Vai ovatko suurmulkun säännöt vielä voimassa?
Onneksi ovat ikuisessa oppositiossa!
Saako työttömistä jo puhua?
2
144
Vastaukset 2
- Pikku Ruu
katainen varmasti kieltää puhumisen! On siinä sellainen fasisti.
- tyhmä ryötön
Ei varmaan saa puhua.
Vaikka meillä on työtä vailla sellaiset 400 000 ihmistä. Mutta kun virallisesti on työvoimapula ja on ollut viimeiset ainakin...jäin työttömäksi...2000, sellaiset 12 vuotta.
Välillä olen ollut duunissa, ja opettamassa maahanmuuttajia, jotka kertovat, että lähtevät kotimaahan kunhan olot ovat otolliset. Eli siis ihmiset, joita opetan ovat sellaisia, jotka sitten korvaavat monen suomaliset, jahka talous elpyy ja jotka muuttavat takaisin kotiinsa. Varsin järkevää.
Minä taas marssin työkkärin kirjoihin odottamaan duunia, jossa koulutan niitä, jotka korvaavat minut, kunnes saavat kotimaastaan työtä tai muuten turvatun olon.
Niin tekisin minäkin, mutta kun satun asumaan suomessa, joka kouluttaa suomaliset korvaavaa työvoimaa, jotka muuttavat takaisin kotiin, jahka olot rauhoittuvat.
Hieno juttu. Olen ylpeä työstäni :)
Minnekähän minä muutaisin ? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51881
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92858Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15766Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3710Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1584- 62562
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184559- 62559
- 56551
- 70533