Olematta rasisti esitän seuraavan kysymykseni Suomen päättäjille ja erityisesti pääministeri Jyrki Kataiselle. Miten olette laskeneet maan selviävän aikanaan eläkeläisiksi siirtyvien maahanmuuttajien aiheuttamista ylimääräisistä kustannuksista?
Hallitus vaikertaa jo nykyisin eläkkeelle jäävien suomalaisten suuresta lukumäärästä ja tekee suurisuuntaisia uudistuksia, jotta siitä selvittäisiin. Mutta kuka on kuullut puhuttavat maahanmuuttajien aiheuttamasta tulevasta "eläkepommista"?
Olematta rasisti totean suomalaisten puolesta seuraavantosiasian. Suurin osa maahanmuuttajista ei tee työtä, eivätkä he näin ollen myöskään maksa veroja Suomalaiselle yhteiskunnalle.
Olematta rasisti totean seuraavaa. Jotta kansalaisten keskuudessa säilyisi uskottavuus hallituksen tapaan hoitaa maahanmuuttoa, tarvitsemme laskelmia ja selontekoa tästä asiasta aivan samalla tavalla, kuten Jyrki Katainen on vaatimassa laskelmia ja selontekoa toisilta puolueilta EU:n kriisin ratkaisuun.
Hallitus vaikertaa jo nykyisin eläkkeelle jäävien suomalaisten suuresta lukumäärästä ja tekee suurisuuntaisia uudistuksia, jotta siitä selvittäisiin. Mutta kuka on kuullut puhuttavat maahanmuuttajien aiheuttamasta tulevasta "eläkepommista"?
Olematta rasisti totean suomalaisten puolesta seuraavantosiasian. Suurin osa maahanmuuttajista ei tee työtä, eivätkä he näin ollen myöskään maksa veroja Suomalaiselle yhteiskunnalle.
Olematta rasisti totean seuraavaa. Jotta kansalaisten keskuudessa säilyisi uskottavuus hallituksen tapaan hoitaa maahanmuuttoa, tarvitsemme laskelmia ja selontekoa tästä asiasta aivan samalla tavalla, kuten Jyrki Katainen on vaatimassa laskelmia ja selontekoa toisilta puolueilta EU:n kriisin ratkaisuun.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asiallinen kommentti.
Selkeää maalaisjärkeä täällä tarvitaan; koko maassa kuin myös saitilla. Hyvä!
Maahanmuuttajien eläkepommia ei ole näillä näkymin tulossa. heidän ikärakenteensa painottuu niin vahvasti enemmän nuoriin kuin kantaväestön. Kaiken lisäksi maahanmuuttajiksi suurella todennäköisyydellä rekrytoituu koko ajan enemmän työperäisiä maahanmuuttajia.
Työvoimaan kuuluvista ulkomaalaisista noin 20 prosenttia on ollut työttömänä. Työvoimaan ulkomaalaisista kuuluu kuitenkin pienempi osuus kuin suomalaisista. Tämä johtunee eräiden ulkomaalaisryhmien suurista lapsimääristä eli ulkomaalaisnaisissa on paljon ns. kotiäitejä.
Ulkomaalaisia tulee Suomeen eri syistä. Yhä enemmän tulee työperäisiä maahanmuuttajia, jotka hakevat aktiivisesti töitä ja usein myös työllistyvät. Humanitaaristen syiden vuoksi tulleissa maahanmuuttajissa on paljon sellaisia, joiden työllistyminen on epärealistista. He ovat kielitaidottomia ja kouluttamattomia naisia, joilla siis jo lähtökohta työelämään pääsemiseksi on erittäin kehno. Heidän lapsillaan eli ns. toisen polven maahanmuuttajilla on jo paljon suuremmat mahdollisuudet työllistyä, koska he ovat saaneet opetusta suomalaisissa kouluissa ja osaavat tavallisesti puhua riittävän hyvin suomea tai ruotsia.
