http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/53075-omat-hylkasivat-perussuomalaisen-hemmo-koskiniemen-olen-hammastynyt
Koskiniemi toteaa, ettei perussuomalaisten Lapin piirin toimintaa sävyttäneille henkilöristiriidoille näy loppua. Hän aikoo joka tapauksessa asettua ehdolle sitoumattomana.
Koskiniemi toteaa, ettei perussuomalaisten Lapin piirin toimintaa sävyttäneille henkilöristiriidoille näy loppua. Hän aikoo joka tapauksessa asettua ehdolle sitoumattomana.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Persut kulkee SMP:n tietä, sekin hajosi kahtia äänihuipulla. Heti vaalien jälkeen hajosi Uudenkaupungin persuryhmä ja ja vastaavia on ollut monella paikkakunnalla, eli toimintaa kuten vahoissa puolueissa, Kuritusta ja ryhmäkuria ja ennenkaikkea Soinilaista nöyryyttä isä jumala Soinia kohtaa. Sitoutumattomana pitää olla sitoutumattomien listalla ei puolueiden, koska jokainen ääni menee puolueen listalla puolueelle, joka saa sen mukaisesti paikkoja kuntayhtymiin ja Kuntaliiton edustuspaikkoihin.
Persut nöyryyttävät ehdokkaiksi haluavia jättämättä kertomatta ehdokkuuden eväämisen syyt. Tällainen politbyroo-meininki ei voi kauaa jatkua, sillä se kohdistuu kaikkein aktiivisimpiin jäseniin. Useimmiten taustalla on asemastaan epävarmojen persujäärien halua pönkittää omaa asemaansa siirtämällä vahvimmat kilpailijansa kylmästi syrjään.
Soinismin kulisseissa paiseet muhivat ja mätä pursuaa.
Näin on. Jonkun puolueen listalla oleva "sitoutumaton" ei ole mikään oikea sitoutumaton, vaan tuon puolueen vetojuhta jonka saamat äänet näkyvät tuon puolueen kannatustolpassa.
Tässäkö syy Koskiniemen hylkäämiseen:
–Suullisesti olen saanut tietää, että ehdokkuuttani vastustaneet eivät hyväksy mielipiteitäni aselaista, sillä olenhan kirjoituksillani vaatinut tiukennuksia lakiin.
Kohta kysellään, kenellä on puoluetoimiston avain.
Se on totta, että kun Soini hoveineen pistää uskollisia palvelijoitaan puukolla selkään, he eivät koskaan kerro syytä; miksi? Tämä ylimielinen häikäilemättömyys on opittu persujen isäjumala Soinilta.