940 Turbo ei toimi, mitä tehdä?

Volvo-realisti

Olen onnellinen 940 vm -98 uusi omistaja. Edellinen autoni oli 940 vm -91, jossa ei ollut turboa. Nyt kojelaudan turbomittari nousee vain 2-3 mm reunan yli. Kiihtyvyys ei ole sen kummempi kuin vanhassa autossakaan. Toimiiko turbo? Jos ei toimi, mitä haittaa siitä on? Nostaako se bensan kulutusta, joka näyttäisi olevan litran suurempi kuin ed. autossani? Pitäisikö se korjata? Kuka muu kuin Volvo voisi sen tehdä? Voiko propellin poistaa helposti pakokaasujen kanavasta vai onko se tarpeen?

Toinen kysymys? ABS-valo palaa melkein aina. Onko se sellainen ominaisuus, jonka pitää toimia katsastuksessa? Auto seisoi 5 kuukautta, onko jarrulevyt ruostuneet vai mistä tämä voisi johtua?

Niinkuin kysymyksistä ilmenee, tarvitsen vastauksen idioottikansalaisen tasolla. En todellakaan ymmärrä autoista muuta kuin se, että 210 000 ajettu Volvo on vasta elinkaarensa alkutaipaleella. Edellisellä ajoin 430 000, mutta sitä ei ole huolinut kukaan. Siinä on liikaa pientä laitettavaa, joka maksaa maltaita korjaamossa tehtynä, joten laitan se pukeille varaosapalveluun tälle uudelle autolleni.

7

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi, tuon 940 turbon pitäisi kaasua polkaistaessa liikkua aika äkäisesti, joten turbo ei todennäköisesti toimi kunnolla/ollenkaan.
      Laiton omasta 940 volvostani turboon lisää syöttöä turboruuvia kiristämällä, ja puhdistamalla letkut, ja välijäähdyttimen.
      Veikkaisin että joko sinulla vuotaa turbon ahtoputket/letkut, tai turboruuvi on ruostunut kiinni.
      Jos osaat itse tutkia/ laittaa autoasi hyvä, muuten vie jollekin pienelle pajalle laitettavaksi, sillä näitä volvoja ei kannata merkkihuoltoon viedä.
      Silti suosittelen että yrität itse katsoa liikkuuko turboruuvi, ja onko vuotoja.

      Sitten tuohon valoon, abs valo ei saa palaa ajon aikana, ei toimi abs-jarrut, eikä mene katsastuksesta läpi.
      Pitäisi selvittää onko pyörännavan anturissa vikaa, vai onko kojelaudan merkkivalo rikki, kuten minulla oli.
      Koita esim. soratiellä tai pihalla toimiiko abs, että selviää onko vika oikea, vai häiriövalo.

    • Moi, oletko aloittaja saanut volvosi vikoja korjattua/ korjausta alulle?

    • volvo-realisti

      paalasin koko paskan

    • volvostirrr

      Voisin ostaa ko. laitteen pois :)

      • exvolvo

        850 t-5 farkku 95 ajettu 202jotai .. tarjoo


    • Volvo-realisti

      En oo kyl voleksiini paalannut!

    • Halpisautoilija

      Liekö jo myöhäistä, mutta korjautin turboni tuossa taannoin 940:stä. Unohdin tyakaisinlaittaessa pistää hukkaportin tangon sokan kiinni. Seuraus oli, että hukkaportti avautui heti, kun vähänkään antoi kaasua, eli paineet karkasi heti. itsellä matalapaineturbo, joten ei ahtomittaria. Tuntui täsmälleen edelliseltä vaparivolvoltani. Tuo oli erittäin yksinkertainen korjata. Rautalangasta sokka tankoon ja toimi taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pienimäki ei anna haastatteluja

      medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.
      Ähtäri
      18
      4001
    2. Sinuun ei tehoa mikään

      Annan periksi. En vain jaksa tuulimyllyä vastaan taistella. Miehelle
      Ikävä
      37
      3791
    3. Onko Kuhmolaiset tyytyväisiä?

      Kun pääsivät eroon huijari Polvisesta?
      Kuhmo
      22
      3290
    4. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      18
      2159
    5. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      88
      1991
    6. En tiedä mitä ajatella

      Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.
      Tunteet
      36
      1882
    7. Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?

      Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s
      Sinkut
      249
      1708
    8. Hyviä vinkkejä täällä

      Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e
      Ikävä
      17
      1677
    9. Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.

      Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k
      Suomen Keskusta
      201
      1226
    10. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      21
      1140
    Aihe