Maahanmuuttajien työllistymisestä on tehty muutama vuosi sitten selvitys. Selvitysmiehenä oli silloin presidentin puoliso Pentti Arajärvi ja raportti on julkaistu sisäministeriön julkaisusarjassa (2/2009). Eli sieltä vaan luekemaan.
Älähän taas kirjoittele mpp demarisoopaa.
Takuulla tuota tulevaisuuden eläkepommia ovat maahanmuuttajat kasvattamassa, samaan tapaan jos he olisivat suomalaisia. Niin ja vielä suuremmalla kertoimella/todennäköisyydellä kuin muuten asia olisi.
Meinaako Mpp, että niiden lapsiluku, ja naisten kotonaoleminen on tuottoisaa yhteiskunnalle eläkertymänkin muodossa.
Tuolla samalla kaavalla ja ajattelutavallahan pitäisi kaikkien suomalaisten naisten jäädä kotiin pirttiviljelystä hoitamaan ja kasvattamaan oitis jos se kerran purkaisi tuota eläkepommia.
Jos "nuuskamuikkunen", (anteeksi muumit) Arajärvi on tuon selvityksen tehnyt, niin tuskinpa tuolle kovinkaaan suurta totuuskiekaisua voinee antaa.
Vai ei ole eläkepommia tulossakaan demari mpp:n mielestä.
No kun ei kerran ole, niin miksikä sitten yleensä pitää eläkeikää nostaa 70-vuoteen, mikä näyttää olevan nyt jo minimiluokkaa kun kuuntelee asiantuntijoita?
Onko nyt vain syy kusettaa ainostaan tätä ikäluokkaa vakuutusyhtiöiden pussiin? Älä unta näe. Eläkeikä nostettaneen oitis kun demut saavat valehdeltua itsensä uuteen hallituksen, ja se ikä on ainakin tuon seitsemänkymmentä vuotta. Niin tavallisilla työläisillä puoluekirjakoijarieiden, ja muiden ketkujen kohdallahan asia on nykyäänkin aivan toinen korruptiolisäeläkkeineen.
Harmaa talous toki poistaa noista "maahanmuuttajista osan sosiaalipuolen ongelmiksi ajanmyöden, kuten nyt jo voimassa oleva minimieläkkeen määräkin.
Nykyihmisen pitäisi saada vähintäänkin 100 euroa kuussa elääkettä, jotta sillä nippanappa pärjäisi muualla kuin Helsingissä, mutta kun tuo eläke on nykyäänkin vain noin 700 euroa miinus tuleva Krista Kiuru SDP-ylepakkovero.
Milloinkahan teidän demareiden puheet vähäosaisten hyvinvoinnista huolehtimisesta alkavat nostamaan päätään?
Yhtä vähän on demut myöskin työväenpuole, kuin vähäosaisten puolesta puhuja ja se ei todellakaan ole yhtään mitään.
Jos Vanhanen ei olisi takuueläkettä ajanut läpi, niin tilanne olisi useiden kymmenien, jollei peräti satojen tuhansien eläkeläisten kohdalla jopa paria sataa euroa huonommin kuukaudessa.
Tarkoitit kai.
Nykyihmisen pitäisi saada vähintäänkin 1000 euroa kuussa elääkettä, jotta sillä nippanappa pärjäisi muualla kuin Helsingissä, mutta kun tuo eläke on nykyäänkin vain noin 700 euroa miinus tuleva Krista Kiuru SDP-ylepakkovero.
KokkariKatainen ensin järjestää ongelman, ja sen jälkeen vaatii muita sen ratkaisemaan.
Urpilainen ja Katainen on nyt tyhmyydessään saanut kokdemujen johdolla maamme sellaiseen liriin, että eläkepommikin tuntunee tulevaisuudessa pelkältä tussahtavalta voitolta.
vallata ruotsi