Ceed SW kalliimpi kuin i30 SW.

Melkein tonnin ero Hyndun hyväksi. Seuraavan autoni ratkaisee nykyisen Ceedini vaihtoarvo.
10345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niin kuuluukin olla. Ceed on etevämpi eurooppalainen. Automaatti nykyaikainen, muotoilukin taattua, kun pääsuunnittelija ostettiin Audilta. Tehdas Slovakiassa euroopan nykyaikaisin jne, jne....

Itsekin olin valinnan edessä, kumpi. Nyt sekin on ratkaistu, mutta ei hinnan vuoksi. Vaan oman kokemuksen sanelemana.

Äänestä
  • Hyundai on nykyään konsernin halpamerkki. Selittää halvemman hinnan. Konsernin tuotantokuvioon kuuluu tuoda myös imagosyistä halvempi Hyundai ensin markkinoille ja kokeilla, miten tekniikka toimii ja sitten esitellään myöhemmin Kialta valmiiksi hiottu tuote. :)

    Äänestä

  • Korean Dacia. kirjoitti:

    Hyundai on nykyään konsernin halpamerkki. Selittää halvemman hinnan. Konsernin tuotantokuvioon kuuluu tuoda myös imagosyistä halvempi Hyundai ensin markkinoille ja kokeilla, miten tekniikka toimii ja sitten esitellään myöhemmin Kialta valmiiksi hiottu tuote. :)

    Aika mielenkiintoinen selitys. Hyundai on monialakonserni jonka yksi tuotemerkeistä on Kia, siis Hyundai-konsernin sisällä. Siis samaan tapaan kuin VW:n sisällä on Audi, Skoda ja Seat. Muitakin merkkejä sieltä löytyy. Kia aikoinaan itsenäisenä yrityksenä teki konkurssin jonka pesän Hyundai osti. Sen jälkeen myynyt osakkeita eteenpäin tosin Hyundai on suurin omistaja. Millä tavalla Hyundai on halvempi, autot on varusteltu eri tavoin ja hinnat on erilaiset. Hyundaihin kun laitetaan samat varusteet niin hinta nouseekin Kian yläpuolelle. Itse juuri tein valintaa näiden kahden välillä, Hyundain varustelu sopi itselleni paremmin. Kialta jos olisin halunnut joitain varusteita niin sellaisestakin olisi pitänyt maksaa joista en halunnut maksaa. Miksi maksaa itselle tarpeettomasta?

    Äänestä

  • Korean Dacia. kirjoitti:

    Hyundai on nykyään konsernin halpamerkki. Selittää halvemman hinnan. Konsernin tuotantokuvioon kuuluu tuoda myös imagosyistä halvempi Hyundai ensin markkinoille ja kokeilla, miten tekniikka toimii ja sitten esitellään myöhemmin Kialta valmiiksi hiottu tuote. :)

    Joo ei ole ainakaan halvasti hinnoiteltu ainakaan Ceedin varaosat. Lähemmäs tonnin maksava etu-umpio tai takavalo hinnoittelullaan hakee vertaistaan. Toivottavasti Hyundailla eivät sorru samantapaiseen.

    Äänestä

Taas joku järjen jättiläinen, todellinen tietäjä, ratkaisi tämänkin arvoituksen. Bravo!

Äänestä

Onkohan aloittaja käynyt edes kauppoja hinkkaamassa. Lähtöhinta ja varustelu ja vielä hyvitys vanhasta, niin yhtälö voi kääntyä vaikkapa ihan toisin päin.

Äänestä

Joo ja itse maksaisin tonnin lisää jo pelkästään muotoilusta. i30 näyttää nyt ihan kivalta, mutta parin vuoden kuluttua todennäköisesti aika karsealta. Ceed sen sijaan on ajattoman tyylikäs.

Äänestä

Molemmat menee hyvinä perusautoina, samaa tekniikkaa. Olivat jo vertailutestissäkin keskenään, i30 oli siinä etevämpi. Vastaavasti varusteltuna tosin i30 on kalliimpi vaihtoehto. Ohjaus ja melu molemmissa miinuksena.

Äänestä

Koeajoin baarista pokaamani tytsyn uuden Ceedin takatiloissa. Hyvin mahtui, laatuvaikutelma oli poikkeuksellisen hyvä. Kovaa ajoa!

Äänestä

Laitappa i30:seen samat varusteet ja vertaa hintaa uudelleen..!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ceed tai i30 kirjoitti:

Melkein tonnin ero Hyndun hyväksi. Seuraavan autoni ratkaisee nykyisen Ceedini vaihtoarvo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu