Joka irtaantui 1930 luvulla esikoislestadiolaisuudesta.
Korpelalaisuus osa esikoista liikettä
Övertorneå
8748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saattoi olla jokin osa , meillä ei sanota että esikoista , sillä kaikki muut eronneet on
VL::stä, paitsi tämä leeviläisyys joka erosi Esikoisita , tutkimukset osoittaa näin .
kerron mitä Korplalaisuudesta tiedän ..
Korpelalaisuus , hurmoksellinen , herätys liike PohjoisRuotsin Lestaadiolaisuuden keskuudessa . Kun liikkeen johtajaa Toivo Korpelaa Ähtäristä kiellettiin toimimasta Suomen Lestaadiolaisten keskuudessa , hän teki saarnamatkoja Pohjois Ruotsiin , jossa sai kannattajia erityisesti Kiirunassa ja Karesuannossa ..
toisenaa johtajana oli Sikrurd Siikavaara Aeravaarasta . Voimakaan tunnepitoisesti
, joskus mielisairauteen viittaavasti , pitäydyttiin Raamatun ennustuksiin , odotettiin
maailmanloppua , jota ennen "liiton arkki", oli noutava uskovaiset ..
Korpelalaisuuden huippukasi oli 30 -35 ..
Puheilla on vielä ollut että se arkki joka pititulla oli Kristallia , tämä asia on nyt
tiedossa , että se mailman loppu ei tullut 1930. luvulla , ja ei ole tullut vieläkään
se tarkoittaa sitä , että kukaan ihminen ei tiedä tätä hetkeä ja siksi on vanhat ja
profeetat on sanoneet että sen tietää Jumala ..
Aloitus ei pidä lainkaan paikkaansa. Länsilestadiolaisuudessa eli esikoisuudessa korpelalaisuus ei saanut minkäänlaista jalansijaa. Sen sijaan itälestadiolaisten puolella (eli vanhoillisuudessa) oli sen alku. Mutta myös vanhoillisuudessa se pian tuomittiin.
Lainaus: "Korpelalaisuus sai alkunsa 1920-luvun lopulla Tornionjokilaakson lestadiolaisuudessa. Suomesta tullut nuori saarnaaja Toivo Korpela sai toiminnallaan aikaiseksi sekä herätyksiä että ristiriitoja seudun lestadiolaisuudessa. Vanhoillislestadiolaisten vuosikokous sekä Lannavaarassa kokoontuneet Ruotsin Tornionjokilaakson saarnaajat asettivat Toivo Korpelan saarnakieltoon epäselvyyksien takia. Osa Korpelan kannattajista ei taipunut päätökseen. Tämä johti varsin omalaatuisen uskonnollisen liikkeen syntyyn. Syntyneestä ryhmästä on käytetty nimitystä korpelalaisuus, vaikka Toivo Korpela sanoutui melko pian irti koko toiminnasta. Liike menetti pian myös kaikki lestadiolaisuuden tunnuspiirteet, eikä sitä voida pitää lestadiolaisuuden haarana." (http://www.makkeri.bravepages.com)
Alkuosa aiheesta wikipediasta:
Korpelalaisuus
Korpelalaisuus oli Pohjois-Ruotsin lestadiolaisten keskuudessa 1920–1930-luvuilla syntynyt herätysliike. Liike sai nimensä saarnaaja Toivo Korpelan mukaan. Korpelalaisuus vaikutti lähinnä Pohjois-Ruotsissa Tornionjokilaaksossa, mutta sai kannatusta hieman myös Suomessa Kolarin Sieppijärvellä. Myöhemmin korpelalaisuus sai millenaristisia piirteitä ja erkani vanhoillislestadiolaisuudesta. Liikkeen kannattajia vangittiin 1939, koska sen toiminta rikkoi Ruotsin alkoholi- ja siveyslakeja.
en henkilökohtaisesti usko , Wikipediaan sillä sen teko on vallan ihmis oppia
Mitä mieltä olet tästä teu?
