Mitä teen ? Naapuri joka pitää pienissä häkeissä 3 norjan hirvi koiraa haukkumassa eikä käytä lenkillä kertaakaan niin on ottanu KOIRAN PENNUN. Tehny häkin toiselle puolelle tietä mikä ei ole ees heidän maata niin pitävät koiran pentua siel. Huutavat viel sille ku se vinkuu seuraa yms että oo hiljaa ? oisko kellään neuvoja.. tuntuu pahalta ku koirat kärsii.. Eikä siinä vielä kaikki. Siel on ( ainaki ollu ) pukki , lampaita ja kaneja. Kissojaki jotka on vaan ulkona allergian takia. Ja näin että yks niiden lapsista hakkas paistin pannulla pukkia ku kävelin ohi koirani kans. Tuntuu pahalta ;/ mitä teen ?
Taivalkoskella häkkikoirana pito ?
21
1205
Vastaukset
- pieni koiran pentu
Sivuilla lukee Oulun esy Eläinsuojeluyhdistyksen toimisto on tällä hetkellä suljettu. Ja paikkaliseen eläin lääkäriin pitäisi ottaa yhteyttä. Mutta Taivalkosken lääkärin toimen piteetki on aika kyseen alaisia enkä usko että se tekee ees asialle yhtään mitään ku se on ns vanhoillinen eläinten pidon suhteen muutenkin.. tässä onki aika iso mutta ku ainoa virallinen taho on just sellanen ettei nyky standardeja ymmärrä :/
Poliisilla taas vähemmän virkaa ja sanoo ettei kuulu niiden toimen kuvaan.. tuntuu että on niin avutonta tehä mitään itekkää.. tekis mieli ottaa koira pois ku se ei ole niiiden metässä vaan valtion .. - suvikatti
Kai sieltä suunnalta silti löytyy eläinsuojeluvalvoja, siis vaikka toimisto olisi suljettu.Kokeile kysyä numerotiedustelusta tai katso puhelinluettelosta
- 14+12
suomen eläisuojelu-hömpät eivät omaa sellaisia valtuuksia että voisivat ratsioita tehdä.
ota siis yhteyttä läänineläinsuojelueläinlääkäriin tai kunnaneläinlääkäriin.
ja niin kauan kun koira saa ruokaa, vettä ja ulkoilua päivittäin niin ei tämän maan viranomaiset tee mitään asialle.
valitettavasti. - silleesti
kyllä saisi olla kovemmat lait ja rangaistukset näissä eläin suojelua asiassa yleisestikkin...
- Laitapa
aloitetta aiheesta kansanedustajallesi.
- Kuusenhavinaa
Jos koira on asiallisessa häkissä, saa ruokaa ja vesi on aina saatavilla, eivät tee mitään. Ja jos pennulle huutaa että oo hiljaa siellä, sekään ei ole eläinrääkkäystä.
Sinulla ei ole mitään oikeuksia tehdä yhtään mitään sen koiran suhteen. Ilmioittaa voit eläinlääkärille ja sinne yhdistykseen. Asia on sinunkohdaltasi sitten siinä.
Toki sen häkin joutuvat vieraan mailta hakemaan pois. - ns metsästyskoiria
Sääli, näitä näkee maalla paljon. Jos häkin koko on 2 neliöä per koira, vettä on ja suoja säätä vastaan, niin eläinsuojelulain määräykset täyttyvät. Tietysti toisen maalle ei häkkiäkään saa pystyttää, mutta voihan olla, että alan vuokrasta on sovittu.
- Läänineläinlääkäri
Kiva, että olet huolissasi eläimistä ja haluat toimia!
Oikea taho on tosiaan tässä tapauksessa kunnaneläinlääkäri tai läänineläinlääkäri, jos tuntuu että kunnallinen ei välitä.
Heillä on viranomaisoikeudet ja lain säätämä velvollisuus ottaa tällaiset asiat vastaan. Tsemppiä! - Rekku Inkeeltä
Käy syömässä ABC:la hampurilainen. Hae samalla reissulla Jalavan kaupasta karvahattu ja vetäydy peiton alle murjottamaan.
- hilijaa rakit
Ei se Rekku Inkeeltä poista suinkaan ongelmaa, että käy Jalavassa ja ABC:llä. Koiraa on aivan tarpeetonta hankkia tiheästi asutulla taajamalla, niinkuin esim. suoperän omakotialueella, jossa rakit haukkuu ja häiritsevät rauhaa. Minä en ole ikinä tarvinnut koiran rakkia, enkä ikinä sellaista hankkisi nimenomaan sen takia, kun haluan ottaa naapurit huomioon. Se on harva ihminen sellainen, joka ottaa naapurit huomioon, eikä metelöitse. Sitten kun ne rakit volisee ja ulisee ikäväänsä ja tuskaansa, sitä on todella raivostuttavaa kuunnella.
Eläkä ala neuvomaan meitä käskemällä muuttamaan korpeen, vaan neuvo koiranomistajia tekemään johtopäätökset, mihin he koiraa tarvitsee, ei mihinkään, se on vain sitä tapakulttuuria, että pitää olla kaikkea härveliä ja elukkaa itselläkin, ettei jää naapuria huonommaksi.
Olen kerran ollut räkyttävän koiratalon naapurina ja kyllä se oli hirveää. Ei tarvinnut kun kerran mennä sanomaan sille koiranomistajalle häirinnästä, niin sen kanssa oltiin sotajalalla ne toistkymmentä vuotta. Sitten tuli sooiva aika muuttaa pois, niin olen uutta taloa katastellessa harkiinut kolmekkin kertaa, onko siinä lähistöllä koiranaapureita, vaan tilanteethan elää koko ajan ja ihmiset myy ja muuttaa asuntojaan.
- Postaan BenQ:ua
Käykää kattomassa suomen tuleva retutähti!
http://www.youtube.com/user/HenaaH?feature=watch
HenaaH Kanavalla uusia BenQ Videoita lähes päivittäin!
Subatkaa, tykätkää, kommentoikaa ja eniten kaikesta, NAUTTIKAA! :) - Löytyy
http://www.sey.fi/lappi
Marika Sassali, Posio
040 767 1474
Posio, Sodankylä, Inari, Utsjoki, Pudasjärvi, Taivalkoski, Ranua, Salla, Kemijärvi, Kuusamo, Rovaniemi - koiratvapaaksi
häkissä eläneen koiran tila on surkuteltava. kerran vuodessa käytetään muka hirvimetillä ja sen jälkeen pietään häkissä. entä jos ite olisit elämäsi. vankilassa ja pääsisit pariksi päiväksi vapauteen
- lapinlaki
Aloitus oli vanha,
mutta valitettavasti varmasti edelleen, varsinkin maaseudulla
monilta ihmisiltä puuttuu inhimillisyys eläinten kohtelussa.
En tiedä, johtuuko se onnettomasta lapsuudesta, tunneköyhistä kotioloista?
(kun ei ole koskaan rakkautta, läheisyyttä saanut, ei osaa sitä antaakaan?)
Ehkä ei kannata hankkia yhtään lasta tai mitään älyllisempää eläintä,
mikäli empatia puuttuu täysin. Ehkä jossain lapissa poroja voi kiusata paimentamalla moottorikelkalla ja siinä sivussa teurastaa muutaman "petoeläimen" ja nostaa valtiolta korvaukset.
Suosittelisin kyllä ottamaan yhteyttä paikalliseen poliisiin tai kunnan eläinlääkäriin
kaikissa epäilyissä ihmis- ja eläinsuojelurikoksista.
Heillä on virkansa puolesta velvollisuus puuttua epäkohtiin.
- vili2345gt
työttömän veisu https://www.youtube.com/watch?v=CbWeG69kDDs
- polasalliisi
Niin ja tämänkin tarinan aloittaja on trolli, niin kuin paljon muittenkin juttujen aloittajana sama henkilö, kirjoitustyyli ja kielenkäyttö paljastaa.
- Tervaspampullakuonoon
Lapsihan on ollut oikealla asialla paistinpannunsa kanssa. Ei muuta kuin pukkia turpaan! Tsemppiä! Koiranrakit joutavia elättejä, poislukien poliisikoirat ja sokeain koirat.
- isompikoera
Aivan tuulesta temmattu aloitus, kyseessä tosiaankin on henkilö joka keksii näitä aiheita ympäri maakuntaa ja saa ihmiset vi......maan toisilleen.
- kuullujanähny
ei ole trolli. järjestän ratsian koillismaan sivu kylille koskien eläinten pitoa. sitä se on, potkitaan koiraa ettei se hypi tai olis vihanen.
- ontäällätätäelämistä
kyllä se tosi on. pitäs se ainaki 1 kerran päivässä käyttää vaikka kilometrin kävelytys lenkin. paistinpannuista taas en mene sanomaan mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202704
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70957Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää139942- 45881
- 61852
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe166789Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725