Moro! Aikosin ite kylvää vähä mandariineja ja haluisin tietää asiasta vähä lisää. Otan vastaan kaiken tiedon mitä vaan saan! Kuinka vanhoina ne alkaa oikein tuottaa hedelmää? Kuinka nopeesti ne kasvaa? kuinka pitkään ne elää ja kaikkea vastaavaa... ja jos mä nyt ostan kaupasta siemenettömän mandariinin ja löydän siitä siemenen (kuten olen jo tehnyt), alkaako se tuottamaan hedelmää?
(Älkää hyvät ihmiset laittako yhdyssanavirheitä vastaukseenne)
Saisko tietoa mandariineista?
3
121
Vastaukset
- yksi vastaus tässä
En ole asiantuntija, mutta vastaan nyt oman mutun mukaan.
Nyt syksylläkö aiot siemenen laittaa multaan? Kevättalvi/kevät olisi parempi ajankohta ellei sulla sitten ole kasvilamppua tms. Vähän epäilen, että voivatko nuo tuottaa hedelmää. Itselläni on kevättalvella kylvetyt sitruuna ja mandariini mullassa ja melko pieniä ovat edelleen, etenkin mandariini. En ole edes ajatellut, että nuo voisivat hedelmää tuottaa joskus (jos tuottavat niin siihen mennee PITKÄ aika), kunhan nyt mielenkiinnosta aina tykkään kokeilla kylvää erilaisia kasveja. Voisin kyllä uskoa jonkun onnistuneen hedelmänkin tuottamisessa, mutta epäilen sen olevan tosi harvinaista.
Meni muuten sitten tosi pitkä aika että mitään ilmaantui mullan pinnalle, useita viikkoja. Olin jo moneen kertaan heittämässä mullat pois. Kuivatin siemenet ensin talouspaperin päällä ja sitten laitoin multaan. En tiedä olisiko kannattanut laittaa suoraan multaan vaan ihan kuivattamatta (ehkä kuiva siemen itää huonommin tässä tapauksessa?). Oman kokemukseni mukaan sitruuna ainakin kasvaa paremmin kuin mandariini, jos siis ihan vaan kasvin haluaa itselleen. Hedelmän tuottamisesta en tiedä mitään, mutta aika skeptinen olen sen suhteen.
P.S. Älä hyvä ihminen aloita virkettä pienellä kirjaimella ;) Lisäksi kannattaisi kirjoittaa joko "Älä hyvä ihminen laita yhdyssanavirheitä vastaukseesi" tai "Älkää hyvät ihmiset laittako yhdyssanavirheitä vastauksiinne".
Joo, muakin ärsyttää yhdyssanavirheet ja todella huono kieli, mutta en ehkä sinuna lähtisi viisastelemaan (vieläpä etukäteen) oletettujen vastausten kieliopista. Etenkään kun ei tuo omakaan tekstisi ihan mitään parasta a-ryhmää ole.- Mr. Mandariini
Aion oottaa ihan kevääseen asti sen kylvössä. Ja nuo yhdyssanavirheet on paljo ärsyttävämpiä kuin mikään muu, siitä mun on pakko huomauttaa, vaikka mun oma suomenkieli onkin vähä #¤%&!*. Mutta kiitos vinkistä!
- Nimimerkki ♦
Älkää hyvät ihmiset laittako nimimerkin kohdalle viestiä tai lauseita.
Käyttäkää nimimerkkiä!
Kirjoittakaa kirjakielellä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815047- 794869
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522699
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850