Topiramat/Topimax

gtw

millaisia kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
aloitin topiramatin kolme päivää sitten hyvin pienellä annostuksella (25mg x 1).
olo ei ole mikään kehuttava. joka paikka kutiaa, reidet punoittaa, pää ihan pumpulissa, jalat ei oikein kanna,uni ei tule ja muutenkin olo on kuin kossupullon jäljiltä.
tarkoitus olisi nostaa annostus 100mg x 2 neljän viikon aikana. muuten syön keppraa 1500mg x 2. onko vielä pahempaa luvassa nostojen yhteydessä?

olisi kiva kuulla miten ihmisillä on toiminut kyseinen lääke, plussat ja negat, että onko pienen kärsimisen arvoinen lääke?

4

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varovasti!

      minulla myös keppraa sekä appsenoria ja nootropilia ja vähän aamulla friisiumia. Topimaraat tekee kepran kanssa kauheita. paino nousi puolessa kuukaudessa 10kg, ( en syönyt roskaaa) tms. jalat turposivat, kävely lähes mahdotonta kun neste kertyy, täytyy jatkuvasti käydä suikussa kylmällä vedellä. en suosittele. koitan itse saada pois nuo.lääkkeet

      itseltä kouristuskotaukset kohtaukset lähtivät tilalle tulivat tuijotuskohtaukset sekä hengenahdistus en saa happea-menen veteläksi. kestävät jopa puoli tuntia- ei ensiepulääkettä.

      myrkkyä tuo on. mutta lääkärit ajattelee mitä ajattelee kun aina pakko kokeilla jotain.

      itselläkin keppraa 1500mg ja 75mg x75mg topimarat

    • yhtä......

      valkosolut katos mutta se on erittän harvinainen sivuvaikutus ei muuta ku äkkiä mentiin lääkkeen purkuun ja soittivat vielä yhdysvaltoihin asti.
      sanovat et jos joku tauti tulee niin samantien sairaalaan sisälle
      onnea matkaan

    • Vaikutuksia

      Topimax: paino putos rajusti (liikaa), suu oli kuiva koko ajan ja sanat katos muistista. Epiin siitä ei apua ollut...

    • ffgt

      Kannattaa vaan kuunnella mitä neurologilla on sanottavaa lääkkeestä ja sen sivuvaikutuksista. Ja sen jälkeen kuunnella omaa kehoa. Jos jotain uutta ja ihmeellistä ilmenee, niin sitten miettiä mitä se neurologi silloin sanoikaan, tai ottaa paketin käyttöohje käteen ja katsoa mitä siellä sanotaan mahdollisista sivuvaikutuksista. ;) Jokainen meistä on yksilö ja jokainen reagoi lääkkeisiin omalla tavallaan.

      Itselläni on esimerkiksi tällä hetkellä Topimax käytössä annostuksella 700mg/vrk, enkä ole huomannut mitään kummallisia sivuoireita. Tosin vielä vuosi sitten annostus oli 1200mg/vrk (eli siis lääkettä ollaan purkamassa hitaasti, mutta varmasti).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1879
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      364
      1646
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1247
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1081
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1032
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe