2-litrainen diesel tarvitsi 60tkm huollon...
Toyota-liikkeen "tarjous" 450€.
Automaan S-helppohuolto (ja lisätyönä jarrunesteen vaihto) 355€, josta 5,5% bonusta = 335€ (netto)
Sama linja jatkuu uusien Toyota-autojen hinnoittelussa. Ilmaa pumpataan hintoihin...
Toyota-liikkeen "tarjous" 450€.
Automaan S-helppohuolto (ja lisätyönä jarrunesteen vaihto) 355€, josta 5,5% bonusta = 335€ (netto)
Sama linja jatkuu uusien Toyota-autojen hinnoittelussa. Ilmaa pumpataan hintoihin...
Vastaukset 57
Vanhimmat
Ja se on jo viides kerta kun pitää viedä huoltoon ja kilometrejä vasta 60 tkm.
itseasiassa "vasta" neljäs
kollegalta kysyin, että millaisia kilometrejä on ajanut WV Golfilla ennen huoltokehoitusta >> "sellaiset 18-20tkm".
Eikös ensihuolto n.1000km:n kohdalla kuulu vielä mukaan, omalla autolla ensimmäinen huolto 34 tkm:n kohdalla.
Vapaaehtoinen huolto jo vuosia.
Ainakin nuo isot merkkiliikkeet rahastavat aika roimasti noilla määräaikaishuolloilla, itse kierrän ne kaukaa. Kyselin keväällä omaan aveen 30 tkm huoltoa ja tampereella hinta päälle 350 € tuntu kalliilta joten kyselin muualta ja vilppulan merkkikorjaamossa sama maksoi 150€. Hintaeroa aikas paljon joten ajelin vilppulaan. Bensakulut kyseiselle matkalle n 20€ joten säästin yli yhden huollon hinnan.
Kannattaa vertailla.
Noniin, taas jää "säästäväisellä" Toyota-kuskilla maahantuojan ohjeistamat korjauskampanjat tekemättä, kun autoa ei veidäkään merkkikorjaamolle. Jollekin on siis jatkossa tulossa vaihdokkina viallinen Toyota. Näinhän Kiala on meille opettanut.
Kampanjakorjaukset pitää saada vaikka ei maksaisikaan huoltamisesta merkkihuoltoon. Jos joku ei vie autoansa kampanjakorjaukseen, se on hänen oma asiansa. En minäkään veisi jos esim vaihto olisi ajankohtaista lähitulevaisuudessa. Omasta kokemuksesta auto harvoin paranee takuu/kampanjakorjauksessa. Korjausten jälkeen verhoilupaneleita on ollut jalkatilassa irtonaisina kaksikin eri kertaa. Ja kun siellä huollossa valehdellaan ja varastetaan. Kokemus sekä valehtelusta että varastamisesta ja molemmat on kiinnijäätynä tunnustettu merkkiliikkeessä.
Nyt minä en uskalla viedä toyotaani ollenkaan merkkihuoltoon....taidan kysyä naapurin mieheltä.se kun rusnaa noita koneita...
minulla taitaa olla tuo pakoputki ruosteessa,,,nii kirvelöö
kahtoiskoha se naapurin setä sitäkii :)
Tietysti kaikilla ei ole mahdolista viedä autoaan kauemmaksi huoltoon mutta tuo 450e tuntuu kyllä aika hurjalta, kyselisin kyllä muualta.
Ai niin, se vilppulan merkkikorjaamo on MERKKIKORJAAMO. Tiedoksi vain tietämättömälle turhanjauhajalle.
Löytyykö sieltä Vilppulan merkkikorjaamosta myös tarvittavat ja kalliit merkkikohtaiset testerit ja ohjelmointilaitteet? Että jos vaikka veisi sitten sinne??? Sehän kannattaa sitten ajaa vaikka Helsingistä.....
Eiköhän sieltä kaikki tarvittavat laitteet löydy. Kuulemma siellä käydään kauempaakin kuin Helsingistä joten kysäise sieltä.
http://www.autosahkoselanpaa.fi/
Miten on ,,sisältyykö Automaan huoltoon myös jarrujen aukasu? Jos sisältyy, niin on edullinen.
Kysyin toyota huollosta, niin sanoivat että muut ei käytä jarruja auki. Meinasi kerran palaa koko auto kun eivät huollossa ottaneet jarruja auki. Vaikka laahasivat? Niin että kyllä ne osaa toyotallakin ohittaa töitä.
Tuskin sisältyy, veikkaan että takajarrujen herkistäminen maksaa muutaman kympin lisää
kilpailuttaminen kannattaa aina.Kovat ovat merkkihuollon hinnat.
Kato, latu maksaa. Tojota on latu ato.
Niissä tehdään? Putsataanko jarrut siinä halvassa?
Voit kärsiä muutaman satasen jarrurempan nyt säästämällä! Kita auki, miten jarrut ei tojossa toimi!
Miksi Toyotassa pitää "putsata jarrut" ?
Monessa vaihdetaan paloja ja levyjä.. Kumpi järkevämpää?
Ainakin Corollassa on tyyppiviat, eli takajarrut jää "laahaamaan". Tästä syystä jarrut putsataan joka huollossa.
Tyyppivika on se, että jarrupalat ovat liian pienellä välyksellä jarrusatuloiden liukuihin suomen oloihin, ruostetta ja likaa kun vähän tulee väliin niin jumettuu. Itse viilasin jo uutena jarrupalojen liukuihin reilut välit. Nyt autolla ajettu 225tkm ja alkuperäiset levyt niin takana kuin edessäkin, ja ekat jarrupalat kesti 185 tkm, ja niitäkään en ajanut ihan loppuun jotain 4mm jäi pintaa niihin. Toyota huollossa ne ei viilaa paloja. Tämän opin jo 80 luvun alussa kun osti tarvikepalat, ne ei joskus mahtuneet ollenkaan ilman viilausta jarrusatuloihin.
Niin ja nuo fedoron palat maksaa tarvike liikkeessa eteen 26 eur ja taakse 23 e (hessumobiili). Toyotalla samat fedoron palat (toyotan latikossa) maksaa n. kolmekertaiseti tuon.
Sinun kyllä pitää ajaa matka-ajoa, sillä vaihdoin jo toiset palat autoon. Autolla ajettu 120tkm
Hyvin samaa mieltä. Alkuperäiset palat kestävät helposti 200 tkm ja levyt paljon pidempään. Absoluuttinen raja kestävyydelle on se kun katsastusmies vaatii vaihtamaan. Olen tehnyt samat viilaukset ja laahaaminen väheni murto-osaan, mutta ei loppunut kokonaan. Kun käyttää jarrut auki, niin samalla kannattaa painella jarrumäntä sisään ja (jarrupolkimella) ulos puolenkymmentä kertaa. Kulutus tippuuihan silmissä.
Ferodon paloja on vaikea löytää kaupoista.
Mahtoi olla liukkaat jarrut jos tuon verran ajelit ,,,huollattamatta kun ne palat,levyt jne kuluvat ajon vakaus ja sutimisenestojenkin takia merkillä kuin merkillä mutta ai niin Toyota vaan on niin paras.
Jarrujen laahaamis ongelmia on ollut jo kauan ja eniten toyotan puolesta liputtavat syyttävät siitäkin VAG: tä ainakin siis boschin ajonvakautus tai abs- järjestelmiä.
AveII oli tiukempi tässä, AveIII on löysemmällä sovituksella ja joskus liikaakin välystä, ainakin näin kun on kivikatuja keskustassa herkistelemässä alustaa ja jarruja.
Minullekin vaihdettiin juuri levyt ja palat. Mittarissa 180.000 km. Palat on vaihdettu kerran välillä. Muuta ei jarruille ole tehtykään. Eikä auto ole Toyota.
Minulla oli 120tkm huolto.
-itse huolto
-taakse jarrulevyt palat
-ilmastoinnin huolto
- ajovalopolttimoiden vaihto
-käyttöhihnan vaihto
Hintaa tälle tuli 806e. Oli kyllä pikkuinen yllätys, kun tätä ennen kallein huolto on ollut 300e.
mutta halpaa verrattuna keskusautohallin hinnoitteluun.
Virtalukon pohjan vaihto ja öljynvaihtohuolto
suodattimineen 698€. Volvoon. Tuli käytyä siinä
huollossa kolme kertaa. Ensimmäinen,ainoa ja
viimeinen kerta. Miksi pitää auto joka muuten
on aika hyvän oloinen pilata sikamaisella
huoltohinnoittelulla.
Voisiko olla esim siksi että yrittäjä on ahne ja asiakkaita riittää korkeista hinnoista huolimatta?
Kolmesti olen itsekin asioinut keskusautohallissa.
"Corolla 2005" :lle semmonen asia että kyllä ainakin Vilppulan Toyota huollossa viilattiin jarrupalat, isommista merkkiliikkeistä ei tiedä kun en niissä ole käynyt aikoihin.
Takajarrut on ehkä Toyotalla se murheenkryyni, pieni vaiva esim renkaanvaihdon yhteydessä vähän putsata. Mieluummin sekin kun kaikki osat vaihtoon.
Lamput ja pissapojan nesteet nyt joka sälli osaa itse vaihtaa, niistä on turha maksaa huollossa.
60 tkm välein vaihdetaan dieselsuodatin ja se ei ole ihan halpa. Tuskin vaihdetaan helpossa ja halvassa huollossa...
Toki osaava hakee tarvikkeena ja vaihtaa itse jne.
varmaan myös ilmansuodatin ja raitisilmasuodatin ovat jääneet vaihtamatta. Liekö edes öljyjä vaihtaneet.
Ainoastaan ylihintaisessa Toyota-huollossa osataan tehdä tämmöisiä perushuoltojuttuja.
Eipäs asia olekaan noin vaan sanoisin että ainakin vilppulassa tehdään jopa tarkempaa työtä kuin isoissa merkkihuolloissa. Ja käyttävät tietysti Toyotan alkuperäisiä tarvikkeita/osia.
Mulla maksoi Huittisten Pelttarilla 530 euroa vastaava huolto vastaavalla koneella varustettuun Versoon. Eikä mitään ylimääräistä tehty. Etsinpä seuraavan huoltopaikan muualta.
530 euroa toyotan huollosta?!? ...ja seuraava huolto odottaa 6 kk päästä. Paljonko sillä on hintaa? Noissa hinnoissa ei ole kyllä enää mitään järkeä.
Itse olen huollattanut Avensis Farkkua (2,2 diesel) Pelttarilla juuri siitä syystä kun tosi asiallinen huoltopäällikkö ja auton huollot tehty juuri kuten pitääkin. 90tkm huolto kaikki sulat ja pari polttimon vaihtoa oli 386€
Ostin Verson uutena 2002. Toinen etujarru laahasi pölytiivisteen päästettyä kosteutta.
Merkkikorjaamolla olisivat vaihtaneet jarrulevytkin mielellään. Ilmastoinnin huolto myös merkkikorjaamolla.
Muuta ei merkkikorjaamolla ole tehty, itse vaihtanut öljyt ja suodattimet. Kysellessäni hintoja sanoo merkkikorjaamo, että pitää tehdä muutakin kuin mitä olen tilaamassa - ymmärtääkseni siksi etten ole yhtäkään määräaikaishuoltoa teettänyt.
Lieneekö sama kuin TomTom- navigaattorin karttapäivityksissä: Ellei ole vuosittain päivittänyt, joutuu uusimman kartan saamiseksi maksamaan jokaisen väliin jääneen vuoden päivityksistä!
2011 teetin tarjousten perusteella jarujen läpikäynnin, tulppienvaihdon, pyöräkulmien tarkistuksen, laitatin uudet renkaat, muutama tarkistus. Korjaamolla oli oikeus tehdä merkkihuoltoja vaikka ei varsinainenToyota- paja ollutkaan.
Verrattuna aikaisemmin olleisiin eurooppalaisiin autoihini on Toyota toiminut erinomaisin hyvin ja vähin kustannuksin. Ne Euroopassa tehdyt merkit olivat Ford, Opel, VW, Saab ja Mersu.
aina köyhä, siinä syy.
Paljon maksaa Hiacen määräaikaishuolto? 50 000 tuskaista km takana. Sen verran vanhaa tekniikkaa että vois kyllä viedä vaikka minne nyrkkipajalle.
En ole Hiacea huoltanut enempää kuin vaihtanut öljyt ja putsarit, lisännyt tarpeen tullen, sekä hihnat. Siinä kaikki . !50.000 km. 2001. Eli vähän kurvailtu. Missään ei ole ollut mtään vikaa. Jarrut ei makaa, eikä kytkin luista.
Miksi tojoboyt wivät kilpailuta hintoja vaan maksavat ylihintoja huolloista?
Myös Hondan määräaikaishuoltoon kuuluu jarrupalojen liukupintojen rasvaus kuparitahnalla. Onko oikeasti niin ettei muissa merkeissä kosketa jarruihin huolloissa? Kun tuntuu olevan niin "utopiaa" monille tuo jarrujen rasvaus. Ainakin suomenoloissa tuo on järkevää mielestäni, aika monessa autossa nimittäin laahannut jarrut katsastuskonttorilla...
Muissa (eurooppalaisissa) automerkeissä ei tarvitse jarruja herkistellä eikä jarrupalojen liukupintoja rasvailla muulloin kuin jarrupalojen vaihdon yhteydessä.
ja yleistä asiasta, josta et näytä tietävän mitään. Kyllä nykyautoissa, joissa on levyjarrut myös takapyörissä, jarrut jumittavat jos niitä ei herkistellä. Aivan turha väittää tuollaista. Esim. Opelissa takajarrujen jumittuminen on ominaisuus - tiedän tämän kokemuksestani....
euroopassa valmistetuissa Hondissa ja Toyoteissa on kyllä ihan eurooppalaiset jarrukomponentit, jotta ei nyt puhuta skeidaa niiden huonommuudesta verrattuna ns. eurooppalsimerkkeihin.
vw Transporterin takajarrut jumittuu
Eipä ole tarvinnut yhtään kertaa herkistellä eurooppalaisen auton takajarruja. Ne toimivat.
Fiatissa kyllä suositellaan jarruhuoltoa kerran vudessa a.100e
Mutta jarrukomponentia on monenlaisia, todennäköisesti Toyotaa tinkii jarrujen laadusta ja tilaa ne halvimmat mahdolliset tai Toyotan laadunvalvonassa on jotain vikaa kun huonoja jarruja asentavat autoihin.
Yhdessäkään omistamassani eurooppalaisessa autossa ei ole tarvinnut herkistellä takajarruja ennen palojen/levyjen vaihtoa ja niitäkään ei ole yhdessäkään vaihdettu ennen 170tkm:n ajoa. Opelia en ole omistanut, mutta euroautoilla (AUDI, Ford, MB, VW) on tullut ajettua yli 1,5 milj. km. Toyotankin olen omistanut viime vuosikymmenellä ja siinä jarruongelmia riitti joka vuodelle.
ennen missään omassa autossani ole
ennen ollut yhtä hyviä jarruja kuin uudessa
Avensiksessani. Autoja on ollut 12
olet. Ei tarvi rasvailla liukupintoja. Kun jarrut ovat
laahanneet päällä ja palat loppuun kuluneet ja levyt
myös,niin vaihdetaan kaikki kerralla jarrusylinterit
mukaan lukien.Toyotassa riittä kun rasvaillaan
liukupinnat.
Monta merkkiä on ollut, Audia, Bemaria, Citikkaa, Fordia, Pösöä, Subarua, Opelia ja Saabia. Saabissa oli jonkun verran etenkin käsijarrun kanssa ongelmia muttei likikään niin paljon kuin Tojossa. Turhauttavaa kun vielä tiesi, ettei toimi remontin jälkeen kuin pari kuukautta.
Juu eihän se mikään salaisuus olekaan että takajarruja joutuu toyotassa huoltamaan ja että se on se "heikoin lenkki". Itse tuossa ylempänä kirjoitinkin että renkaanvaihdon yhteydessä on vähän aina putsattava paikkoja. Siihen on jotenkin tottunut vuosien saatossa. Emännän corollassa sama homma.
Mutta tosiaan mieluummin se, kun kuluttaa levyt loppuun laahaavilla jarruilla.
Toyotaa en tosiaan kehu parhaaksi, enkä edes tiedä onko parasta olemassa, onko se jokaisella se oma. Mutta näillä mennään eikä valiteta..
Muut on autoja. Toyota on Auto.
Toyotaa ei voi autoksi kutsua.
voikkaan vaan Autoksi !