Koivistolle tarjottiin kuuleman mukaan Karjalaa takaisin. Ja miltei ilmaiseksi. Nuuka-Manu ei ostanut. 135 miljardia markkaa olisi vain maksanut.
Vakavasti puhuen, miksi se tulisi palauttaa? Etenkin, jos siitä täytyisi maksaa mielettömiä summia? Mennyt mikä mennyt, pitäköön röttelönsä hyvänään. Ilmaiseksikaan ei kannata ottaa, jos asukkaat tulee mukana Suomen elätettäviksi.
Vakavasti puhuen, miksi se tulisi palauttaa? Etenkin, jos siitä täytyisi maksaa mielettömiä summia? Mennyt mikä mennyt, pitäköön röttelönsä hyvänään. Ilmaiseksikaan ei kannata ottaa, jos asukkaat tulee mukana Suomen elätettäviksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos Kurjalan palauttamista vaaditaan, eikö silloin pitäisi vaatia myös Petsamoa? Vai onko näillä joku ero? Ei ole itänaapuri Petsamoa kaupitellut? Taitaisi olla järkevämpi ostos kuin Karjula?
Kunhan eivät ala väkisellä tyrkyttää sitä takaisin.
Voi veikkosei, ko sie se et ymmärrä kui meilt sinne jäi kaikki. Olga sekä Maikki, net meijä kaheksatoist lehmää. Voi hyvän tähe ja sinne jäip haitarkii haikiast pöyväll soimaa säkkiijärve polkkaa, ko myö lähettii. Kaik sinne jäip. Maat ja mannut jäip, ikävä jäip, ja ai kui mie vielkii niit miejä sattaa hehtaaria kaipaile. Myö lähettii viel väärää suuntaa. Ko meil ei kukkaan olt kertonu, mihi päi pittää mennä, nii silviisiihä se hajos meijä koko väki kuka polone mihinkii päi. Vast Jaakkimas mie miehenikkii seuraava kerra kohtasi. Se ol sillo jo uuven löytänny. Pikane se ain olkii tekemisissää.
Kyllä se Karjala niin vehmasta ja kaunista aluetta on, että kelpaisi minulle takaisin. Röttelöiden kunnostaminen ja monen muunkin asian laittaminen nykyaikaan toisi työtä niin venäläisväestölle kuin suomalaisillekin.
Ei tyydytä vähään vaan vaaditan vuoden 1916 rajojen palauttamista, tämä on vähintään kohtuullista.