Miksi yritys ostaa omia osakkeita?

tietämätön

Miksi pörssiyhtiöt puolustavat omaa pörssikurssia mm. ostamalla omia osakkeita?

Omien osakkeiden ostaminen kuulostaa melko vaaralliselta.(vähän kuin kovan markan puolustaminen - aikoinaan)

Joitain syitä päättelin omien osakkeiden ostoon, mutta en tiedä olenko mennyt päätelmissäni metsään:

1)
Sijoittajat ja tietyt rahastot myyvät sääntöjen mukaan kaikki osakkeet, jos osakkeen arvo tipahtaa esim. 20%. (eli osakekauppaa käydään tiettyjen sääntöjen mukaan)

2)
Tietysti osakkeenomistajat ovat yrityksen omistajia, ja haluavat, että kurssi säilyy mahdollisimman korkeana. Määräävätkö he yrityksen ostamaan omia osakkeita?

3)
Yritys saa käyttövaroja myymällä omia osakkeitaan. Myös lainoja. (Vaikuttaa jotenkin yrityksen taseeseen)

2

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suursijoittaja

      Pönkittääkseen pörssikurssiaan jotta johto ei saisi kenkää kurssilaskun takia, omia voipi ostaa vain niin pitkään kun kassassa on rahaa, sinänsä aivan typerää tuhlata yrityksen kassavarat omiin osakkeisiin, terveellä firmalla rahat sijoitetaan yleensä bisneksen kehittämiseen.

      Esim. Nokia on esimerkki epäterveestä firmasta, rahat tuhlataan omien osakkeiden ostoon vaikka niillä voitaisiin kehittää liiketoimintaa.

      • tietämätön

        Eikö osakekohtainen tulos laske tässä tapauksessa? Kenkää joka tapauksessa? Suursijoittaja haluaa rahaa joka tapauksessa, tai myy osakkeet.

        Kyse ei ole Nokiasta, sillä monet muut yritykset ovat ostaneet osakkeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3054
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1530
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      971
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      949
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      918
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      56
      914
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      840
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe