Päivän musiikkitotuus

Brahmsin neljä sinfoniaa ovat kaikki mestariteoksia. Yksikään Beatlesin levy ei ole.

Sisäistä tämä oppi, huomenna saat uuden. :)
1067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Brahmsin sinfoniat ovat todella mainio lähtökohta säveltaiteen harrastamiselle: ne ovat kaikki täyspätöisiä ja kestävät lukuisia, lukuisia uusia tulkintoja. Kaikkien neljän sinfonian neljä osaa ovat sen tason luomistyötä, johon yksikään Beatleslaulu ei yllä. Nyt näitä kaikkia sinfonioita on esitetty jo reilut sata vuotta ja yhä on suosio taattu. Se jos mikä kertoo niin sävellysten kestävyydestä kuin niihin sisältyvästä tulkintapotentiaalistakin.

Äänestä

PÄIVÄN MUSIIKKITOTUUS

Justin Bieber. Palkka: 55 miljoona dollaria.

Klasari. Palkka: tukirahat

Äänestä

Dhommi, huomasithan varmasti päivän musiikkitotuuden? Kerrataan se vielä:

Justin Bieber. Palkka: 55 miljoonaa dollaria.

Äänestä

Mitä tekemistä liksalla on musiikin sisällön tason kanssa? Siis muuta kuin että oletat että ostava yleisö tekee valintansa musiikillisen ammattitaidon nojalla tukeutuen pelkkiin musiikillisiin argumentteihin? Niinkuin ihmisten ostoskäyttäytyminen elintarvikkeidenkin suhteen on aina järkevintä ja perustelluinta mahdollista?

Äänestä

Aivan sama mitä ostaa, pääasia on että se on hyvää. Hyvät elintarvikkeet menevät kaupaksi, maksoi mitä maksoi.

Hyvää musiikkia soittaa ammattitaitoiset muusikot. Se käy kaupaksi ja siitä osoituksena on Justin Bieberin 55 miljoonan dollarin palkka. Rihanna saa 53 miljoonaa dollaria, Lady Gaga suunnilleen saman verran.

Ostava yleisö on fiksua ja myös erittäin usein musiikillisesti ammattitaitoisia. He osaavat ostaa musiikkinsa musiikillisiin argumentteihin vedoten ja siksi klassinen jää ostamatta. Pop ja rock on niin ylivertaista, että kaikki päätyvät ostamaan sitä.

Hyvillä muusikoilla ja laulajilla tehty pop ja rock on hyvä valinta. Sisältö on aina hyvää ja siitä kertoo levyjen valtavat myyntiluvut. Beatles on levymyynnin suhteen omassa kastissan ja muut tulevat hyvinä kakkosina.

Miksi klassinen musiikki ei myy niin hyvin kuin hyvin tehty ja sisällöllinen poppi?

Äänestä

Olet selvästi yksi meistä klasareista, niin hyvin ironissävyiset kirjoituksesi lorisevat ReKe-kampanjan laariin!

Pohjimmiltasi olet kunnon Brahmsia ja Haydnia tunteva sivistynyt ukko! Vanhan koulukunnan klasari!

Äänestä
  • Miksi klassinen musiikki ei myy yhtä hyvin kuin hyvin tehty ja erittäin sisältörikas poppi?

    Äänestä

  • Popin ylivoimaa kirjoitti:

    Miksi klassinen musiikki ei myy yhtä hyvin kuin hyvin tehty ja erittäin sisältörikas poppi?

    Myynti laatuargumenttina on täysin merkityksetön. Yritä perustella Beatlesin hyvyyttä jollain muulla, saat lisää vakuuttavuutta!

    Äänestä

  • kukkeliskuu. kirjoitti:

    Myynti laatuargumenttina on täysin merkityksetön. Yritä perustella Beatlesin hyvyyttä jollain muulla, saat lisää vakuuttavuutta!

    Uudisti popmusiikin? Sai klasarit kiinnostumaan popista?

    Ihan sama D... HP

    Äänestä

UP, sopii tähänkin päivään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dhommi kirjoitti:

Brahmsin neljä sinfoniaa ovat kaikki mestariteoksia. Yksikään Beatlesin levy ei ole.

Sisäistä tämä oppi, huomenna saat uuden. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu