Sodankylässä olevaa kaivosta Keivitsaa varten on kunta ottanut miljoonia euroja velkaa ja se tarkoittaa asukasta kohden huimia summia. Nyt kaivosta aikonut firma laittaakin pillit pussiin ja sulkee kaivoksen. Koko kunta on huutavassa hukassa jos tämä toteutuu
Nyt Pudasjärvellä puhutaan eri hankkeitten yhteydessä kymmenistä miljoonista. Eikö pelota yhtään? Nämä pisnismiesten haihattelut vielä kaatuvat veronmaksajien niskaan ja lujaa. Miettikääpä nyt tätä!
Nyt Pudasjärvellä puhutaan eri hankkeitten yhteydessä kymmenistä miljoonista. Eikö pelota yhtään? Nämä pisnismiesten haihattelut vielä kaatuvat veronmaksajien niskaan ja lujaa. Miettikääpä nyt tätä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vai kymmenistä miljoonista. Tarkoikoitatko pennejä, markkoja, oravannahkoja vaiko kreikan vanhoja drakmoja?
Pudasjärvi on tehnyt hyvin investoidessaan muutamia satojatuhansia euroja eri kehityshankkeisiin ja yhteisyrityksiin. Se tarkoittaa varautumista tulevaisuuteen ja siihen, että jollakin aikavälillä nämä hankkeet nähdään kannattavaksi.
annappa sitten yksi esimerkki hankkeesta josta on odotettavissa jollakin aikavälillä kannattava. ja perustele miksi.
Ainoastaan sellainen, joka on pitänyt päätään kunnanjohtajan takapuolessa voi kysyä tuollaista. NIinhän näistä kaivoshankkeistakin on "toivottu" kannattavia. Mutta jos metallin maailmanmarkkinahinta on tippunut 30 % on firmalla oikeus harkita oven lyömistä säppiin ja kunnan jättämistä tyhjän päälle. Ei taida tällä peräkylällä olla yhtään sen parempia ehtoja lyödä pöytään kun ollaan epätoivoisia ja rahan perässä juostaan kieli pitkällä. "Jollakin aikavälillä". Sääliksi käy valtuutettuja, jotka näistä ottavat vastuun ja selittävät äänestäjille.
Kyllä Pudasjärvi näivettyy jos ei ole kehityshankkeita ja eikä uskota tulevaisuuteen,
vois sanoa, että viimeinen sammuttakoon valot. Taivalkoskellakin ollaan käynnistämässä Mustavaaraa uudelleen, Taivalkoskella on hyvin menestyvä konepaja kaivostoiminnan jäljiltä.
Ei kai se voi olla itseisarvo, että 'on kehityshankkeita' ylipäätään?? Kai niillä hankkeilla tulisi olla jotain muutakin todellisuuspohjaa kuin että 'uskotaann tulevaisuuteen' tai että 'turvataan Syötteen kehittyminen' tai muuta sontaa? Yksityispuolella ei yksikään toimitusjohtaja laittaisi latin latia likoon näillä odotusarvoilla. Tosielämässä kun otetaan velkaa,kirjataan t otetun velan toiselle puolelle velalla hankittu omaisuus. Kunta kun ottaa velkaa, kirjaa se toiselle puolen velat ja toiselle puolen samana vuonna syntyneiden lasten nimet. Nehän sen velan meiltä jonain päivänä perivät.
Niin no, onko se sitten 'uskoa tulevaisuuteen'?
Tosi hyvä kirjotus....