Lestadiolaisuuden suuri hajaannus 1897-1900
Alkulestadiolaisuuden historia päättyi 1900-luvun vaihteen suureen hajaannukseen. Lestadiolaisuus jakaantui viiteen osaan suuressa hajaannuksessa 1897-1900: samperilaisiin, narvalaisiin, esikoislestadiolaisiin, uusheränneisiin, ja vanhoillislestadiolaisiin, joista on nykyään jäljellä kolme viimeksi mainittua suuntaa. Kemissä ja Teuvalla vaikuttaneet vähälukuiset samperilaiset liittyivät uusheräykseen vuonna 1908 perustajansa Heikki Sandbergin (1834-1908) kuoltua, ja narvalaisuuden molemmat suuntaukset - lindströmiläisyys ja kumpulaisuus - ovat lakanneet olemasta[62]. Lindströmiläisyyden säännöllinen seuratoiminta loppui 1920-luvun puolivälin tienoilla Terijoella, vaikkakin yksittäisiä narvalaisia eli vielä vuonna 1945. Kumpulaisuuden jäljelle jääneet rippeet liittyi käytännössä kokonaisuudessaan uusheräykseen sovintokokouksen seurauksena vuonna 1913. Tosin vielä talvisotaan asti kumpulainen suuntaus vaikutti uusheräyksen sisällä.
Viki si on pimahtanut :
E#nsin kerron että olen tehnyt asken tästä pitkän tarinan , joten en viitsi
enää , koska se toi kone kompuroi , .. ensinnä 1887 ei ollut mitään hajaannusta
toisesi , Raattamaa piti ohjakset käsissä kuolemaansa asti , eikä kertonut
kellekään jos ajatuksia oli , hän kuoli 1899 . ja noin kk päästä oli hautajaiset .
J.Purnu oli valittu jo J Raattamaan aikana uudeksi Jellin vetäjäksi . Joten
hautajaisissa , hän ajatteli etä voi hyvinkin tulla ero aikeista puhe , vaan
eipä vain Hautajaiset on sen verran pyhä että asiat jäi tuonnemmaksi .
Kun nyt on sangen selvää että asiaa ettei erotuksessa ollut kuin yksi poppoo
esikoiset jäi jelliin ja Vanholliset lähti Jellivaarasta ja se tapahtui 1901 tammi -
kuussa , meni asiat muuten putkeen 1902 etelä suomi sai lähtyksen ja sen
aikana kun helsingin seurat oli tuli sähkesanoma J:Purnu vanhin on pässyt
paratiisiin , lähetys oli ollut monlla paikkakunnilla , ja vaikka ero ikävä
lähetys miehillä oli he vielä kävi 5-6 paikkaa ja sitten suuntäsivat pohjoiseen
toinen kävi vielä Kittilässä ja sitten Jelliin ..
miehet oli Samuel Vettasjärvi , Viktor Appelqvist.
Kemistä ja Teuvaalta , ei minulla ole tietoa. voi itää paikkansa .
mutta sinä vuonna VL:stä erosi Uusheränneet lähinnä kittilässä .
noin 1920, perustivat Narvalaiset oman poppoon
joka sitten loppui kun he ppsi Russelin suoneen ja muutamaa ei oteta
huomioon pääosasta tuli helluntailaisia ,,
samoin pieniä oli silakat joulu kaloiksi ..
1934 erosi Rauhan sanalaiset ,,VL:LLISTÄ
koska muita vuosilukuja en nähnyt palataan sitten joskus.
Tuossa oli monta seikkaa miksi , en pidä Wikipediasta Nimimekki 12 5
ja örvelö . kummatkin otitte sieltä asiatietoutta , ja viittä vaille piloille
ainakin uskonnollisia asioita on paljonparemmin , otavan Suuressa
Tietosanakirjassa , ja muitakin on . en sano paremmin ..
Olen lukenut Lähetys kirjeet 1872 saakka , melko tarkasti , joten asiat
selvii , yksityiskohtia myöten , sen lisäksi LLL:n elämän kerran joka on
melko hyvä /hyvin kirjoitettu ( tyttären poika , Gastreen ),
J.Raattaman hautaus puheen , paljon kirjeitä , Uusipostillan esipuhe .
Jossa hän tuoesiin : Jonka kautta me olemme tulleet Sioninvuoren tykö ja elävän
Jumalan kaupingin tykö taivaallisen Jerusalemin tykö ja monen tuhannen enkelin
joukon tykö yhteisen kokousten tykö ja ESIKOISTEN seurakunnan tykö Jumalan
kaikkein Tuomareiden tykö, ja täydellisten vanhurskasten henkien tykö ja uuden testamentin tykö ja priiskoitus veren tykö .joka parempia puhuu kuin Aapelin veri.
Riemuitse siis sydämessäs Herran puhtaaksi pesty lauma .Sillä sinun syntisi on anteeksi annettu . Jeesuksen veren voimalla ....