Hei, jonkin aikaa olen harkinnut tollasen kuningasboan ottamista, ja nyt tekis mieli pureuta aiheeseen vähän syvemmin, mieluiten jonkun konkreettisen materiaalin (kirjan) kautta. tietääkö kukaan? ja jos ei tiedä, mistä sitä tietoa enimmäkseen löytyy?
Kuningasboan hankinta :----)
2
132
Vastaukset
- boa constrictor
Harkitse vielä lisää...itseltä löytyy kuningasboa ja onhan se totta vie hieno eläin. Ota myös huomioon se, että käärme voi elää jopa yli 30 vuotiaaksi ja tarvitsee täysikokoisena todella ison terran. Moni ottaa näitä vain päähänpistosta ja sitten ollaan kohta jo kohta luopumassa eläimestä.
Hyvä internet sivusto on mm. Herppi.net, joka on matelijaharrastelijoille suunnattu foorumi. - gaga77
Juu, tosiaan mieti kahdesti, onko asunnossasi tilaa riittävän isolle terraariolle, sitten kun se lutunen pikkukärmyli on kasvanut kaksimetriseksi. Käy tutustumassa ihan eläviin aikuisiin kunkkuihin, jotta näet oikeasti minkä kokoinen se on jo muutaman vuoden päästä. Oikeastaan parhaiten pystyt aiheeseen tutustumaan tutustumalla henkilöön jolla ko eläin on jo.
Meillä on itsellä kaksi aikuista ja yksi reilun vuoden ikäinen. Terraarioitten siivousta, vesien vaihtamista, ruokinnan miettimistä ja laitteitten tarkastamista piisaa käytännössä päivittäin, ja tietenkin eläinten kunto tulee varmistettua useammankin kerran päivässä.
Netistä saa ihan perustietoa kyllä etsimällä, ihan suomeksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911