Mulla on rakennusalan yritys ja tarkoitus oli perustaa toinen yritys tähän rinnalle. Toimiala on ihan eri.
Työskentelisin molemmissa n.50% /50% vähän sen mukaan mitä kysyntää on.
Miten käytännössä tapahtuu,käyn rekisteröimässä toiminimen,saanko uuden y-tunnuksen vai?
En haluaisi laittaa aputoiminimenä koska ala on totaalisen erilainen..
Rakennusalan yritys on merkitty ´yleistoimialaksi´,toiminimenä toimii.
Työskentelisin molemmissa n.50% /50% vähän sen mukaan mitä kysyntää on.
Miten käytännössä tapahtuu,käyn rekisteröimässä toiminimen,saanko uuden y-tunnuksen vai?
En haluaisi laittaa aputoiminimenä koska ala on totaalisen erilainen..
Rakennusalan yritys on merkitty ´yleistoimialaksi´,toiminimenä toimii.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Useampia toiminimiä ("yksityisiä elinkeinonharjoittajia") ei voi olla. Yhdellä henkilöllä on vain yksi y-tunnus.
Osakeyhtiöitä tai ay ky voi tietysti olla useita, mutta ei toiminimiä. Niihin voi vain perustaa aputoiminimiä.
Minulla on useampi Oy, toimii hyvin. Toiminimiyrittäminen on vähän puuhastelua.
Joo ihan totta,pääasiassa minäkin tässä kasvatan lapsia kotosalla ja puuhastelen firman nimissä silloin kun on pakko.
Tuo uusi yritys olisi lähinnä tulevaisuutta varten,voisin jo ostella koneita pikkuhiljaa mutta ensi kesäkuussa vasta varsinainen toiminta alkaisi.
Eli aputoiminimihän se silloin on..
Kiitoksia!
Saat kahdet mätkyt. Mahdollisesti kolmet. Molemmille firmoille ja sitten itselle. Verottaja luulee veronkierroksi. Sillä ei ole merkitystä onko veroja kierretty - kyse on vain siitä, että viranomainen näin päättää.
Mikä on juttu että on monta yritystä?
Itsellä vain yksi johon lyön paukut 100%:sesti ja tulosta tulee
Monta työntekijää ja toimitaan vähän eri alalla ja kahdessa kaupungissa. Tasataan samalla riskejä, jos toinen menisi konkkaan niin toimen säilyy. Tai yhtiöt voidaan myydä tarvittaessa erillisinä.
Mites tuon aputoiminimen kanssa, onko siinä ´ongelmia´?
Ala on niin täysin erilainen että samalla nimellä ei voi tehdä jokatapauksessa. Tämä uusi yritys on pitkäaikainen haave,ja ammattitaito siihen löytyy täysin. Nykyinen yritys on mm.erittäin raskasta työtä ruumiillisesti. Jos tulee terveydellisiä ongelmia,tämä uusi yritys pelastaa.
Käyn toki vielä maistraatissa varmistamassa lakipykälät ym,mutta kiva kuulla kokemuksia.
Itselläni on pahimmillaan/parhaimmillaan ollut neljä eri firmaa eri paikkakunnilla.
Kaksi saman alan mutta eri paikkakunnilla ja niiden lisäksi vielä kaksi täysin eri aloilta ja eri paikkakunnilta.
Alkoi olla jo vähän liikaa, aika meni eri firmojen välillä ajellessa ja asioita hoidellessa. Yksi myytiin muutama vuosi sitten ja nyt on kaksi myynnissä tällä hetkellä. Vain yhden jätän samalle paikkakunnalle jolla asun.
Ja sitten odottelenkin vain eläkkeelle pääsyä...
Mun toinen firma on vaimon nimissä, toinen tyttären.
Kaksi firmaa on ja molemmissa pari aputoiminimeä.....tällä pärjää kun toimii useammalla eri alalla
Kiitos viesteistä.
Olenkin lähdössä maistraattiin selvittämään asiaa enemmän. Tämä aputoiminimi on ihan kullanarvoinen tulevaisuutta ajatellen..
Minulla on ky joka työllistää 100%. Lisäksi on kiinteistö-oy, joka omistaa kiinteistön. Kiinteistössä muitakin yrityksiä vuokralla.
Naapurikaupungissa on oy samalla toimialalla, josta omistan 45%. Pääomistaja on ent työntekijäni. Meidän firmat ostavat osan tuotteista minun 100% omistamalta maahantuonti-firmalta. Sillä asiakkaita 40, kaikki tämän alan liikkeet suomessa. Oy:n kotipaikka Helsinki, me muuten huserataan täällä keskisuomessa.
Olen erittäin tyytyväinen asiain nykytilaan, varsinkin kun tytär eronsa jälkeen on nyt hypännyt bisnekseen mukaan ja hoitaa maahantuonnin ja kiinteistöpuolen.