkkinointia. Kampanjassa rahaa palaa sitten moninverroin ainakin joissakin piireissä ja sitten tulee taas vaalit ja taas vaalit ja taas.........kokonaiskustannus nousee uskomattomiin mittoihin, kun vaalien välinen perusmarkkinointi puuttuu.
Käytännössä se on logomarkkinointia eikä mitään muuta. Se ei saa olla poliittista markkinointia muuten kuin tuotemerkin osalta. Katsokaa miten firmat toimivat, sellaiset jotka hakevat läpimurtoa jollakin alalla maakuntakeskuksessa. Ostakaa hetkeksi samoja mainosvälineitä, samalla grafiikalla kuin esitteissänne. Yleisö on tottunut siihen, että nousussa olevat firmat ja tuotemerkit käyttävät tietynlaisia välineitä.
Ennen oli ensin asia, sitten imago -periaate. Nyt kiireisessä symbolimaailmassa on luotava ensin imago, sitten ihminen ohjautuu asian tykö ja on vastaanottavainen sille. On vahinko että IPUn valtava potentiaali on käyttämättä.
Pääministeri Kataisen erehdys. Hän väitti, ettei maassamme ole yhtäkään eurosta irtautumista esittävää puoluetta. Kun seuraavan kerran jututan Jyrki Kataista (kok), esittelen hänelle Vapaan Suomen Liiton/itsenäisyyspuolueen ja ojennan luettavaksensa puolueen lehden. Katsotaan, sanooko vielä, etteikö ole EU:sta ja sen rahaliitosta vapautumista ajavaa puoluetta.
On kuultu usein kysyttävän, mihin Ipua tarvitaan kun on suuri ja mahtava Jytky-PerusS. Itsenäisyysmiesten ero perussuomalsiin on siinä kohtalon kysymyksessä, että kun Timo Soini (loistava puhuja, minkä huomasin jo vuonna 1999 ja jotkut tietysti sitäkin aikaisemmin) esittää, että "kirves on jo puun juurella", sanoo Ipu, että se on otettava sieltä käteen. PerusS ei siis kovista puheista huolimatta ole ottanut kantaa unionista vapautumisen puolesta. Ipun kanta on selvä: Suomi irti EU:sta - ja sen rahaliitosta.
kai hän ei ees tiennyt et sellainen puolue on olemassa ;) kuten tuskin monret muutkaan ;)
Ottakaahan ideanikkarit yhteyttä Ipuun ja tehdään näkymättömästä näkyvä!
Meitä innokkaita on, kunhan idea saadaan ensin meille ideoitua!
Katainen tekee kyllä aivan tahallaan tuon "tietämättömyyden", joten siitä ei kannata välittää.